ZAŁATWIAŁ POTRZEBY FIZJOLOGICZNE DO ZASTAWY STOŁOWEJ
Dodano: 2013-10-01
Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 47 letniemu mężczyźnie, który w okresie od sierpnia 2011 r. do 25 maja 2013 r. w Świebodzinie znęcał się psychicznie nad swoją żoną oraz synem, w ten sposób, że będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury domowe, podczas których wyzywał ich słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, zakłócał spoczynek nocny, niszczył wyposażenie mieszkania, załatwiał potrzeby fizjologiczne w mieszkaniu, w miejscach do tego nie przeznaczonych. Mężczyzna działał w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa.
W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że oskarżony po wyjściu z więzienie, gdzie odbywał karę 1 roku pozbawienia wolności za znęcanie się nad żoną i synem, nadal się nad nimi znęcał.
Będąc pod wpływem alkoholu wyzywał pokrzywdzonych słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, zakłócał spoczynek nocny, rozbijał naczynia, załatwiał potrzeby fizjologiczne do naczyń, w których jada posiłki.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu
Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 7,5 roku.
W Prokuraturze Rejonowej w Świebodzinie od początku roku zarejestrowano 135 spraw, których przedmiotem były przestępstwa określone w art. 207 par. 1 kk (znęcanie się psychiczne i fizyczne)./AP
Przestępstwo z artykułu 207 § 1 k.k. jest przestępstwem o co najmniej podwójnym przedmiocie ochrony. Głównym przedmiotem ochrony jest rodzina, jej prawidłowe funkcjonowanie lub instytucja opieki. Drugim przedmiotem ochrony - w zależności od tego, jaką formę i natężenie znęcanie przybrało - będzie życie, zdrowie, nietykalność cielesna, wolność i cześć (godność) człowieka. Od strony przedmiotowej pojęcie "znęcania" oznacza zazwyczaj zachowanie złożone z jedno-lub wielorodzajowych pojedynczych czynności naruszających różne dobra, np. nietykalność cielesną, godność osobistą - systematycznie powtarzające się.
Czytaj więcej:
- Zagadnienia problemowe:
Przestępstwa przeciwko rodzinie w okręgu zielonogórskim - Kwestia ochrony rodziny, pomocy ofiarom przestępstw na jej szkodę, kształtowanie świadomości i praw członków rodziny, a także - co wydaje się dla opinii publicznej najbardziej oczywiste - dążenie do ukarania sprawcy przestępstw przeciwko rodzinie są dla prokuratorów okręgu zielonogórskiego niezwykle ważne.
Bieżąca analiza działalności przestępczej w okręgu zielonogórskim wskazuje, na dużą liczbę przestępstw związanych z przemocą w rodzinie, przestępstw "drogowych" i narkotykowych oraz przestępstw przeciwko mieniu. To czyny bezprawne najczęściej popełniane na obszarze działania prokuratur okręgu zielonogórskiego. Więcej