ODPIŁOWAŁ ZAWORY BEZPIECZEŃSTWA OD BUTLI GAZOWYCH, BO CHCIAŁ JE SPRZEDAĆ

Dodano: 2013-09-06

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 62 letniemu mężczyźnie, który w dniu 11 lutego 2013 r. w Świebodzinie w pomieszczeniu piwnicznym budynku wielorodzinnego odpiłował piłą do metalu zawory bezpieczeństwa w dwóch butlach gazowych, co spowodowało niekontrolowany wypływ z nich gazu propanowego na zewnątrz, tworzącego tym samym z otaczającym go powietrzem mieszankę wybuchową, sprowadzając bezpośrednie niebezpieczeństwo pożaru i eksplozji zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że oskarżony w/w dnia postanowił sprzedać dwie butle gazowe. Aby uzyskać wyższą cenę ze sprzedaży tych butli postanowił, iż odetnie od nich zawory bezpieczeństwa, które jak sądził są wykonane z mosiądzu i sprzeda je osobno.

W tym celu w pomieszczeniu piwnicznym odciął piłą zawory bezpieczeństwa od dwóch butli.

Po odcięciu zaworów w obu butlach zaczął się z nich wydobywać gaz propan, tworząc z otaczającym go powietrzem mieszankę powietrzno - gazową, co zagrażało przy inicjacji wybuchem tworzącym pożar pomieszczeń piwnicznych i naruszeniem konstrukcji budynku, w którym w tym czasie przebywało 12 osób.
Zaalarmowani charakterystycznym zapachem gazu mieszkańcy ww budynku wezwali pogotowie gazowe.

Oskarżony po odpiłowaniu obu zaworów od butli gazowych, gdy poczuł zapach gazu uciekł z piwnicy na zewnątrz budynku do parku i tam obserwował przyjazd na miejsce służb ratunkowych oraz ich działania.

Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

W Prokuraturze Rejonowej w Świebodzinie od początku roku z art. 164 par 1 (sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach) zarejestrowano 4 sprawy./AP

Czytaj więcej:
-w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Wybuch przestrzenny - Może być niezwykle niebezpieczny i spowodować prawdziwą katastrofę. Na szczęście, zapewne wskutek wzrastającej świadomości użytkowników i dostawców gazu oraz coraz doskonalszych technologii, zdarza się coraz rzadziej. Jednak wybuchy przestrzenne są powodowane nie tylko z powodu nieodpowiedniego posługiwania się urządzeniami czy instalacjami gazowymi. Mieszaniny wybuchowe z powietrzem mogą tworzyć pyły wszelkich materiałów palnych, zbóż, a nawet metali. Długa lista substancji stanowiących potencjalne zagrożenie wyjaśnia, dlaczego wybuchy przestrzenne niektórzy nazywają wybuchami przemysłowymi. Więcej