PROGRAM IX SEMINARIUM KRYMINALISTYCZNEGO - KRYMINALISTYKA W ŚWIECIE WIRTUALNEJ ZBRODNI

Dodano: 2013-04-16

"Internet nie ma przyszłości."


Dziś przypomina się "raporty" sporządzone 20, czy nawet 15 lat temu na temat braku perspektyw rozwoju Internetu w tym samym celu, dla którego ludzie opowiadają sobie kawały. Dla śmiechu, bo wszyscy mają świadomość, jak bardzo prognozy te choć nie tak odległe w czasie, rozminęły się z prawdą. Znamienne jest również to, że twórcy tych prognoz za główny filar swoich teorii uważali "chaos informacyjny" panujący w globalnej sieci. Dziś ten chaos jest zdecydowanie większy, ale pomimo tego nikt nie kwestionuje rozwoju Internetu i jego totalnej powszechności. Teraźniejszość obala mity i przesądy związane z Internetem. Czy to jednak oznacza, że mądrzejsi o lata doświadczeń dysponujemy wystarczającą wiedzą na temat Internetu?

Czy dysponujemy wystarczającą wiedzą, aby nauczeni nietrafnością wspomnianych teorii, dziś nie tworzyć nowych guseł i kolejnych nietrafnych mitów, jak choćby tych związanych z trwaniem informacji zamieszczonej w Internecie?

Pomimo powszechnego i codziennego użytkowania globalnej sieci nadal wiedza dotycząca Internetu i mechanizmów jego funkcjonowania nie jest znana większości z nas. Dlatego lepszemu poznaniu internetowej rzeczywistości poświęcone będzie IX Ogólnopolskie seminarium kryminalistyczne "Kryminalistyka w świecie wirtualnej zbrodni".

Tradycyjnie na tematykę Seminarium będą składać się cztery przenikające się bloki tematy. Pierwszy blok tematyczny związany będzie z najbardziej klasycznym pojmowaniem kryminalistyki. Nie może więc, z jednej strony, zabraknąć zagadnień związanych z zabezpieczaniem śladów elektronicznej aktywności w wirtualnym świecie, a z drugiej, będzie mowa o możliwościach wykorzystania nowoczesnych narzędzi informatycznych w zwalczaniu przestępczości nie tylko wirtualnej.

Blok szeroko rozumianych nauk pokrewnych - psychologii, psychiatrii i medycyny sądowej poświęcony zostanie m.in. badaniom antropologicznym, czyli badaniu potencjalnego wieku młodocianych ofiar w dokumentach elektronicznych. Mowa będzie również o fenomenie internetowych grup społecznych i nowemu sposobowi komunikacji społecznej - forach internetowych - ze swoimi zagrożeniami, ale także ogromnymi możliwościami.

Wybitni przedstawiciele nauki mówić będą w trakcie IX Seminarium o języku internetowych portali społecznościowych. Wspomną także o poszukiwaniu w zasobach internetowych osób zaginionych, ale również o nowoczesnych i inteligentnych sposobach monitorowania realnych grup społecznych i składających się na nie postaci. Wybitni znawcy przedmiotu, w ramach czwartego bloku, przybliżą nam kwestie doświadczeń związanych z ciemniejszą stroną Internetu i obecnie rozpoznawanymi polami internetowej działalności przestępczej i terrorystycznej.

Przedstawiamy Państwu szczegółowy program IX Seminarium kryminalistycznego, które odbywa się pod hasłem "Kryminalistyka w świecie wirtualnej zbrodni" i zapraszamy do "śledzenia" internetowych doniesień na jego temat. Z przyjemnością przypominamy, że Seminarium odbywa się przy finansowym wsparciu Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, za które jesteśmy ogromnie wdzięczni./as


Zapraszamy ponadto do nowego linku na naszej stronie internetowej "Zielonogórskie Seminaria Kryminalistyczne"

Stan na dzień 29 kwietnia 2013 r.