PROWADZIŁ SAMOCHÓD BĘDĄC POD WPŁYWEM ALKOHOLU I PRZEDŁOŻYŁ PODROBIONY DOKUMENT
Dodano: 2014-02-17
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 28 letniemu mężczyźnie, który w dniu 05 stycznia 2014 r. w Zielonej Górze kierował w ruchu lądowym samochód osobowy marki Audi 80 znajdując się w stanie nietrzeźwości tj. 0,49 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli 1,02 promila alkoholu we krwi.
Następnie 09 stycznia 2014 r. w Komisariacie Policji przedłożył funkcjonariuszowi jako autentyczną uprzednio podrobiony przez siebie umowę sprzedaży samochodu marki Audi 80.
W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2013 r. zarejestrowano 420 spraw, których przedmiotem były przestępstwa z art. 178a par. 1 kk (prowadzenie pojazdu znajdującą się pod wpływem alkoholu). Natomiast spraw z art. 270 par. 1 kk (podrobienie dokumentu i użycie za autentyczny) w 2013 r. odnotowano 228.
Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat./AP
Czytaj więcej:
-w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Fałszerstwo intelektualne, czyli urzędowe poświadczenie nieprawdy
Stanowi szczególnie drastyczny przykład czynu skierowanego przeciwko wiarygodności dokumentów [art.270 § 1-3 kk]. Może być popełnione przez osobą mającą prawny status funkcjonariusza publicznego lub szczególny tytuł prawny [upoważnienie] do wystawienia dokumentów określonego rodzaju. Zwykle chodzi o osoby obdarzone cechą zaufania publicznego posiadające kompetencję wystawienia [wytworzenia] dokumentu publicznoprawnego, któremu przysługuje domniemanie prawdziwości. Więcej
Fałszerstwo dokumentu
Słowo "dokument" w rozumieniu powszechnym nie jest jednoznaczne, a dostępne słowniki wymieniają co najmniej jego sposobów rozumienia. Dokumentem w znaczeniu prawnym jest pisemne oświadczenie woli w postaci graficznych znaków słownych opatrzone własnoręcznym podpisem oraz oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej, opatrzone podpisem elektronicznym. Ta ostatnia forma oświadczenia woli zyskała status dokumentu od momentu wejścia w życie przepisów ustawy o podpisie elektronicznym. Bardziej tradycyjne definicje dokumentu ograniczają się do stwierdzenia, że dokument to po prostu zapis informacji mających znaczenie prawne. Poniższe uwagi odnoszą się do takiego właśnie sposobu pojmowania dokumentu. Więcej
Oraz
- zagadnienia problemowe:
PODSUMOWANIE STANU BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH OKRĘGU ZIELONOGÓRSKIEGO W PIERWSZYM PÓŁROCZU 2013 ROKU