KOMUNIKAT PROKURATORA REJONOWEGO W ŚWIEBODZINIE DLA POKRZYWDZONYCH W SPRAWIE 3 DS 936/13
Dodano: 2014-04-03
Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie zawiadamia, że w dniu 31.03.2014r skierowano do Sądu Rejonowego w Świebodzinie II Wydział Karny akt oskarżenia przeciwko Marcinowi D. podejrzanemu o popełnienie przestępstw z art. 286§1kk polegającego na oferowaniu w okresie od sierpnia 2013r do końca grudnia 2013r do sprzedaży za pośrednictwem Internetu towarów w postaci tytoniu, telefonów komórkowych marki LG, telefonów komórkowych marki Samsung Galaxy, telefonów komórkowych Sony XPERIA, butów sportowych NIKE, konsoli do gier Play Station, wprowadzając w ten sposób w błąd co do zamiaru wywiązania się z przyjętych zobowiązań i wysyłając pokrzywdzonym karton z zawartością desek, odzieży używanej, styropianu i innych rzeczy, doprowadzając tym do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w określonej kwocie 32 osoby pokrzywdzone.
POUCZENIE POKRZYWDZONEGO
1. Pokrzywdzony, aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, może złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego (art. 54 § 1 kpk).
2. Pokrzywdzony, aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, może wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych, wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa (art. 62 kpk).
3. Zgodnie z art. 107 § 2 kpk za orzeczenie co do roszczeń majątkowych uważa się również orzeczenia nakładające obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz nawiązkę orzeczoną na rzecz pokrzywdzonego, jeżeli nadają się one do egzekucji w myśl przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
4. Jeżeli nie wytoczono powództwa cywilnego, pokrzywdzony, a także prokurator, zgodnie z art. 49a kpk, może aż do zakończenia pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie głównej złożyć wniosek o którym mowa w art. 46 § 1 kodeksu karnego (wniosek o naprawienie wyrządzonej szkody w całości lub części, a także zadośćuczynienia za doznaną krzywdę).