METAMFETAMINA I BROŃ PALNA UJAWNIONE PODCZAS RUTYNOWEJ KONTROLI DROGOWEJ

Dodano: 2014-01-09

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 3 mieszkańców powiatu bolesławieckiego. Jak ustalono dniu 6 stycznia 2014 r. funkcjonariusze KPP w Żarach zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Mazda, którym podróżowało trzech mężczyzn. W wyniku przeprowadzonej kontroli funkcjonariusze ujawnili w pojeździe substancję psychotropową w postaci metaamfetaminy w ilości 49 gram, broń palną w postaci pistoletu oraz amunicję kal. 5,56 mm. W związku z powyższym mężczyźni zostali zatrzymani.

 W dniu 07.01.2014 r. prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty popełnienia przestępstw dotyczące posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej i amunicji oraz posiadania znacznej ilości substancji psychotropowej.

Tego samego dnia prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Żarach wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania.

 W dniu wczorajszym tj. 08.01.2014 r. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. O ewentualnych kolejnych ustaleniach w sprawie będziemy informowali w odrębnych komunikatach. /jcz


zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie :

- Broń palna - odpowiedzialność za nielegalne posiadanie Definicja broni palnej uległa w ostatnich latach bardzo znamiennemu poszerzeniu. To efekt konstruowania coraz to nowych systemów rażenia. To także efekt wielu zdarzeń z użyciem broni gazowej. W rozumieniu prawa, broń palna to niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężających gazów, powstałych wskutek spalania materiału miotającego jest zdolne do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo elementu ją zastępującego, a przez to do rażenia celów na odległość [art.7 ustawy z dnia 21 maja 1999r. o broni i amunicji, Dz.U. nr 33 poz. 549 z późn. zm.].czytaj wiecej..

- Areszt tymczasowy Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. czytaj wiecej..