UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO POLSKIM I NIEMIECKIM PROKURATOROM
Dodano: 2013-06-07
Na wspólny wniosek Prokuratorów Okręgowych w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze w dniu 18 lutego 2013 r. Sejmik Województwa Lubuskiego podjął uchwałę nr XXXIV/382/13, na mocy której do zaszczytnego grona "Zasłużonych dla Województwa Lubuskiego" został włączony:
Pan Prokurator Lothar Scholz - aktualnie, od 19.12.2005r. pełni funkcję Zastępcy Prokuratora Generalnego Saksonii, a wcześniej przez wiele lat kierował prokuraturą w Görlitz. Od samego początku pełnienia funkcji Pan Prokurator podejmował szereg działań zmierzających do zacieśnienia kontaktów i współpracy przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości regionów przygranicznych Niemiec i Polski, w tym przede wszystkim województwa lubuskiego. W październiku 1997 roku pełniąc w tym czasie funkcję Naczelnego Prokuratora Zarządzającego w Prokuraturze w Görlitz był inicjatorem jednego z pierwszych spotkań zapoczątkowując w ten sposób współpracę lubuskich prokuratur z tą saksońską prokuraturą, graniczącą z terenem podległym właściwości Prokuratury Rejonowej w Żarach.
Dzięki inicjatywie Pana Prokuratora w początkowym okresie wspólnych kontaktów lubuscy i niemieccy prokuratorzy mieli możliwość poznania przepisów prawa obowiązujących w obu krajach oraz zorientowania się w realiach codziennego życia i pracy.
W ciągu następnych kilku lat współpraca stawała się coraz bardziej merytoryczna. Z inicjatywy Pana Prokuratora Lothara Scholza podejmowane były wspólne działania dotyczące konkretnych spraw, w szczególności tych, których przedmiotem były najgroźniejsze przestępstwa o charakterze transgranicznym popełniane przez zorganizowane grupy przestępcze.
Konsekwencja w przełamywaniu wzajemnych nieufności i uprzedzeń, dzięki osobistemu zaangażowaniu i staraniom Pana Prokuratora Lothara Scholza spowodowała, że prokuratorzy lubuskich jednostek mogli budować w społeczeństwach oby krajów przekonanie, że nie tylko przestępstwo nie zna granic, ale także dla organów ścigania nie jest granica żadną przeszkodą.
W okresie wieloletniej aktywności zawodowej Pana Prokuratora Lothara Scholza został wypracowany wzorowy model merytorycznej współpracy pomiędzy lubuskimi i niemieckimi prokuraturami.
Pan Prokurator Martin Uebele - przejął funkcję Prokuratora Zarządzającego Prokuraturą w Görlitz, po awansowanym do Prokuratury Generalnej prokuratorze Lotharze Scholzu. Od samego początku pełnienia funkcji - tj. od 01.12.2007 Pan Prokurator podejmuje szereg działań zmierzających do zacieśnienia kontaktów i współpracy nie tylko z przedstawicielami lubuskiego wymiaru sprawiedliwości, ale także mieszkańców regionów przygranicznych Niemiec i Polski, w tym przede wszystkim województwa lubuskiego.
W ramach tych działań Pan Prokurator Martin Uebele jest inicjatorem i współorganizatorem szeregu konkretnych programów współpracy pomiędzy prokuraturami niemieckimi i okręgów przygranicznych, w ramach których dochodzi do cyklicznej wymiany prokuratorów i pracowników, organizacji wspólnych narad roboczych, konferencji naukowych i szkoleniowych. Spotkania te są okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń zawodowych związanych z prowadzeniem trudnych spraw, wiedzy oraz informacji, szczególnie w zakresie obowiązujących w obu krajach systemów prawnych.
P
an Prokurator w trakcie tych spotkań zwraca uwagę na konieczność podejmowania i rozwiązywania praktycznych problemów, z jakimi spotykają się prokuratorzy po obu stronach granicy. Przykładowo takich jakie wynikają z procedury Europejskiego Nakazu Aresztowania, stosowaniu działań operacyjnych czy - jeszcze bardziej podstawowych - związanych z karaniem sprawców przestępstw drogowych.
Pan prokurator, poza zakresem swojej kognicji, podejmuje się trudnej roli pośredniczenia pomiędzy lubuskimi prokuratorami składającymi wnioski o zagraniczną pomoc prawną skierowaną do prokuratur z głębi terytorium Niemiec. W ten sposób przyczynia się do sprawnego przeprowadzenia wielu postępowań przygotowawczych, dotyczących istotnych dla mieszkańców naszego regionu spraw, których przedmiotem był między innymi "handel ludźmi", oszustwa związane z oferowaniem obywatelom polski rzekomego zatrudnienia na terenie Niemiec, wyłudzenia pieniędzy, towarów i usług od polskich firm.
Pan Prokurator Martin Uebele przyczynił się do zacieśnienia współpracy w obszarach działania polskiego i niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, policji, służb granicznych i celnych. Miało to szczególne znaczenie w okresie integracji Polski ze strukturami Unii Europejskiej.
Pan prokurator Bernhard Brocher - jest Naczelnym Prokuratorem Zarządzającym Prokuratury w Cottbus od przeszło 3 lat. Jest godnym następcą przyjaciela Polski i Polaków - Pana prokuratora Wilfrieda Robinecka. Pan prokurator Bernhard Brocher od samego początku pełnienia funkcji podejmuje szereg działań zmierzających do zacieśnienia kontaktów i współpracy nie tylko z przedstawicielami lubuskiego wymiaru sprawiedliwości, ale także mieszkańców regionów przygranicznych Niemiec i Polski, w tym przede wszystkim województwa lubuskiego.
Pan Prokurator w trakcie licznych spotkań zwraca uwagę na konieczność podejmowania i rozwiązywania bieżących problemów, z jakimi spotykają się prokuratorzy po obu stronach granicy. Tak było w przypadku podjęcia skomplikowanego w wymiarze prawnym zagadnienia "pościgu transgranicznego" i czy istotnego zagadnienia faktycznego związanego z Europejskim Nakazem Aresztowania w bardzo drobnych sprawach.
Dostrzegając zagrożenia dla mieszkańców regionów przygranicznych ze strony zorganizowanych grup przestępczych jest jednym z inicjatorów podejmowania konkretnych, wspólnych działań przez przedstawicieli przygranicznych organów wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania obu krajów, zmierzających do skutecznego ścigania tego typu przestępczości. Jako przykład można wskazać podjęcie tematu działalności zorganizowanych grup motocyklowych prowadzących działalność przestępczą.
Pan Prokurator Brocher wielokrotnie goszcząc w naszym regionie na zaproszenie lubuskich prokuratorów brał udział w spotkaniach środowiskowych z przedstawicielami lubuskich sądów i prokuratur oraz przedstawicielami lokalnych środków masowego przekazu przyczyniając się do zacieśnienia współpracy w obszarach działania polskiego i niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, policji, służb granicznych i celnych.
Otwartość i nieprzeciętny umysł Pana Prokuratora Brochera sprawia, że współpraca przygranicznych prokuratur w dalszym ciągu rozwija się w dobrym kierunku, a także po stronie niemieckiej przełamywane są lody uprzedzeń i historycznych zaszłości.
Pan prokurator Carlo Weber - od 2001r. pełnił funkcję Naczelnego Prokuratora Zarządzającego w Prokuraturze we Frankfurcie nad Odrą.
Od chwili objęcia tej funkcji z ogromnym osobistym zaangażowaniem podejmował liczne działania i inicjatywy zmierzające do zacieśnienia współpracy prokuratorów niemieckich z prokuratorami jednostek organizacyjnych prokuratur województwa lubuskiego oraz na rzecz mieszkańców terenów przygranicznych.
Jego zaangażowanie w podejmowanych inicjatywach na rzecz poprawy i efektywności współdziałania służb i organów wymiaru sprawiedliwości województwa lubuskiego, a zwłaszcza okręgu gorzowskiego z Prokuraturą Okręgową we Frankfurcie wykracza znacznie poza ramy obowiązków służbowych i przynosi korzyści tak państwu polskiemu jak i mieszkańcom nadgranicznych województw.
Z inicjatywy Pana Prokuratora Carlo Webera odbyło się w minionych latach szereg spotkań mieszkańców Frankfurtu n/Odrą i Słubic z przedstawicielami polskich i niemieckich instytucji powołanymi do strzeżenia prawa i porządku prawnego, podczas których omawiano istotne dla przygranicznych społeczności problemy i zagadnienia zmierzające do poprawy stanu bezpieczeństwa.
Często mają one również inny - pozasłużbowy wymiar. Pan Carlo Weber angażował się m.in. w przedsięwzięcia społeczności słubickiej (m.in. ustanowienie w 2007r. tablicy pamiątkowej Ludwika Mierosławskiego) oraz w organizację szeregu wspólnych imprez sportowo-rekreacyjnych mających na celu integrację środowisk prawniczych województwa lubuskiego i Landu Brandenburgii, które odbywają się corocznie i naprzemiennie we Frankfurcie n.Odrą i Słubicach.
Dzięki propozycjom Pana Prokuratora Webera świadczenie wzajemnej pomocy prawnej zostało w znacznym stopniu odformalizowane i uproszczone, co przyczynia się do wzrostu skuteczności ścigania i sprawniejszego prowadzenia postępowań przygotowawczych. Buduje też most wzajemnego zaufania i przekonania o profesjonalizmie prokuratur obu krajów w ściganiu sprawców przestępstw - tych poważnych, popełnionych przez członków wysoce zorganizowanych grup przestępczych, ale także tych drobnych, ale uciążliwych, dla obywateli naszych państw.
Wskazać należy, że dzięki osobistemu zaangażowaniu i trosce Pana Prokuratora Carlo Webera szereg postępowań karnych o poważnym charakterze kryminalnym i gospodarczym skierowanych przeciwko interesom obywateli obydwu państw zostało skutecznie i sprawnie przeprowadzonych.
Przykładową formą tych działań jest m.in. projekt "Frankfurt n.O - Gorzów Wlkp." zaproponowany przez prokuratora C.Webera w 2008r. polegający na powołaniu stałych zespołów wśród prokuratorów Prokuratury we Frankfurcie n.O i w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wlkp. do spraw bieżącej wymiany informacyjnej i uproszczenia wzajemnej pomocy prawnej, co przynosi wymierne korzyści w wymiarze zawodowym i społecznym.
Prokurator Zarządzający we Frankfurcie n. Odrą jest też od wielu lat aktywnym organizatorem niemiecko-polskich zawodowych i naukowych konferencji oraz warsztatów w siedzibie niemieckiej Akademii Sprawiedliwości w Kolpin i Kónigs Wusterhansen, a udział w nich prokuratorów obydwu okręgów lubuskich, które należą do odrębnych apelacji w polskich strukturach organizacyjnych jest potrzebnym i ważnym elementem integracyjnym nie tylko na płaszczyźnie międzynarodowej.
Szczegółowe wyliczenie wszystkich wieloletnich inicjatyw i działań Fana Prokuratora Carlo Webera, które w sposób pośredni i bezpośredni przyczyniły się do rozwoju wzajemnej współpracy zawodowej i społecznej wymagałoby wielu dodatkowych słów, a i tak nie oddałoby one w pełni zasług tego niezwykłego człowieka.
Pan prokurator Jan Wojtasik - pracował w organach prokuratury 38 lat. Swoją karierę zawodową rozpoczął 1 września 1972 roku w Prokuraturze Powiatowej w Nowej Soli. Z dniem 1 lipca 1997 roku powołany został do pełnienia funkcji Prokuratora Rejonowego w Nowej Soli. Pan Prokurator Jan Wojtasik pełniąc obowiązki kierownika tej jednostki podejmował działania, które przyczyniły się do wzrostu bezpieczeństwa mieszkańców Nowej Soli i innych sąsiednich miejscowości .
Posiadając duże doświadczenie zawodowe i wiedzę wypracował model współdziałania z innymi instytucjami, których zadaniem jest strzeżenie praworządności i porządku publicznego jak Sądy, Policja, organy samorządu terytorialnego. Konsekwencją odnoszonych sukcesów zawodowych było powierzenie Panu Prokuratorowi Janowi Wojtasikowi z dniem 1 listopada 1998 roku funkcji zastępcy Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze, a z dniem 6 października 2000 roku Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze.
Do chwili przejścia w stan spoczynku w 2010 r. zajmował stanowisko prokuratora Prokuratury Apelacyjnej, pełniąc funkcję Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze.
Pan Prokurator Jan Wojtasik w okresie swojej pracy w Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze, będąc wieloletnim kierownikiem jednostki, był inicjatorem wielu działań i rozwiązań, które przyczyniły się do uzyskania przez zielonogórskich prokuratorów szeregu sukcesów związanych ze zwalczaniem groźnych przestępstw, w tym popełnianych przez zorganizowane grupy przestępcze.
Nawiązując współpracę z innymi instytucjami, których zadaniem jest zwalczanie przestępczości: Policja, ABW, Straż Graniczna, Służba Celna, doprowadził do wypracowania skutecznych form działania, których efektem było znaczne ograniczenie przestępczości i wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców regionu, a i w konsekwencji województwa lubuskiego. Na podkreślenie zasługuje także działalność Pana Prokuratora Jana Wojtasika na odcinku polepszenie i unowocześnienia organizacji pracy podległych jednostek okręgu zielonogórskiego.
Dzięki staraniom Prokuratora Jana Wojtasika prokuratury okręgu zielonogórskiego były jednymi z pierwszych prokuratur w kraju, które wdrożyły do codziennej pracy technologie informatyczne.
Dzięki osobistym staraniom i inicjatywie prokuratora Jana Wojtasika prokuratury okręgu zielonogórskiego nawiązały owocną współpracę z przygranicznymi jednostkami niemieckiego Wymiaru Sprawiedliwości, która do tej pory przejawia się w częstych kontaktach służbowych prokuratorów, wymianą kadr prokuratorskich, przekazywaniem wzajemnych doświadczeń na wspólnych konferencjach, zajęciach szkoleniowych i spotkaniach środowiskowych.
Działania prokuratora Jana Wojtasika przyczyniły się nie tylko do zacieśnienia współpracy pomiędzy przedstawicielami organów wymiaru sprawiedliwości obu krajów, ale również do rozwoju kontaktów mieszkańców terenów przygranicznych, a przede wszystkim województwa lubuskiego.
Prokurator Jan Wojtasik pomimo zakończenia czynnej służby w dalszym ciągu prowadzi działalność dydaktyczną związaną z kształceniem zawodowym młodych kadr prokuratorskich zarówno województwa lubuskiego jak i innych województw będąc wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z dziedziny kryminalistyki i medycyny sądowej. Jest cenionym w środowisku prawniczym autorem wielu artykułów i publikacji problemowych, które stanowią cenne źródło wiedzy nie tylko dla sędziów i prokuratorów.
Na zakończenie warto wskazać, że odznaczeni mają prawo do:
1) używania tytułu "Zasłużony dla Województwa Lubuskiego",
2) zostali wpisani do Księgi "Zasłużeni dla Województwa Lubuskiego",
3) mają prawo do uczestniczenia na prawach honorowego gościa w uroczystych sesjach Sejmiku Województwa Lubuskiego.