WJECHAŁ W JADĄCĄ PRZED NIM NACZEPĘ
Dodano: 2013-12-23
Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 24 letniemu mężczyźnie, który w dniu 1 sierpnia 2013 r. na drodze krajowej relacji Olszyna-Wrocław, kierując samochodem marki Mercedes Sprinter wioząc pasażerów, nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że nie zachował należytej ostrożności podczas jazdy i uderzył w tył ciągnika siodłowego z naczepą jadącego przed nim w tym samym kierunku i tym samym pasem ruchu. W wyniku tego zdarzenia dwóch pasażerów Mercedesa doznało obrażeń ciała, które naruszyły czynności ciała i spowodowały rozstrój zdrowia na okres powyżej 7 dni.
W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że w/w dnia oskarżony jechał drogą relacji Olszyna-Wrocław, prowadząc samochód marki Mercedes Sprinter i przewożąc ośmiu pasażerów z Belgii, Holandii i Niemiec. W pewnym momencie nie zachował należytej ostrożności podczas jazdy i nieumyślnie uderzył w naczepę ciągnika siodłowego, który jechał w tym samym kierunku.
W wyniku tego zdarzenia dwóch pasażerów Mercedesa doznało obrażeń ciała w postaci: złamania kości udowej, kości ramiennej z przemieszczeniem, rany tłuczonej podudzia, uszkodzenia stawu kolanowego oraz licznych ran tłuczonych głowy, głębokich otarć skóry.
W sprawie powołano biegłego w zakresie techniki samochodowej i ruchu drogowego. Z jego opinii wynika m. in., że przyczyną wypadku była nieprawidłowa samoocena stanu zmęczenia kierowcy Mercedesa. Zamiast robić sobie przerwę na krótka drzemkę, mężczyzna kontynuował jazdę.
W Prokuraturze Rejonowej w Żarach od początku roku zarejestrowano 45 spraw, których przedmiotem są przestępstwa z art. 177 § 1 k.k. (nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym).
Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat./AP
Czytaj więcej:
- w Ciekawie... nie tylko o prawie:
Ekspert, biegły, znawca.. - Biblijny Król Salomon wydawał wyroki bez pomocy ekspertów. Wystarczył mu sprawny umysł i genialna znajomość ludzkiej psychiki. Czy w dzisiejszym świecie zaawansowanych technologii, mnogości skomplikowanych urządzeń technicznych, wzrostu liczby ludności, zależności jednostki od różnych formalnych i nieformalnych struktur społecznych, a przede wszystkim galopującego rozwoju wiedzy naukowej o tych zjawiskach, byłby w stanie równie sprawnie wydawać wyroki, których mówi się, że mają walor salomonowych. Zapewne w niektórych przypadkach tak. W ogromnej większości zapewne nie byłoby to jednak możliwe. Współczesny wymiar sprawiedliwości na całym świecie z pomocy ekspertów korzysta obficie. Więcej