NIE POWRÓCIŁ DO ARESZTU MIMO UPŁYWU WYZNACZONEGO TERMINU

Dodano: 2014-06-02

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 68 letniemu mężczyźnie, który w okresie od 11 lutego do 14 lutego 2014 r. po wykorzystaniu 3 miesięcznej  przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, bez usprawiedliwionej przyczyny nie powrócił do Aresztu Śledczego.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że w lutym oskarżony przebywał na przerwie w odbywaniu kary, która została udzielona mu przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu.

Oskarżony przed udzieleniem mu przerwy został pouczony o obowiązku stawienia się w areszcie w dniu 07 lutego 2014 r.

W trakcie odbywania przerwy oskarżony złożył kolejny wniosek o... udzielenie następnej przerwy. Wniosek jego został jednak negatywnie rozpatrzony przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu i w związku z tym  miał on obowiązek stawić się po upływie przerwy w areszcie.  Z obowiązku nie wywiązał się dlatego też został zatrzymany i doprowadzony do aresztu a teraz oczekiwać będzie na kolejny wyrok i prawdopodobnie wydłuży sobie czas .... oczekiwania na wolność.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu.

Według litery prawa, kto korzystając z przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, bez usprawiedliwionej przyczyny nie powróci na czas do aresztu - grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności albo jej pozbawienia do roku./AP

Czytaj więcej:

- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Areszt tymczasowy
Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. Więcej