LEKARZ OSKARŻONY O PROWADZENIE PORODU W STANIE NIETRZEŹWOŚCI

Dodano: 2014-01-21

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował w ostatnim czasie do sądu akt oskarżeni przeciwko 56-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w lipcu 2012 r. w jednym ze szpitali na terenie okręgu zielonogórskiego, pełniąc dyżur na oddziale ginekologii oraz znajdując się w stanie nietrzeźwości - 0,93 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, prowadził poród siłami natury pokrzywdzonej. W trakcie tego porodu oskarżony w nienależyty sposób dokonał przebicia pęcherza płodowego co najmniej trzykrotnie nakłuwając go igłami głowy noworodka w postaci 4 ran ciętych okolicy ciemieniowej, co naraziło pokrzywdzoną i jej dziecko na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Jak ustalono bezpośrednio po porodzie, uczestniczący w nim ojciec dziecka wezwał funkcjonariuszy Policji. Przeprowadzili oni badanie trzeźwości lekarza, które wykazało w/w stan.

 Oskarżony nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień. Oskarżonemu grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

 W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze zarejestrowano 51 spraw z art. 157 par 1 kk - penalizującego przestępstwo spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu oraz z art. 160 par 1 i 2 - narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia./jcz


zobacz także;
- w Ciekawie..nie tylko o prawie;

- Alkohol - ustalanie stanu nietrzeźwości Istota takiego ustalenia sprowadza się do określenia poziomu zawartości alkoholu we krwi osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia w momencie popełnienia czynu. Podstawowym sposobem takiego określenia jest przeprowadzenie chemicznej analizy krwi pobranej przez fachowego pracownika służby zdrowia. czytaj więcej..

-  Błąd lekarski - odpowiedzialność karna 
Od prawidłowego postępowania lekarskiego zależą dobra najwyższej rangi - zdrowie i życie człowieka. Nie dziwi więc, że naruszenie reguł takiego postępowania prowadzić może do poniesienia przez lekarza odpowiedzialności w różnych, niezależnych od siebie formach i z różnymi konsekwencjami. Poza odpowiedzialnością cywilną (odszkodowanie i zadośćuczynienie), odpowiedzialnością zawodową (konsekwencje związane z wykonywaniem pracy), istotne znaczenie posiada odpowiedzialność karna. czytaj więcej..


w Precedensach:

Lekarz/ choroba alkoholowa/ orzeczenie o niezdolności wykonywania zawodu
Nietrzeźwość w miejscu pracy/ środki dowodowe/ dowody dopuszczone z urzędu