SERWIS INTERNETOWY ZIELONOGÓRSKIEJ PROKURATURY PO RAZ 4 W CZOŁÓWCE KONKURSU
Dodano: 2012-10-12
Miło nam poinformować, że po raz kolejny (4 rok z kolei) serwis informacyjny prokuratur okręgu zielonogórskiego www.lubuskaprokuratura.pl znalazł się w czołówce stron /pierwsza 10 w Polsce/ przyjaznych osobom narażonym na wykluczenie cyfrowe: niepełnosprawnym, niewidomym i niedowidzącym. Laureaci organizowanego po raz IV Konkursu Strona Internetowa Bez Barier stanowią wyznaczniki dla tych, którym nie jest obojętna dostępność treści zamieszczanych na stronach.
Zespół ekspercki przeprowadzający audyt zgłoszonych do tego plebiscytu stron wyłonił 10 portali administracji publicznej oraz 12 stron firm komercyjnych, które uznał za najlepiej przystosowane dla osób niewidomych i niedowidzących.
Warto dodać, że w pierwszej dziesiątce tegorocznego konkursu w kategorii serwisy administracji publicznej, obok portalu Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, znalazły się strony: Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Narodowego Funduszu Zdrowia, Urzędu Miasta Poznania, Urzędu Gminy w Gdowie, Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, Parku Narodowego "Ujście Warty", Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Niezwykle cieszy, że nasz portal ponownie znalazł się wśród wyróżnionych. (Przypomnijmy, że w latach 2009-2010 - serwis internetowy prokuratur okręgu zielonogórskiego otrzymywał najwyższy laur, w 3 edycji - w 2011 roku otrzymaliśmy wyróżnienie.) Obecność po raz kolejny w gronie 10 najlepszych oznacza, że strona internetowa prokuratur okręgu zielonogórskiego utrzymuje wysoki poziom dostępności dla każdego Czytelnika.
Jesteśmy przekonani, że tworzenie stron internetowych, które są zgodne ze standardami jest dobrą praktyką. Dzięki temu treść strony jest dostępna dla szerszego grona odbiorców. Internet odgrywa coraz większą rolę w życiu każdego człowieka, także osoby niepełnosprawnej. Dostępny internet, umożliwiający osobom z dysfunkcjami narządu wzroku bądź słuchu aktywny udział w społeczeństwie, jest podstawą wyrównania szans w wielu dziedzinach życia. Dostępność Internetu w wielu krajach jest wymagana przez prawo.
Dostęp do pomocy prawnej gwarantuje także konstytucja, kodeks postępowania karnego.
Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze realizuje to prawo także poprzez prowadzenie w odpowiedzialny sposób strony internetowej. Wielokrotnie wskazywaliśmy, że portal Prokuratury Okręgowej został stworzony nie tylko po to, aby informować opinię publiczną o bieżących działaniach Prokuratury, ale przede wszystkim, aby ułatwić interesantom kontakt z naszą instytucją oraz pomóc mniej wprawnym w kwestiach prawnych w realizacji ich prawa.
redakcja