PRZEDŚWIĄTECZNY APEL PROKURATURY O ROZWAGĘ NA DROGACH
Dodano: 2013-03-29
Zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drogach publicznych są przedmiotem szczególnej troski Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze. Na naszych łamach prowadzone są działania propagujące szeroko rozumianą kulturę na drogach okręgu zielonogórskiego. Publikacje artykułów związanych z tym zagadnieniem, apele prokuratorów są uzasadnione dużą ilością niebezpiecznych zdarzeń w naszym regionie. Każdy wypadek drogowy, w wyniku którego śmierć poniósł uczestnik ruchu ku przestrodze opisywany jest na naszym portalu. Podawane są do publicznej wiadomości wyroku zapadające w sądach wobec osób bezpieczeństwo na drogach naruszających.
W związku z nadchodzącymi świętami i wzmożonym ruchem Prokuratura ponawia apel do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i bezpieczną jazdę.
Z analizy postępowań prowadzonych przez prokuratury okręgu zielonogórskiego wynika, że zmniejszyła się ilość spraw przeciwko kierującym pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W 2012 roku od początku stycznia do 28 marca było ich 737, natomiast w 2013 roku aż o 116 spraw mniej.
Za wcześnie aby mówić o sukcesie podejmowanych działań przez lubuskich funkcjonariuszy i prokuratorów. Jednak niewątpliwie organizowane od pół roku policyjne akcje "Trzeźwy Poranek" oraz ciągłe apele Prokuratora Okręgowego za pośrednictwem strony internetowej oraz lokalnych mediów aby nie wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu, wpłynęły na poprawę statystyk w tym zakresie, ale przede wszystkim stan bezpieczeństwa na drogach.
Utrzymująca się zimowa aura nie sprzyja jednak poprawie bezpieczeństwa. Pomimo tego, że jest mniej pijanych kierowców na drogach w prokuraturach okręgu od stycznia do 28 marca 2013 roku wzrosła liczba zarejestrowano spraw z art. 177 k.k., czyli tych dotyczących spowodowania wypadku poprzez naruszenie chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym. W porównaniu do analogicznego okresu w 2012 roku kiedy liczba takich zdarzeń wzrosła z 80 do 106.
Warto przypomnieć, że w dniu 17 stycznia 2013 roku w artykule: "Śmiertelny wypadek na autostradzie A2" informowaliśmy o wypadku drogowym ze skutkiem śmiertelnym, do którego doszło tego dnia na autostradzie A2 na 50 km w okolicach miejscowości Stok. Jak ustalono około godziny 5.50 rano, kierujący samochodem ciężarowym m-ki Mercedes z naczepą, jadąc autostradą w kierunku Świecka zjechał ze swojego pasa ruchu, uderzył w bariery ochronne, wynikiem czego ciągnik z naczepą przewrócił się na lewy bok, staranował barierę i zatrzymał się na pasie zieleni a częściowo na jednym z przeciwległych pasów ruchu. Kierujący w trakcie zdarzenia wypadł z kabiny wpadając pod koła naczepy. Mężczyzna nie miał zapiętych pasów. Poniósł śmierć na miejscu. Bezpośrednio po zdarzeniu jadące w przeciwnym kierunku dwa samochody osobowe zostały uszkodzone w wyniku najechania i uderzenia w części samochodu ciężarowego znajdujących się na ich pasie ruchu - kierowcy i pasażerowie tych samochodów nie odnieśli żadnych obrażeń.
Do innego śmiertelnego wypadku drogowego doszło w dniu 19 lutego 2013 roku w Stypułowie. Kierujący samochodem dostawczym 23-letni mężczyzna potrącił idącego poboczem drogi 51-letniego pieszego.
Prawdopodobną przyczyną zdarzenia mogła być utrata równowagi przez pieszego, który przewrócił się pod koła wyprzedającego go samochodu dostawczego marki Kia. Jak ustalono, w czasie zdarzenia na drodze panowały trudne warunki.
Zaniepokojony wzrostem liczby postępowań dotyczących czynów penalizowanych w art. 177k.k. i w związku ze zbliżającym się okresem świątecznym oraz zwiększonym z tego powodu natężeniem ruchu drogowego Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze zwrócił się do Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim inspektora Jarosława Sawickiego o kontynuowanie tradycyjnych już działań związanych z rozpoczynającym się w dniu dzisiejszym pierwszym w 2013 roku tzw. "długim weekendem".
Co roku na drogach województwa lubuskiego w czasie świątecznych dni dochodzi do wielu wypadków, także śmiertelnych (w 2010 roku doszło do 6 wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 9 zostało rannych, w 2011 roku doszło do 8 wypadków, a 15 zostało rannych, w 2012 roku doszło do 6 wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 9 zostało rannych.)
W celu ograniczenia ilości tych zdarzeń funkcjonariusze policji na terenie całego kraju organizują akcję "Wielkanoc", w której udział wezmą także inne służby kontrolno-porządkowe. To przedsięwzięcie ukierunkowane jest przede wszystkim na wyeliminowanie zagrożeń i zapobieżenie wypadkom.
Wśród najczęściej wymienianych przyczyn wypadków drogowych nadal wymienia się brawurę, przekroczenie prędkości, kierowanie pod wpływem alkoholu.
Z tego powodu Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze po raz kolejny apeluje do kierowców o rozwagę i "zdjęcie nogi z gazu", tym bardziej, że obecna aura nie sprzyja podróżom, przypominając jednocześnie, że poza oczywistym uszczerbkiem na zdrowiu, zgodnie z przepisami kodeksu karne, sprawcy wypadku popełnionego chociażby nieumyślnie, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, grozi sankcja karna w postaci kary pozbawienia wolności do lat 3.
Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Nadto warto przypomnieć, zwłaszcza w okolicach długich weekendów, które są okazją do spędzania czasu w gronie rodzinnym, że troska o rodzinę polega również na zagwarantowaniu najbliższym bezpiecznego podróżowania. Nie tylko rozważnego, "trzeźwego" kierowania, ale także stosowania pasów bezpieczeństwa czy faktycznego użytkowania fotelików do przewożenia dzieci w pojazdach.
Zwracając się do naszych Czytelników o zachowanie bezpieczeństwa na drogach z okazji nadchodzących Świąt Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze, kierownictwo prokuratur rejonowych okręgu zielonogórskiego, prokuratorzy oraz Redakcja serwisu pragną złożyć naszym Gościom życzenia szczęśliwych, radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocy. Życzymy Państwu bezpiecznych powrotów z rodzinnych wypraw.
/ASt/APa/