54-LETNI MĘŻCZYZNA ZGINĄŁ W POŻARZE MIESZKANIA
Dodano: 2013-12-17
Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach poinformował o tym, że w dniu 16.12.2013 r. w Łęknicy, w jednym z mieszkań położonych na drugim piętrze budynku wielorodzinnego, około godz. 3 rano wybuchł pożar, w wyniku którego śmierć poniósł zamieszkujący to mieszkanie 54-letni mężczyzna.
Dotychczas prokurator przeprowadził oględziny miejsca zdarzenia wraz z biegłym z zakresu pożarnictwa.
Zabezpieczono zwłoki do sekcji. Przesłuchano w charakterze świadków osoby zamieszkujące budynek.
Obecnie trwają kolejne czynności śledcze.
O ewentualnych nowych ustaleniach poinformujemy w odrębnych komunikatach. /jcz
zobacz także;
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:
- Oględziny miejsca zdarzenia- Oględziny miejsca zdarzenia Zwrot "Już starożytni ..." pasuje do tematyki oględzinowej wyjątkowo dobrze. Faktycznie, jak podaje prof. Brunon Hołyst, już w Starożytnym Egipcie powoływano w razie potrzeby specjalne komisje do prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia oraz do zabezpieczania i oceny śladów [P. Horoszowski, Niewłaściwe tendencje we współczesnej kryminalistyce, Problemy Kryminalistyki 1957 nr 10, s. 512]. Co ciekawe, protokoły oględzin z tamtego okresu wskazują na pewne elementy łączenia oględzin z eksperymentem i z drobiazgową dokładnością opisują te czynności śledcze.czytaj więcej..
- Sekcja zwłok Właściwiej należałoby powiedzieć sądowo-lekarska sekcja zwłok, albowiem do tego rodzaju badania zwłok ludzkich odnoszą się przytoczone tu uwagi. Proponowane przez różnych autorów definicje można podsumować następująco: sądowo-lekarska sekcja zwłok to otwarcie i zbadanie co najmniej trzech jam ciała tj. czaszki, klatki piersiowej i szyi oraz jamy brzusznej w celu ustalenia przyczyny śmierci, jej charakteru i związku przyczynowego z działaniem innych osób. czytaj wiecej..
- Przesłuchanie - wybór czasu Jak zaznaczono to już w innym miejscu, celem przesłuchania jest uzyskanie posiadających wartość dowodową wypowiedzi świadków, oskarżonych oraz biegłych. Osiągnięcie tego celu uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Jednym z nich jest wybór właściwego czasu przeprowadzenia tej czynności [por: J. Wojtasik, Przesłuchania - wybór miejsca, Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, http://www.zielona-gora.po.gov.pl/index.php?id=36&ida=2868].czytaj więcej..
-Przesłuchanie - wybór miejsca Zadaniem przesłuchania jest uzyskanie posiadających wartość dowodową wypowiedzi świadków, oskarżonych oraz biegłych. Osiągnięcie tego celu zależy m.in. od właściwego ustalenia czasu i miejsca przesłuchania. Na konieczność właściwego doboru miejsca przesłuchania oraz urządzenia tego miejsca w sposób sprzyjający realizacji celów przesłuchania zwracano uwagę już od dawna. P. Horoszowski twierdził np., że "Przesłuchanie prowadzić należy w warunkach najbardziej sprzyjających skupieniu uwagi i jak najmniej krępujących świadka. Na przesłuchanie w toku śledztwa powinien być wyznaczony oddzielny pokój, pomalowany na neutralny /szary/ kolor, skąpo umeblowany, pozbawiony jakichkolwiek przedmiotów prowokujących uwagę świadka" [P. Horoszowski, Kryminalistyka, PWN, W-wa 1958 s. 111]. czytaj więcej..