WRACAMY DO TEMATU: AKT OSKARŻENIA WOBEC PIJANEGO NAPASTNIKA, KTÓRY UDERZYŁ PIĘŚCIĄ W GŁOWĘ 82-LETNIĄ KOBIETĘ
Dodano: 2014-07-02
Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia wobec 35- letniego mężczyzny, który 08 marca 2014 r. bez powodu podszedł do pokrzywdzonej 82-letniej kobiety, poruszającej się o lasce i uderzył ją pięścią w głowę powodując poważne obrażenia ciała. Oskarżony działał publicznie i bez powodu, a czynem tym okazał rażące lekceważenie porządku publicznego. O sprawie pisaliśmy w dniu 08 marca 2014 r. PIJANY NAPASTNIK UDERZYŁ PIĘŚCIĄ W GŁOWĘ 82-LETNIĄ KOBIETĘ
W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że 82 letnia pokrzywdzona 08 marca 2014 r. w godzinach popołudniowych udała się na spacer nieopodal mieszkania.
W tym samym czasie oskarżony, który zaledwie kilka miesięcy wcześniej opuścił zakład karny - przebywał w towarzystwie znajomego, spożywając alkohol.
Wymieniony zachowywał się nieracjonalnie, tańczył i wykrzykiwał wulgaryzmy, wzbudzając zainteresowanie innych, postronnych osób.
W momencie, gdy pokrzywdzona wolnym krokiem przechodziła obok oskarżonego - mężczyzna ten bez jakiegokolwiek powodu podszedł do pokrzywdzonej i uderzył ją pięścią w głowę. W wyniku tego zdarzenia pokrzywdzona upadła, uderzając o betonowy chodnik, natomiast oskarżony zbiegł z miejsca zdarzenia.
Widząc takie zachowanie oskarżonego - obserwujący zdarzenie przypadkowi mężczyźni niezwłocznie udali się w pościg za napastnikiem i po chwili dokonali jego obywatelskiego zatrzymania, a następnie wydali go przybyłym na miejsce policjantom.
Jak ustalono - wymieniony w chwili czynu znajdował się w stanie nietrzeźwości 3,19 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
W toku kolejnych czynności w sprawie ustalono, że pokrzywdzona wskutek brutalnego uderzenia doznała złamania kręgosłupa szyjnego oraz wstrząśnienia mózgu.
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Świebodzinie zastosował tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy, który został przedłużony o kolejna 3 miesiące.
Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat./AP
Czytaj więcej:
- w Ciekawie... nie tylko o prawie:
Areszt tymczasowy - Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. Więcej