TYDZIEŃ POMOCY OFIAROM PRZESTĘPSTW ZAKOŃCZONY - NAJWIĘCEJ PORAD W ZAKRESIE POMOCY OFIAROM PRZESTĘPSTW DOMOWYCH

Dodano: 2013-03-06

W dniach 25.02-01.03 na terenie całej Polski organizowany był Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw któremu patronowały takie instytucje jak m. in. Ministerstwo Sprawiedliwości, Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka czy Policja.

W akcji wzięli również udział prokuratorzy okręgu zielonogórskiego, którzy w ramach Tygodnia pełnili dodatkowe dyżury w siedzibach prokuratur. W tym czasie udzielili 36 porad w zakresie praw pokrzywdzonych, wszystkim zainteresowanym, którzy telefonicznie i osobiście zgłosili się do jednostek oraz przyjęli od dwóch pokrzywdzonych zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Porady dotyczyły zagadnień z zakresu prawa karnego oraz cywilnego. Szczególnie często poruszanymi w czasie spotkań z prokuratorami zagadnieniami były szeroko rozumiane kwestie związane z bezpieczeństwem w rodzinie, m.in. w sprawie znęcania się nad rodziną, w sprawie skierowania wniosku o leczenie odwykowe.  

Przedmiotem spotkań były również kwestie z zakresu prawa cywilnego dot. odszkodowania za niewywiązywanie się z umowy, zawierania umów na zakup towarów i odstąpienie od nich, zakresu działań strony w postępowaniu rozwodowym, czy ubezwłasnowolnienia.

Zakres udzielanych zainteresowanym porad prawnych był bardzo szeroki, jednak uderzającym okazał się odsetek spraw dot. przemocy w rodzinie, szczególnie tych spraw, w których sprawcy znęcania odpowiadali już wcześniej za przestępstwa popełniane przeciwko najbliższym. Do jednej z prokuratur zgłosiła się np. kobieta, która prosiła o poradę o zakres czynności jakie może podjąć w związku z powrotem męża-oprawcy z Aresztu Śledczego, gdzie przybywał w związku ze znęcaniem się nad rodziną.

Inna pokrzywdzona prosiła o pomoc w sprawie syna, który już wcześniej odpowiadał z przestępstwa z art. 207 par. 1 k.k. i obecnie znowu znęca się nad nią.  

Odzwierciedleniem rzeczywistego problemu jakim jest skala przestępstw znęcania popełnianych wobec najbliższych jest ilość zarejestrowanych tylko w okresie od 25.02-01.03 (Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw) spraw. W tym czasie w prokuraturach rejonowych okręgu zielonogórskiego zarejestrowano 30 spraw z art. 207 kk.

Zauważając tą niepokojącą tendencję Prokurator Okręgowy podjął działania w celu zachęcenia czy ułatwienia osobom pokrzywdzonym przestępstwem spenalizowanym w art. 207 k.k. złożenie zawiadomienia o jego popełnieniu.  

Każda prokuratura rejonowa okręgu zielonogórskiego realizując zapowiadaną przez Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze w publikowanym na stronie wystąpieniu "Niebieska tarcza - Prokuratura wobec przemocy" na konferencji "Lubuskie przeciw przemocy" ideę pomocy pokrzywdzonym, uruchomiła także telefony alarmowe dla osób pokrzywdzonych przemocą domową, pod którymi zainteresowany może zasięgnąć niezbędnych informacji, czy umówić się z prokuratorem na spotkanie w siedzibie prokuratury./APa