39-LATEK ZGWAŁCIŁ I ZABIŁ - GROZI MU DOŻYWOCIE
Dodano: 2014-05-09
Nowa Sól. Prokurator Rejonowy w Nowej Soli skierował do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze akt oskarżenia przeciwko 39-letniemu mężczyźnie. Oskarżony 7 września 2013 r. w jednej z podnowosolskich miejscowości, w godzinach wieczornych nabył 2 butelki wódki i następnie odwiedził swoją znajomą - sąsiadkę. W trakcie spożywania alkoholu mężczyzna dokonał zgwałcenia kobiety, a następnie dusząc ją rękoma i działając w ten sposób w zamiarze bezpośrednim pozbawił ją życia.
W toku śledztwa przeprowadzono sekcję zwłok zmarłej kobiety w wyniku której ustalono, że zmarła ona śmiercią gwałtowną i nagłą, a bezpośrednią przyczyną zgonu było uduszenie.
Na ciele pokrzywdzonej stwierdzono liczne obrażenia charakterystyczne dla obrażeń w wyniku zgwałcenia, które świadczyły o użytej wobec niej przemocy.
Jak wynika ze sprawozdania z badania krwi na zawartość alkoholu - zmarłej stwierdzono 5,7 promila zawartości alkoholu.
Zabezpieczone na miejscu zdarzenia i na ciele zmarłej ślady biologiczne - po wykonaniu badań porównawczych DNA - jak ustalili biegli - należały do oskarżonego.
Oskarżony nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.
W trakcie trwania postępowania oskarżony decyzją sądu - na wniosek prokuratora - został tymczasowo aresztowany.
Grozi mu kara do 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.
W 2013 r. w prokuraturach okręgu zielonogórskiego zarejestrowano 18 spraw z art. 148 - penalizującego przestępstwo zabójstwa oraz 67 spraw z art. 197 § 1 kk - zgwałcenia./jcz
zobacz także;
w Ciekawie..nie tylko o prawie:
- Zgwałcenie -Pod tym pojęciem zwykle rozumie się zmuszenie kobiety do odbycia stosunku płciowego [por. Słownik języka polskiego, PWN]. Zgwałcenie w rozumieniu prawa karnego jest jednak pojęciem znacznie szerszym. Obowiązujący kodeks przewiduje odmienną odpowiedzialność karną za kilka różniących się od siebie postaci tego przestępstwa.czytaj więcej..
- Zabójstwo
Polskie prawo karne odróżnia zabójstwo typu podstawowego, zabójstwo kwalifikowane oraz zabójstwo w typie uprzywilejowanym. Kryteriami rozróżniania poszczególnych typów są w szczególności: sposób pozbawienia życia ofiary, motywacja, jaką kierował się sprawca i inne szczególne okoliczności, w tym wielość ofiar czy wcześniejsze skazanie za zabójstwo. czytaj więcej..