22-LATEK WŁAMYWAŁ SIĘ DO DOMKÓW LETNISKOWYCH - PROKURATOR PRZEDSTAWIŁ MU 25 ZARZUTÓW
Dodano: 2013-10-28
Nowa Sól. Prokurator Rejonowy w Nowej Soli skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 22-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w marcu 2013 r. w Jodłowie, Jesionce i Tarnowie Jeziornym, co najmniej 25 krotnie, dokonywał kradzieży lub kradzieży z włamaniem do pomieszczeń gospodarczych domków letniskowych.
Jak ustalono łupem złodzieja padało wszystko, co mogło stanowić jakąkolwiek wartość - m.in. sprzęt AGD, kosiarki, wędki, przewody miedziane, elementy metalowe.
Mężczyzna na wniosek prokuratora, decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. W/w środek zapobiegawczy zmieniono następnie na dozór policji.
Oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.
Prokurator wniósł o skazanie go na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 4 lat próby, orzeczenie w tym okresie dozoru kuratora sądowego oraz obowiązek naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonych w terminie 2 lat od uprawomocnienia się wyroku. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku możliwe będzie wykonanie orzeczonej na razie w zawieszeniu kary pozbawienia wolności.
Warto zwrócić uwagę, że obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem na rzecz pokrzywdzonego jest fundamentalnym elementem systemu karania sprawców taką szkodę wyrządzających.
W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd oskarżonemu grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
W Prokuraturze Rejonowej w Nowej Soli w 2013 r. zarejestrowano 271 spraw z art. 279 par 1 - przestępstwa penalizującego kradzież z włamaniem. /jcz
Zobacz także:
-w Ciekawie..nie tylko o prawie:
- Kradzież - W rozumieniu prawa karnego, kradzież to zabór w celu przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej. Istotą zaboru jest wyjęcie cudzej rzeczy ruchomej spod władztwa osoby uprawnionej do niepodzielnego władania [dysponowania] tą rzeczą. Rzecz ruchoma to każdy przedmiot o właściwości materialnej, który daje się przeliczyć na pieniądze.
czytaj dalej...
- Wyrok bez rozprawy -Całe dziesiątki lat polscy widzowie amerykańskich filmów kryminalnych intrygowani byli specyficznym dla tego kraju sposobem orzekania w sprawach karnych - ugodą pomiędzy prokuratorem a przyszłym oskarżonym. Niezależnie od różnorakich zastrzeżeń podnoszonych pod adresem takiego sposobu kończenia śledztwa, jednemu nie można było zaprzeczyć: nawet najbardziej skomplikowane sprawy kończyły się znacznie szybciej i były mniej kosztownie niż wynikało to z polskich doświadczeń. czytaj dalej...