PODROBIŁ PODPIS POKRZYWDZONEJ I PRZYWŁASZCZYŁ 546 ZŁ
Dodano: 2013-12-02
Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 25 letniemu mężczyźnie, który w okresie od 12 kwietnia 2013 r. do 15 kwietnia 2013 r. w miejscowości w gminie Świebodzin, dokonał kradzieży pieniędzy w kwocie 546,34 zł, stanowiącej zwrot nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych przysługującego pokrzywdzonej, po wcześniejszym podrobieniu jej podpisu na dokumencie potwierdzeniu odbioru przekazu pocztowego.
W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że pokrzywdzona w sierpniu 2013 r. zaniepokojona brakiem spodziewanego zwrotu nadpłaty podatku zwróciła się do Urzędu Skarbowego w Świebodzinie z zapytaniem o termin jego zwrotu.
Z informacji uzyskanych w urzędzie ustaliła, jakoby osobiście odebrała przypadającą tytułem nadpłaty kwotę 560 złotych przekazaną podatniczce za pośrednictwem firmy, w której pracował oskarżony.
Następnie ustalono, że w okresie pomiędzy 12 a 15 kwietnia 2013 r. oskarżony, który od kilku lat był znany osobiście, mieszkańcom ww miejscowości, w związku z wykonywanym zawodem, podrobił podpis pokrzywdzonej na pokwitowaniu odbioru pieniędzy w kwocie 546,34 zł, oraz przedłożył w swojej firmie jako odebrane.
W toku przeprowadzonego postępowania powołano biegłego grafologa, który stwierdził, że odręczny podpis na dowodowym dokumencie nie został nakreślony przez pokrzywdzoną. Biegły wskazał na szereg cech zbieżnych podrobionego podpisu z wzorem pisma oskarżonego (pomimo podjęcia przez oskarżonego działań zmierzających do zmiany obrazu własnego pisma w celach badawczych).
Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.
W Prokuraturze Rejonowej w Świebodzinie zarejestrowano 79 spraw, których przedmiotem były przestępstwa z art. 270 par. 1 kk (podrobienie dokumentu i użycie jako autentyczny).
Czytaj więcej:
- w Ciekawie... nie tylko o prawie:
Ekspert, biegły, znawca... - Biblijny Król Salomon wydawał wyroki bez pomocy ekspertów. Wystarczył mu sprawny umysł i genialna znajomość ludzkiej psychiki. Czy w dzisiejszym świecie zaawansowanych technologii, mnogości skomplikowanych urządzeń technicznych, wzrostu liczby ludności, zależności jednostki od różnych formalnych i nieformalnych struktur społecznych, a przede wszystkim galopującego rozwoju wiedzy naukowej o tych zjawiskach, byłby w stanie równie sprawnie wydawać wyroki, których mówi się, że mają walor salomonowych. Zapewne w niektórych przypadkach tak. W ogromnej większości zapewne nie byłoby to jednak możliwe. Współczesny wymiar sprawiedliwości na całym świecie z pomocy ekspertów korzysta obficie. Więcej
Fałszerstwo intelektualne, czyli urzędowe poświadczenie nieprawdy - Stanowi szczególnie drastyczny przykład czynu skierowanego przeciwko wiarygodności dokumentów [art.270 § 1-3 kk]. Może być popełnione przez osobą mającą prawny status funkcjonariusza publicznego lub szczególny tytuł prawny [upoważnienie] do wystawienia dokumentów określonego rodzaju. Zwykle chodzi o osoby obdarzone cechą zaufania publicznego posiadające kompetencję wystawienia [wytworzenia] dokumentu publicznoprawnego, któremu przysługuje domniemanie prawdziwości. Więcej