PODCZAS PRZESŁUCHANIA FAŁSZYWIE POMÓWIŁ ZNAJOMEGO O SPRZEDAŻ MARIHUANY

Dodano: 2014-04-08

Nowa Sól. Prokurator Rejonowy w Nowej Soli skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 24-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 14 czerwca 2013 roku w Nowej Soli, będąc pouczonym o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, złożył zeznanie przed policjantem z KPP w Nowej Soli mające służyć za dowód w postępowaniu przygotowawczym w sprawie przeciwko podejrzanemu o czyn z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w których zeznał nieprawdę, że  mężczyzna ten w okresie od stycznia 2013 roku do dnia 12 czerwca 2013 roku sprzedał mu łącznie 3 razy marihuanę podczas, gdy sytuacja taka nie miała miejsca.

Mężczyzna przesłuchany w charakterze podejrzanego  przyznał się  do dokonania opisanego czynu i złożył wyjaśnienia korespondujące z ustalonym stanem faktycznym. W toku postępowania przygotowawczego złożył również wniosek o wydanie względem niego wyroku bez przeprowadzenia rozprawy. (tzw. dobrowolne poddanie się karze).

Prokurator wniósł o skazanie go na karę 6 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w stosunku miesięcznym.

W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd oskarżonemu za złożenie fałszywych zeznań grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W Prokuraturze Rejonowej w Nowej Soli w 2013 r. zarejestrowano 57 spraw z art. 233 par 1 kk. /jcz

Zobacz  także:

- w Ciekawie..nie tylko o prawie;

Fałszywe zeznania
Fałszywe zeznania Istotą fałszywego zeznania jest świadome przedstawienie przez świadka faktów obiektywnie niezgodnych z rzeczywistością. W teorii procesu karnego oraz kryminalistyki podkreśla się, że podstawowym warunkiem uznania zeznania za fałszywe jest ustalenie, iż świadek relacjonując o określonych faktach czynił to nieszczerze. Nieszczerość oznacza przede wszystkim zamiar wprowadzenia organu procesowego w błąd i przekonanie świadka, że rzeczywisty przebieg zdarzenia był inny niż przedstawiony przez niego. Więcej