Wszystkich wpisów 1798. Aktualnie przeglądzasz wpisy nr 1336 - 1351. Dodaj swój wpis

Visitors

Pomiń formularz i przejdź do przeglądania wpisów

Dodaj swój wpis

Pragniemy przypomnieć, że Redakcja nie ma wpływu na treść decyzji procesowych, które podejmowane są wyłącznie przez uprawnione do tego osoby i w trybie określonym przez przepisy kodeksu postępowania karnego. Jest nam jednak niezwykle miło, że szukając rozwiązania swoich problemów życiowych zaglądacie czasem także na stronę internetową prokuratury. Niestety z powodów, o których wielokrotnie już wspominaliśmy na łamach Księgi Gości nie możemy zajmować stanowiska w konkretnych sprawach jakie przedstawiacie Państwo na łamach Naszej Księgi. Zapraszamy do odwiedzin i zamieszczania wpisów.

Wszystkich naszych Czytelników, którzy mają pytania z dziedziny prawa zapraszamy na dyskusyjne forum darmowych porad i pomocy prawnej Forum prawne oraz Forum prawników

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Jak doprowadzić do zmiany lub uchylenia środka zapobiegawczego (aresztu, dozoru Policji itp.) ?

Nick: Agnieszka
Data dodania: 2012-10-11 10:36:07

od lutego mój brat ma 2 razy w tygodniu dozór policyjny, już nie odbyły się 4 sprawy bo drugi podejrzany w tej sprawie gdzieś zaginął i nie wstawia się na sprawy. Czy w tej sytuacji brat może pisać do prokuratora z prośbą o odstąpienie od nadzoru . Do kogo się kierować z takim pismem i lepiej jak sami napiszemy czy adwokat który reprezentuje

 

Nick: Odp. dla Agnieszki
Data dodania: 2012-10-12 11:02:36

Osoba, w stosunku do której stosowane są środki zapobiegawcze, może w każdym czasie składać wnioski o ich zmianę lub uchylenie. Rzetelne wywiązywanie się z nałożonych obowiązków wynikających z dozoru i stawiennictwo się na wszystkich wyznaczonych terminach, w tym na rozprawę może w konkretnej sytuacji przesądzić o uchyleniu dozoru. Decyzja należy jednak do organu prowadzącego postępowanie na danym etapie, który podejmie ją uwzględniając wszystkie okoliczności sprawy. Jeżeli więc w sprawie toczy się jeszcze postępowanie przygotowawcze wówczas adresatem wniosku jest prokurator prowadzący postępowanie, a jeżeli sprawa została już skierowana do sądu wraz z aktem oskarżenia, to wniosek kieruje się do sądu, który będzie rozpatrywał sprawę. Wniosek o uchylenie środka zapobiegawczego nie jest skomplikowanym i sformalizowanym pismem procesowym. Może zostać prawidłowo sporządzony także przez samego podejrzanego. Jednocześnie informujemy, że wniosek o uchylenie środka zapobiegawczego na przykładzie \"tymczasowego aresztowania\" znajduje się na naszej stronie w dziale \"Dla podejrzanego\" w zakładce \"Wzory pism\". Po odpowiednim przystosowaniu można go wykorzystać jako przykład także przy sporządzaniu wniosku o uchylenie dozoru Policji. (ml).

Co może być dowodem w postępowaniu karnym?

Nick: xyz
Data dodania: 2012-03-04 18:16:00

Jakie warunki musi spełniać dowód fonoskopijny, aby mógł być brany pod uwagę przez sąd? Czy nagranie, które jest kopią będzie brane pod uwagę? Co jeżeli jest tylko fragment nagrania, a nie całe nagranie?

 

Nick: Red. do xyz
Data dodania: 2012-03-06 09:18:34

odp. dla xyz - Niestety, nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Przede wszystkim dlatego, że w Polsce sądy mają obowiązek orzekać na zasadzie swobodnej oceny dowodów. Oznacza to, że każdy środek dowodowy, jeżeli tylko nie jest objęty wyraźnym zakazem wynikającym z przepisów procedury, powinien być dopuszczony jako dowód i może być wykorzystany do ustalenia stanu faktycznego, jako podstawy rozstrzygnięcia. Żaden przepis nie zakazuje - co należy podkreślić - przeprowadzenia dowodu fonoskopijnego. Siła przekonywania takiego dowodu może być jednak bardzo różna w zależności od rodzaju i jakości nagrania, a nawet celu, dla którego zostało wykonane. Nie bez znaczenia jest tu także zgodność lub brak zgodności treści nagrania z pozostałymi dowodami w sprawie. Każdy dowód podlega bowiem ocenie na tle całokształtu materiału dowodowego. Dlatego więc wg wszelkiego prawdopodobieństwa sąd nie przypisze winy oskarżonemu, którego prokurator oskarżył np. o handel ludźmi, a wyłącznym dowodem byłaby kopia nagrania, w dodatku fragmentaryczna, dokonanego przez specjalistów Policji czy innej służby w ramach operacji tzw. kontroli oraz utrwalania treści rozmów telefonicznych w celu wykrycia i uzyskania dowodów [rozdz. 26 kodeksu postępowania karnego]. Taka dokumentacja powinna spełniać bowiem wysokie standardy jakościowe i procesowe. Zupełnie inaczej może wyglądać w przypadku nagrań sporządzonych przez pokrzywdzonego, który był ofiarą szantażu, nękania czy gróźb karalnych i który dokonał utrwalenia treści rozmowy przy pomocy telefonu komórkowego, a nagranie to przegrał następnie na taśmę magnetofonową czy płytę CD w celu udokumentowania prawdziwości swojego zawiadomienia o przestępstwie. Poza przytoczonymi tu uwagami pozostaje jeszcze obszerna i skomplikowana problematyka samej ekspertyzy fonoskopijnej, której przedstawienie w ramach wyznaczonych przez formułę Księgi Gości nie jest możliwe. [j.w.]

 

Nick: ola
Data dodania: 2012-10-09 18:31:59

Na stronie niebieskalinia.info można znaleźć taką informację: \"Należy pamiętać, że kaseta lub inny nośnik informacji z nagraniem awantury domowej nie stanowi dowodu i zgodnie z srt. 174 k.p.k. nie jest wskazane przez prokuratora w wykazie dowodów, a może mieć jedynie charakter informacyjny. Więcej o dowodach Dział V kodeksu postępowania karnego.\" Czy to prawda? Przecież wielokrotne wszczynianie awantur to znęcanie psychiczne, a to musi zostać przecież potwierdzone dowodami, np. w postaci nagrań.

 

Nick: Red. do Oli
Data dodania: 2012-10-10 12:02:37

Odp. dla Oli – Naszym zdaniem taka interpretacja przepisów "prawa dowodowego" jest niesłuszna. Kodeks postępowania karnego określa zarówno przesłanki oddalenia wniosku dowodowego (art. 170) jak również zawiera tzw. "zakazy dowodowe" jak np. zakaz przesłuchiwania duchownego co do faktów, o których dowiedział się przy spowiedzi. Jednak żaden z przepisów kpk nie zabrania przeprowadzania dowodu z nagrań. Oczywiście, dowód z takiego nagrania – podobnie jak każdy inny - podlega ocenie organu orzekającego w sprawie. O jego wartości w konkretnej sprawie decyduje przekonanie organu procesowe wynikające z zasad logicznego rozumowania, wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego. W razie niezrozumiałości wypowiedzi, podejrzenia zmanipulowania nagrania lub wątpliwości co do tożsamości osób, których głos został utrwalony na nośniku magnetycznym lub cyfrowym, zachodzi możliwość przeprowadzenia dowodu z opinii eksperta z zakresu fonoskopii. Jest to dział techniki kryminalistycznej zajmujący się badaniem dźwięków utrwalonych na różnego rodzaju nośnikach oraz samych nośników. W sytuacji typowego nagrania głosu ludzkiego ekspert jest w stanie potwierdzić autentyczność nagrania, dokonać rekonstrukcji zdarzenia oraz zidentyfikować źródło dźwięku. Nie ulega więc wątpliwości, że tzw. dowód fonoskopijny może stanowić dowód przestępstwa. Więcej na ten temat piszemy na naszej stronie w dziale "Ciekawie ... nie tylko o prawie" w publikacji „Fonoskopia” pod adresem: http://www.zielona-gora.po.gov.pl/index.php?id=36&ida=2851 , który należy skopiować i następnie wkleić do wyszukiwarki.

Czym kieruje się sąd wymierzając karę?

Nick: Kuba
Data dodania: 2012-09-24 21:54:44

Prawie 3 lata temu jedna Pani skierowała wobec mnie akt oskarżenia z art. 216kk, ja wniosłem wzajemny akt oskarżenia i oskarżyłem ją z 212kk. Oboje dostaliśmy wyroki w postaci grzywny. Ta Pani w ramach \"ja ci jeszcze pokażę\" złożyła na Policji ustną skargę znowu z art. 216kk. Czy w przypadku procesu sądowego i wyroku, Sąd będzie brał pod uwagę moją karalność i czy karalność tej Pani będzie miała tu znaczenie. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

 

Nick: Red. do Kuby
Data dodania: 2012-10-01 11:09:34

Odp. dla Kuby – Wymierzając karę sąd bierze pod uwagę przesłanki wymienione w art. 53§2 kk. Zgodnie z tym przepisem „Wymierzając karę, sąd uwzględnia w szczególności motywację i sposób zachowania się sprawcy, popełnienie przestępstwa wspólnie z nieletnim, rodzaj i stopień naruszenia ciążących na sprawcy obowiązków, rodzaj i rozmiar ujemnych następstw przestępstwa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu, a zwłaszcza staranie o naprawienie szkody lub zadośćuczynienie w innej formie społecznemu poczuciu sprawiedliwości, a także zachowanie się pokrzywdzonego.” Zatem wcześniejsza karalność będzie brana pod uwagę przez sąd, ale tylko pod warunkiem, że zostanie Pan uznany przez sąd za winnego zarzucanego mu czynu. Wcześniejsza karalność tej Pani nie ma tu bezpośredniego znaczenia. W postępowaniu przed sądem może Pan w ramach obrony wskazywać, że przyczyną skierowania prywatnego aktu oskarżenia jest istniejący między wami konflikt. Może Pan też wykazywać, że przyczyną zniewagi było „wyzywające zachowanie się” pokrzywdzonej. Jeżeli sąd podzieli Pana pogląd na ten temat to na podstawie art. 216§3 może odstąpić od wymierzenia kary. To tyle od strony prawnej. Uważamy jednak, że najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest kompromis, pojednanie i wygaszenie konfliktu, bowiem zapewnia spokój i prawidłowe relacje z innymi ludźmi. (ml)

Prokurator odmówił wszczęcia (umorzył) postępowanie. Co może zrobić pokrzywdzony?

Nick: romanek
Data dodania: 2012-09-18 17:35:40

Witam serdecznie, pozdrawiając gratuluję jednocześnie pomysłu z tą stronką. Proszę o udzielenie mi odpowiedzi na takie pytania: czy istnieją i jakie są dalsze prawne możliwości dla obywatela, po odmowie przez prokuraturę rejonową wszczęcia dochodzenia na złożone pisemne zawiadomienie o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa. Serdecznie dziękuję.

 

Nick: Red. do Romanka
Data dodania: 2012-09-19 09:21:15

Odp. dla Romanka - Za miłe słowa pod adresem naszej strony bardzo dziękujemy. Odpowiedź na Pana pytanie zależy od tego, kto takie zawiadomienie złożył. Inny jest bowiem status osoby, która złożyła tzw. „obywatelskie” zawiadomienie o przestępstwie, nie będąc osobą pokrzywdzoną, a inny osoby, która złożyła zawiadomienie jako pokrzywdzony. W pierwszym przypadku nie przysługuje zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa. Natomiast pokrzywdzony jest uprawniony do złożenia zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia lub umorzeniu śledztwa. Zażalenie wnosi się do sądu właściwego do rozpoznania sprawy za pośrednictwem prokuratora, który wydał lub zatwierdził to postanowienie w terminie 7 dni od jego doręczenia. (ml).

Jestem ofiarą stalkingu. Co mogę zrobić?

Nick: dłużnik
Data dodania: 2012-08-15 16:59:23

Szanowni Państwo,nie z własnej winy \"wpadłem\' w szereg zobowiązań wobec kilku instytucjom bankowym.Po utracie pracy i kłopotach zdrowotnych \"dopadła\" mnie niemożność zarobkowania,a tym samym stracilem płynność finansową,w związku z czym mimo chęci zawarcia porozumienia z bankami nie doszło do pozytywnego załatwienia sprawy. Moje dane,wierzytelność zostały sprzedane firmom windykacyjnym.I zaczął się problem ,gdyż mimo pism z prośbą o polubowne załatwienie i rozłożenie na raty wierzytelności -odmowa.Zaczęły się telefoniczne nagonki z ich strony nawet po 21-ej.Mimo tego ze dzień wcześniej rozmawiałem telefonicznie z konsultantem/ką ,na drugi dzień kolejny telefon i kolejne rozpytywania i tłumaczenia itp.Trwa to już jakiś czas i mam serdecznie dosyć.Rozmowy są często niemiłe i naprowadzające na dany z góry założony skutek. Czy forma prowadzenia takiej \"nagonki telefonicznej \" nie ma znamion stalkingu?Co robic?Czlowiek nerwowo juz nie wytrzymuje.

 

Nick: Odp. dla dłużnika
Data dodania: 2012-08-23 20:03:11

Przestępstwo tzw. Stalkingu stypizowane jest w artykule 190a Kodeksu Karnego. Zgodnie z treścią tego przepisu "Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności dl lat 3." Z opisanej sytuacji trudno jest nam ocenić, czy zostały wypełnione znamiona przestępstwa. Mamy za mało danych. Nie ulega natomiast wątpliwości, że egzekucja należności również musi odbywać się zgodnie z prawem.

Kiedy można przeprowadzić przeszukanie?

Nick: majka
Data dodania: 2012-07-03 21:54:34

Na jakiej podstawie policja może dokonać rewizji w mieszkaniu (w bloku)?

 

Nick: Red. do Majki
Data dodania: 2012-07-04 13:23:46

Odp. dla Majki – Przeszukanie przeprowadza się w celu wykrycia lub zatrzymania podejrzanego, oskarżonego lub skazanego albo w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie, bądź podlegających zajęciu w postępowaniu karnym. Przeszukania określonej osoby lub miejsca dokonuje się wówczas, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że określona osoba posiada przedmioty, które w jego toku zamierza się znaleźć, albo też, że przedmioty te znajdują się w danym miejscu, pomieszczeniu, budynku. W przypadku przeszukania mającego na celu znalezienie rzeczy wzywa się osobę, u której ma być dokonane przeszukanie do dobrowolnego wydania tej rzeczy. Co do zasady zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego Policja dokonuje przeszukania na polecenie sądu lub prokuratora. Takie polecenie ma formę postanowienia, które okazuje się osobie, u której przeszukanie ma być przeprowadzone. W praktyce dosyć często zdarzają się sytuacje niecierpiące zwłoki, czyli takie, w których oczekiwanie na wydanie postanowienia o przeszukaniu może skutkować ukryciem osoby, czy rzeczy. W takich przypadkach policjanci dokonujący przeszukania okazują legitymacje służbowe lub nakaz wydany przez kierownika jednostki policji, a następnie, już po dokonaniu przeszukania zwracają się o zatwierdzenie przeszukania. Na żądanie osoby, u której przeprowadzono przeszukanie na podstawie legitymacji lub nakazu należy doręczyć postanowienie o zatwierdzeniu przeszukania. Zachęcamy Panią także do zapoznania się z publikacją „Przeszukanie”, która znajduje się na naszej stronie w dziale „Ciekawie … nie tylko o prawie”. (ml).

Kiedy wydaje się list gończy?

Nick: majka
Data dodania: 2012-06-27 13:48:01

Dziś już drugi raz nie odbyła się sprawa, ponieważ drugi oskarżony się nie wstawił. Jak długo mogą być sprawy przekładane i skoro tak, to dlaczego nie widnieje on na waszej stronie jako poszukiwany listem gończym???

 

Nick: Red. do Majki
Data dodania: 2012-06-28 09:51:26

Odp. dla Majki – Gospodarzem postępowania sądowego jest sąd. To od sądu zależy jakie środki podejmuje w celu realizacji zasady koncentracji postępowania karnego. Zgodnie z tą dyrektywą postępowanie karne powinno być prowadzone w sposób zapewniający szybkie i sprawne rozpoznanie sprawy, a jednocześnie gwarantujący wyjaśnienie wszystkich istotnych okoliczności sprawy. Jednocześnie muszą być też przestrzegane prawa stron, co często niełatwo ze sobą pogodzić. Przepisy nie określają, jak długo powinno trwać postępowanie sądowe. W praktyce zależy to od stopnia skomplikowania sprawy, zdyscyplinowania wszystkich uczestników postępowania, organizacji pracy sądu, a niekiedy nawet warunków lokalowych. Jedynym prawnie wiążącym terminem jest tutaj termin przedawnienia karalności przestępstwa. Nie znamy przyczyn odraczania rozprawy. Usprawiedliwione niestawiennictwo uczestnika, którego obecność jest konieczna może stanowić przesłankę odroczenia. Jeżeli oskarżony nie jest on poszukiwany przez sąd listem gończym pomimo nie stawiania się na rozprawach, to być może przedstawił on sądowi stosowne zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że nie może on brać udziału w rozprawie z uwagi na stan zdrowia. Możliwe też, że nie został skutecznie powiadomiony przez sąd o terminie rozprawy lub o obowiązkowej obecności. To najczęstsze powody odraczania rozpraw z przyczyn niezależnych od oskarżonego. Jednak nie znając akt sprawy nie możemy wypowiadać się na ten temat. O tym, czy informacja o poszukiwaniu osoby listem gończym trafia na naszą stronę decyduje treść listu gończego, w którym jego autor określa sposób jego rozpowszechniania, np. poprzez publikację na naszej stronie. (ml).

 

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego w sprawie o alimenty

Nick: ojciec
Data dodania: 2012-05-16 01:00:12

Szanowni Państwo,czy przedłożenie wyroku sądowego nakazującego płacenie alimentów do dnia (...),gdzie alimenty wpływały na konto jednakże z kilkudniowym opóźnieniem,było aż takim argumentem do przedstawienia sytuacji u komornika?Komornik został poinformowany o niepłaceniu w ogóle alimentów-co nie jest prawdą.Wg mnie został wprowadzony celowo w błąd przez byłą partnerkę.Domniemywam, że zostało popełnione przestępstwo przed urzędnikiem państwowym przez świadome wprowadzenie w błąd urzędnika poprzez zeznawanie nieprawdy lub zatajanie prawdy, które polega na świadomym składaniu zeznań nieprawdziwych lub też zaniechania polegającego na świadomym zatajeniu okoliczności stwierdzających prawdę. Jak ma się do powyższego art. 233§ 1 KK?A może są inne paragrafy regulujące powyższy przypadek? Serdecznie dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie.

 

Nick: Red. do ojca
Data dodania: 2012-05-21 09:05:19

Odp. dla ojca – W działaniach Pana byłej partnerki nie dopatrujemy się działań wyczerpujących znamiona przestępstwa. Każdy wierzyciel, po spełnieniu wymogów określonych w kodeksie postępowania cywilnego, ma prawo dochodzić swoich roszczeń z pomocą komornika. Przede wszystkim musi posiadać tytuł wykonawczy, czyli tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Komornik w ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego ma prawo żądać od uczestników tego postępowania złożenia wyjaśnień. Jednakże złożenie nieprawdziwych wyjaśnień w toku postępowania egzekucyjnego co jak Pan przypuszcza miało miejsce w opisanym przypadku, zgodnie z art. 762 § 5 kpc stanowi przestępstwo tylko w stosunku do osób uczestniczących w tym postępowaniu w charakterze służbowym. „Zwykli” uczestnicy postępowania za złożenie świadomie fałszywych wyjaśnień w postępowaniu egzekucyjnym mogą zostać ukarani przez komornika grzywną, której wysokość w chwili obecnej wynosi maksymalnie 2000 złotych. Nie popełniają jednak przestępstwa. Komornik nie ma prawa do odbierania od uczestników postępowania egzekucyjnego wyjaśnień pod rygorem odpowiedzialności karnej. W naszym przekonaniu art. 762 kpc wyłącza stosowanie art.233 kk w stosunku do wszystkich osób, które w toku postępowania egzekucyjnego nie wykonują czynności służbowych. (ml)

 

Nick: xyz
Data dodania: 2012-09-06 14:50:54

Czy jak wierzyciel w sprawie o alimenty mogę samemu skierować do dłużnika wezwanie do zapłaty? Jak dowieść przed sądem - w sprawie o podwyżkę alimentów - jako dowód, że ojciec nie płacił, iż pismo, które wysłałem zawierało treść wzywająca do zapłaty? Może lepiej wysłać takie pismo przez profesjonalnego pełnomocnika?Dziękuję za odp.

 

Nick: Odp. dla Nick: xyz
Data dodania: 2012-09-10 10:37:52

Oczywiście, że tak - wierzyciel sam kieruje wezwanie do zapłaty. Co to znaczy wysłać pismo przez "profesjonalnego pełnomocnika". Poczta, ale także inne firmy zajmują się "profesjonalnie" doręczaniem przesyłek. Nie ma więc potrzeby wyszukiwania specjalnego gońca. Wezwanie można wysłać pismem za zwrotnym potwierdzeniem odbioru lub nawet "tylko" listem poleconym. Udowodnienie braku wpłat jest banalnie proste - wystarczy złożyć zeznania, z których wynikać będzie, że zobowiązany nie łoży na utrzymanie. Strona przeciwna, jeżeli będzie mogła, będzie musiała udowodnić, iż z obowiązku alimentacyjnego wywiązuje się. W tym wypadku to na dłużniku będzie ciążył obowiązek dowodowy udowodnienia stawianej tezy należytego wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego np. poprzez przedstawienie przelewu, pokwitowania. (ASt.)

Jak złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestęptwa?

Nick: Karolina
Data dodania: 2012-05-07 14:13:59

Dziękuje za informację. Czy zawiadomienie mam złożyć do Prokuratury? czy na Policję? jednak wolała bym uniknąć Policji ze względów osobistych i na środowisko w którym mieszkam. Po prostu jest mi wstyd, że byłam tak naiwna. Obawiam się iż osoba na którą będę zgłaszać była karana. Czy istnieje możliwość ochrony?Pozdrawiam

Nick: Odp. dla: Karolina
Data dodania: 2012-05-10 08:04:31

Zawiadomienie można złożyć zarówno w Prokuraturze, jak i w Policji. Z reguły, jeżeli nie zajdą wyjątkowe okoliczności, aby prokurator prowadził śledztwo własne, postępowanie przygotowawcze będzie prowadzone przez Policję. Policja zobowiązana jest do dyskrecji i proszę nam wierzyć, pokrzywdzonym oszustwem może stać się praktycznie każdy z nas. Oszust manipuluje swoimi ofiarami i m.in. z tego powodu jest to tak szkodliwe społecznie przestępstwo. Sprawca liczy też na to, że ofiara nie zdecyduje się na złożenie zawiadomienia. Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że praktycznie nie ma jednostkowych spraw o oszustwo, a sprawca dopuszcza się ich całego szeregu. Ktoś musi przerwać ten łańcuch. Możliwe, że postępowanie jest już prowadzone przeciwko mieniu, w tej lub innej jednostce, a ustalenie większej liczby ofiar oszukanych w podobny sposób zawsze wzmacnia materiał dowodowy. Nie należy wstydzić się tego, że jesteśmy ofiarami przestępstwa, ale bardziej tego, że chcemy być wobec niego bezradni i tolerancyjni! Odpowiadając na Pani kolejne pytania należy wskazać, ze ochroną świadków zajmuje się Policja, a grożenie świadkowi jest przestępstwem ściganym z urzędu. Ps. Nikt nie ma na twarzy wypisanego faktu uprzedniej karalności, a tym bardziej zamiaru dokonania oszustwa. Proszę złożyć zawiadomienie!!! (ASt)

· Nick: nn

Data dodania: 2012-03-13 16:01:00

Witam. Mam pytanie do prokuratora. który zalecił ponowienie śledztwa w sprawie zawieszenia szalika na pomniku Chrystusa w Świebodzinie. W jaki sposób będzie potraktowane moje zawiadomienie o obrazie moich uczuć religijnych jeżeli zakwestionuje koronę na głowie Chrystusa? Przecież wiadomą rzeczą jest, że Jezus był synem ubogiego cieśli i sam pobierając nauki u Józefa też nauczył się był tego fachu. Nikt go królem nie uczynił a wszelka interpretacja kłóci się z nie tylko z prawdą historyczną ale i wiarą. To godzi w moje uczucia i chciałbym aby ta korona była zdjęta. Jeżeli Wasza prokuratura nie zajmie stanowiska w tej sprawie będę uważał, że jest to świadome łamanie prawa oraz zapisów w Ustawie Zasadniczej mówiących o rozdziale kościoła od państwa. Przy okazji powiadomię o tym fakcie dostępne media.

· Nick: Red. do nn

Data dodania: 2012-03-13 16:09:55

Uprzejmie informujemy, że Księga Gości strony internetowej zielonogórskiej prokuratury nie jest właściwym miejscem do składania jakichkolwiek pism procesowych, a w tym i zawiadomienia o przestępstwie. Chcielibyśmy jednak zapewnić, że każde zawiadomienie o przestępstwie - jeżeli spełnia wymogi formalne i zostało prawidłowo złożone - musi zostać w procesowy sposób rozpoznane. Jeżeli otrzymamy w prawidłowej formie zawiadomienie od Pana (z podaniem nazwiska i imienia, adresu zamieszkania) będzie ono w procesowej formie rozpoznane, a Prokuratura podejmie stosowne decyzje.

Nick: Karolina
Data dodania: 2012-05-07 14:13:59

Dziękuje za informację. Czy zawiadomienie mam złożyć do Prokuratury? czy na Policję? jednak wolała bym uniknąć Policji ze względów osobistych i na środowisko w którym mieszkam. Po prostu jest mi wstyd, że byłam tak naiwna. Obawiam się iż osoba na którą będę zgłaszać była karana. Czy istnieje możliwość ochrony?Pozdrawiam

Nick: Odp. dla: Karolina
Data dodania: 2012-05-10 08:04:31

Zawiadomienie można złożyć zarówno w Prokuraturze, jak i w Policji. Z reguły, jeżeli nie zajdą wyjątkowe okoliczności, aby prokurator prowadził śledztwo własne, postępowanie przygotowawcze będzie prowadzone przez Policję. Policja zobowiązana jest do dyskrecji i proszę nam wierzyć, pokrzywdzonym oszustwem może stać się praktycznie każdy z nas. Oszust manipuluje swoimi ofiarami i m.in. z tego powodu jest to tak szkodliwe społecznie przestępstwo. Sprawca liczy też na to, że ofiara nie zdecyduje się na złożenie zawiadomienia. Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że praktycznie nie ma jednostkowych spraw o oszustwo, a sprawca dopuszcza się ich całego szeregu. Ktoś musi przerwać ten łańcuch. Możliwe, że postępowanie jest już prowadzone przeciwko mieniu, w tej lub innej jednostce, a ustalenie większej liczby ofiar oszukanych w podobny sposób zawsze wzmacnia materiał dowodowy. Nie należy wstydzić się tego, że jesteśmy ofiarami przestępstwa, ale bardziej tego, że chcemy być wobec niego bezradni i tolerancyjni! Odpowiadając na Pani kolejne pytania należy wskazać, ze ochroną świadków zajmuje się Policja, a grożenie świadkowi jest przestępstwem ściganym z urzędu. Ps. Nikt nie ma na twarzy wypisanego faktu uprzedniej karalności, a tym bardziej zamiaru dokonania oszustwa. Proszę złożyć zawiadomienie!!! (ASt)

· Nick: nn

Data dodania: 2012-03-13 16:01:00

Witam. Mam pytanie do prokuratora. który zalecił ponowienie śledztwa w sprawie zawieszenia szalika na pomniku Chrystusa w Świebodzinie. W jaki sposób będzie potraktowane moje zawiadomienie o obrazie moich uczuć religijnych jeżeli zakwestionuje koronę na głowie Chrystusa? Przecież wiadomą rzeczą jest, że Jezus był synem ubogiego cieśli i sam pobierając nauki u Józefa też nauczył się był tego fachu. Nikt go królem nie uczynił a wszelka interpretacja kłóci się z nie tylko z prawdą historyczną ale i wiarą. To godzi w moje uczucia i chciałbym aby ta korona była zdjęta. Jeżeli Wasza prokuratura nie zajmie stanowiska w tej sprawie będę uważał, że jest to świadome łamanie prawa oraz zapisów w Ustawie Zasadniczej mówiących o rozdziale kościoła od państwa. Przy okazji powiadomię o tym fakcie dostępne media.

· Nick: Red. do nn

Data dodania: 2012-03-13 16:09:55

Uprzejmie informujemy, że Księga Gości strony internetowej zielonogórskiej prokuratury nie jest właściwym miejscem do składania jakichkolwiek pism procesowych, a w tym i zawiadomienia o przestępstwie. Chcielibyśmy jednak zapewnić, że każde zawiadomienie o przestępstwie - jeżeli spełnia wymogi formalne i zostało prawidłowo złożone - musi zostać w procesowy sposób rozpoznane. Jeżeli otrzymamy w prawidłowej formie zawiadomienie od Pana (z podaniem nazwiska i imienia, adresu zamieszkania) będzie ono w procesowej formie rozpoznane, a Prokuratura podejmie stosowne decyzje.

Zostałem oszukany. Co mogę zrobić?

 

·  Nick: Karolina

Data dodania: 2012-04-11 11:30:25

jestem bezradna.myślę że trafiłam na oszusta i jest mi wstyd że byłam tak naiwna. poznałam mężczyznę któremu zaufałam ponieważ zrobił wszystko żeby tak było. pożyczyłam pieniądze które dałam do ręki bez żadnych świadków czy jestem w stanie odzyskać?

 

·  Nick: Odp. dla: Karolina

Data dodania: 2012-04-16 11:36:27

Oczywiście, że tak, ale ... Tych ale jest kilka. Po pierwsze należy zauważyć, że dowody możemy w procesie cywilnym i karnym podzielić na bezpośrednie (np. umowa pożyczki) lub pośrednie (np. wyciąg bankowy, świadkowie ze słyszenia). Nieliczne czynności prawne muszą mieć zachowaną formę szczególną dla jej ważności (np. akt notarialny dla przeniesienia własności nieruchomości) lub dla celów dowodowych. W myśl art. 720 § 2 Kodeksu Cywilnego umowa pożyczki, której wartość przekracza pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem. Sąd jednak ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału. Możliwe jest zatem wykazanie w Pani przypadku faktu przekazania pieniędzy innymi dowodami. Pamiętać jednak trzeba, ze ciężar udowodnienia określonych tez dowodowych spoczywa na powodzie. Po drugie należy zacząć od pisemnego wezwania do zwrotu przekazanych pieniędzy przed ewentualnym wytoczeniem powództwa cywilnego przed sądem. Jeżeli chodzi o oszustwo , to jest to przestępstwo ścigane z urzędu. Wówczas policja i prokurator będą poszukiwać dowodów m.in. wykorzystując treść złożonych przez Panią zeznań. Przestępstwo oszustwa zaistnieje wówczas, gdy sprawca celowo wprowadził Panią w błąd co do zamiaru zwrotu pożyczanych pieniędzy, a w rzeczywistości takiego zamiaru nie miał. W kryminalistyce są znane przypadki osób, które - jak Pani pisze naiwnie - wykorzystują zaufanie do ich okradania. Niektórzy stali się nawet bohaterami filmów (słynny Tulipan) i dlatego warto w takim wypadku zawiadomienie złożyć. (ASt)

 

Wziąłem pożyczkę (chwilówkę) z oprocentowaniem kilku tysięcy procent w skali roku. Co mogę zrobić?

Nick: czytelnik

Data dodania: 2012-11-23 12:41:47

Witam, Przesyłam dwie umowy podpisane z kredytami [...] przez zielonogórzanina. W obu figurują na dole astronomiczne liczby odsetek: 5 492, 56 proc - jako rzeczywiste stopy procentowe. Mam pytania: Co powinien teraz zrobić pan […] ? Podpisał umowę, nie przeczytał jej dokładnie i teraz kwota mu rośnie. Czy powinien złożyć doniesienie do prokuratury? Czy ta umowa podchodzi pod lichwiarstwo?

 

Nick: Red. do czytelnika

Data dodania: 2012-11-23 12:44:13

Odp. dla czytelnika – W zakresie zobowiązań w prawie cywilnym obowiązuje fundamentalna zasada swobody umów. Oznacza ona, że, w zasadzie, strony dowolnej umowy mogą jej treść ukształtować w sposób dowolny. Wolność w tym zakresie jest jednak limitowana przez niektóre dalsze przepisy kodeksu cywilnego. Podstawowym przepisem, który pozwala stronie umowy na dostosowanie świadczenia do wysokości dającej się akceptować jest art. 388 § 1 kc., zgodnie z którym „Jeżeli jedna ze stron, wyzyskując […] niedoświadczenie drugiej strony, w zamian za swoje świadczenie przyjmuje albo zastrzega dla siebie lub dla osoby trzeciej świadczenie, którego wartość w chwili zawarcia umowy przewyższa w rażącym stopniu wartość jej własnego świadczenia, druga strona może żądać zmniejszenia swego świadczenia lub zwiększenia należnego jej świadczenia, a w wypadku gdy jedno i drugie byłoby nadmiernie utrudnione, może ona żądać unieważnienia umowy.” Z przypadkiem takiego właśnie niedoświadczenia mamy zapewne do czynienia w tej sytuacji. Nie sposób sobie wyobrazić, że jakakolwiek osoba działająca z pełnym rozeznaniem zawarłaby umowę pożyczki, w której zgadza się na oprocentowanie 8528,09% (!) w skali roku. W tej sytuacji pożyczkobiorca w pierwszej kolejności powinien zwrócić się do firmy udzielającej pożyczki z pismem zawierającym żądanie odpowiedniego zmniejszenia świadczenia należnego jej z tytułu udzielenia pożyczki. Gdyby to okazało się nieskuteczne wówczas może wystąpić do sądu o unieważnienie tej umowy. W celu podjęcia odpowiednich kroków prawnych istnieje możliwość zwrócenia się do rzecznika konsumentów, który może wytaczać powództwa na rzecz obywateli w sprawach o ochronę konsumentów. Na marginesie należy zaznaczyć, że wysokość stopy lombardowej NBP to obecnie 6% w skali roku, a zgodnie z art. 359 § 21 kc maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (czyli 24 %), jednakże z uwagi na wspomnianą na początku swobodę umów strony czynności prawnej mogą ustalić inną wysokość tych odsetek. Należy także przypomnieć o wydawałoby się oczywistej kwestii, że zawierając jakąkolwiek umowę przed jej podpisaniem należy ją dokładnie przeczytać, czy że nie należy jej zawierać pod presją czasu, gdy do domu przyszedł np. przedstawiciel firmy pożyczkowej, który twierdzi, że już jest spóźniony, a to co daje do podpisu to standardowa umowa. Odnosząc się natomiast do kwestii lichwiarstwa to pojęcie to funkcjonuje obecnie jedynie w świadomości społecznej, nie jest natomiast regulowane ani w prawie cywilnym, ani tym bardziej w prawie karnym. Zawarcie takiej umowy nie stanowi przestępstwa, jeżeli żadna ze stron nie zmuszała drugiej do jej zawarcia. (ml).


Jeżeli chcesz się wpisać do naszej Księgi Gości lub zadać pytanie - napisz tutaj:

Przepisz tekst z obrazka:
(przy wpisywaniu ciągu znaków wielkość liter nie ma znaczenia)

CAPTCHA Image

Nieczytelne? Zmień tekst


Problem z wpisaniem do KG??
Napisz maila bezpośrednio na adres Redakcji: redakcja@zielona-gora.po.gov.pl

Klauzula informacyjna (RODO)
W związku z treścią art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanego dalej RODO, Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze informuje, że:
1. Administratorem, w rozum. art. 4 pkt 7 RODO, danych osobowych jest Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze z siedzibą przy ul. Partyzantów 42 w Zielonej Górze tel. 68 32 91 700, e-mail sekretariat@zielona-gora.po.gov.pl
2. Inspektorem ochrony danych jest Pani Joanna Częstochowska, tel. 68 32 91 737, e-mail: iod@zielona-gora.po.gov.pl
3. Dane osobowe w postaci adresu IP Internauty dokonującego wpisu/zapytania w Księdze Gości przetwarzane są w celu udzielenie odpowiedzi na pytanie Czytelnika.
4. W/w dane osobowe są przechowywane na serwerze strony, a dostęp do nich maja jedynie administratorzy serwisu.
5. Osobie, której dane są przetwarzane przysługuje prawo
a) dostępu do treści swoich danych osobowych, żądania ich sprostowania lub usunięcia, na zasadach określonych w art. 15 – 17 RODO;
b) ograniczenia przetwarzania, w przypadkach określonych w art. 18 RODO;
c) wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
6. Zadanie pytania wiąże się z odnotowaniem w systemie adresu IP.

  • Nick: mecenas29

    Data dodania: 2008-03-11 13:57:53

    Szanowny Panie Redaktorze. Raz jeszcze kopiuję to zamieszczine zdanie : \"...Również przy okazji działalności służbowej dążyć do uzyskania korzyści....\" a cała treść: Z A S A D Y R E L A C J I D O S T R O N góra Prokurator w stosunku do pokrzywdzonego powinien przyjmować zasadę, by prowadzone postępowanie karne nie potęgowało przykrych wrażeń wywołanych przestępstwem. Wytworzyć u pokrzywdzonego przekonanie, iż pozostaje sprzymierzeńcem prokuratora w dochodzeniu jego krzywd. Okazać współczucie, troskę o perspektywy życiowe osoby dotkniętej przestępstwem. Wykazać dbałość o interesy pokrzywdzonych pozostających w ubóstwie, ułomnych, niezdolnych do dochodzenia swoich roszczeń. W stosunku do podejrzanego prezentować takt i stanowczość. Prokurator nie powinien wszczynać postępowania karnego ani usilnie starać się o jego kontynuowanie, gdy zgromadzone dowody wskazują, że oskarżenie było pozbawione podstaw. W postępowaniu przygotowawczym skutecznie dążyć do dokonania wszelkich niezbędnych ustaleń, niezależnie czy przemawiają na korzyść czy niekorzyść podejrzanego. Prawa nie należy interpretować i stosować z przesadną surowością. Jeżeli prokurator wejdzie w posiadanie dowodów przeciwko podejrzanemu a zasadnie przypuszcza, że zostały uzyskane za pomocą niezgodnych z prawem metod, powinien odmówić użycia takich dowodów. Prokurator winien dążyć do wyłączenia się z prowadzenia sprawy przeciwko osobie, z którą ma zatarg osobisty. jaki i przeciwko bliskiej mu osobie. W toku prowadzonych spraw nie może uzależniać się finansowo od uczestników postępowania. Również przy okazji działalności służbowej dążyć do uzyskania korzyści. W stosunkach z adwokatami unikać publicznego prezentowania zażyłości. Przeciwdziałać sytuacjom rodzącym przypuszczenia, że na decyzje merytoryczne mogły mieć wpływ rozwiązania po za procesowe. Widnieje ono na stronie Stowarzyszenia Prokuratorów RP. Proszę więc nie dodawać innych słów, których tam nie ma! Proszę również nie zaciemniać widocznego obrazu. To, co Pan napisał nie istnieje. Proszę nie kłamać! Treść tą zamieściłem i wysłałem wielu. Wszyscy jesteśmy tego samego zdania- skandal! Nie ma tam słów : Nie może... Dziwi mnie tylko fakt, który nasuwa jedno pytanie - Dlaczeg państwo tak czynicie i jaki jest w tym cel? Z wyrazami szacunku oczekując na odpowiedż. Ponadto informuję, że jeszcze wyślę e-mail do p. Prezesa Stowarzyszenia Prokuratorów RP, ponieważ w moim kompurerze jest inna treść, czyli taka jak napisałem.

  • Nick: Red. do poszkodowana

    Data dodania: 2008-03-11 12:11:51

    Odp. dla poszkodowana - Żądanie wszczęcia postępowania przygotowawczego powinno nastąpić w formie wniosku procesowego. Może Pani złożyć pisemne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wniosek taki poza wskazaniem adresata i autora powinien wyraźnie wskazywać treść żądania i jego uzasadnienie, a także dowody na jakich ma być oparte oskarżenie. Może Pani także złożyć ustne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa bezpośrednio w prokuraturze. Zostanie Pani wówczas jednocześnie przesłuchana w charakterze świadka, a przesłuchujący Panią prokurator będzie dążył już w momencie przyjmowania zawiadomienia o przestępstwie do uzyskania od Pani wszelkich istotnych z prawnego punktu widzenia informacji w tej sprawie. Po przeprowadzeniu tych czynności zapadnie – zgodnie z procedurą opisaną we wcześniejszej odpowiedzi - decyzja w przedmiocie wszczęcia postępowania. Prosimy także o zapoznanie się z odpowiedzią udzieloną dziś internaucie o Nicku – Ciekawy (ml).

  • Nick: Red. do mecenas 29

    Data dodania: 2008-03-11 12:10:19

    Odp. dla mecenas 29 - Na wstępie odpowiedzi pozwalamy sobie zacytować cały akapit ze Zbioru Zasad Etycznych Prokuratora zamieszczony w tytule Zasady relacji do stron: „W toku prowadzonych spraw nie może uzależniać się finansowo od uczestników postępowania. Nie może również, przy okazji działalności służbowej, dążyć do uzyskania nienależnych korzyści.” Wydaje się, że jedyna dopuszczalna interpretacja tego zapisu jest jasna. Wskazuje on na zakaz uzyskiwania przez prokuratora jakichkolwiek korzyści (poza wynagrodzeniem) z tytułu wykonywanego zawodu. W szczególności nie może on uzależniać czynności służbowych od uzyskania od stron czy innych uczestników jakichkolwiek korzyści. Sens słów przytoczonych w Zbiorze jest więc oczywisty. Znalazły się one tam zapewne po to, żeby stanowczo przypominać każdemu prokuratorowi granice zachowań tolerowanych nie tylko przez normy prawa, ale i zasady etyki. Należy także zaznaczyć, że uchwały stowarzyszeń nie stanowią w Polsce źródła prawa powszechnie obowiązującego, nie mogą zatem być podstawą prawną do przyznawania obywatelom jakichkolwiek praw czy nakładania na nich obowiązków. Są one istotne tylko dla członków danego stowarzyszenia. Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są natomiast: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. Co do relacji pomiędzy władzą dyskrecjonalną a zasadą swobodnej oceny dowodów oraz znaczeniu tych pojęć piszemy obszernie w dziale "ciekawie … nie tylko o prawie". Naszemu Czytelnikowi możemy rekomendować tę lekturę, jako reprezentatywną dla stanowiska redakcji. (ml).

  • Nick: Red. do Ciekawy

    Data dodania: 2008-03-11 12:03:05

    Odp. dla Ciekawy - Postępowanie przygotowawcze wszczyna się, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie lub inna informacja nie uzasadniająca takiego podejrzenia, ale zawierająca żądanie wszczęcia daje podstawę do wydania postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego, albo stanowi przesłankę dokonania koniecznych czynności sprawdzających. Po ich przeprowadzeniu należy wszcząć śledztwo [dochodzenie] lub odmówić tego wszczęcia. Zdarza się, że nawet postępowanie sprawdzające, które nie powinno trwać dłużej niż 30 dni, nie daje wystarczająco jasnych przesłanek do udzielenia odpowiedzi, czy faktycznie podejrzenie zaistnienia przestępstwa jest uzasadnione. Innymi słowy, brakuje argumentów na potwierdzenie, a zarazem możliwości takiej nie da się wykluczyć. W takim przypadku obowiązuje jednak zasada, że należy postępowanie przygotowawcze wszcząć i przeprowadzić je zgodnie ze standardami procedury karnej. Należy zaznaczyć, że niekiedy prokurator [policja] podejmując decyzje o wszczęciu, zmuszony jest kierować się bardziej wskazaniami wiedzy ogólnej niż ustalonymi już faktami w konkretnym przypadku. Np. nagły zgon zdrowego młodego człowieka uzasadnia wszczęcie śledztwa nawet, jeżeli przyczyna jego śmierci jest nieznana, a zwłaszcza brak jest w tym momencie jakichkolwiek przesłanek do przyjęcia, że była to śmierć gwałtowna, zawiniona przez kogokolwiek.  Konieczne jest tu przypomnienie, że jednym celów postępowania przygotowawczego [już wszczętego] jest ustalenie, czy przestępstwo zostało dokonane. Przytoczone tu uwagi były konieczne, żeby uzmysłowić złożoność problemu postawionego w pytaniu Czytelnika. Co do zasady decyzje prokuratora, w sensie obiektywnym słuszne i niesłuszne, podlegają weryfikacji przez niezawisły sąd. Także w przypadku niepotwierdzonego oskarżenia. Przesłanką ewentualnej odpowiedzialności prokuratora nie jest treść decyzji sądu, ale przekonanie prokuratora o istnieniu podstaw do wniesienia aktu oskarżenia powzięte na podstawie zgromadzonego wg określonych reguł materiału dowodowego. Przyjęcie odmiennej wykładni bardzo szybko sparaliżowałoby ściganie przestępstw i działalność oskarżyciela publicznego, jakim jest prokurator. Przekonanie jest rodzajem przeżycia o charakterze wewnętrznym, subiektywnym. Przypisanie prokuratorowi odpowiedzialności dyscyplinarnej, karnej czy odszkodowawczej za bezpodstawne wszczęcie postępowania karnego i wniesienia aktu oskarżenia jest oczywiście możliwe, ale po ustaleniu, że jego stanowisko podyktowane było nie wewnętrznym przekonaniem, lecz celowym zamiarem wyrządzenia krzywdy innej osobie. Jeżeli więc prokurator przeprowadziłby postępowanie karne pomimo świadomości, że nie zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa przekroczyłby swoje uprawnienia. Bezpodstawnie prowadzone postępowanie należałoby oczywiście umorzyć. Zakres odpowiedzialności prokuratora zależałby natomiast od tego, czy działał na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Gdyby w postępowaniu doszło do naruszenia takiego interesu, prokurator ponosiłby odpowiedzialność za przestępstwo przekroczenia uprawnień. Brak przesłanki działania na szkodę interesu prywatnego lub publicznego przekreśla możliwość popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień. Jednak nie wyklucza możliwości poniesienia konsekwencji dyscyplinarnych za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawa i uchybienie godności urzędu prokuratorskiego. (ml).

  • Nick: Red. do Wesołego Romka

    Data dodania: 2008-03-10 13:59:03

    Odp. dla Wesołego Romka - Problematykę doręczeń reguluje rozdział 15 kodeksu postępowania karnego. Art. 128 § 1 k.p.k. stanowi, ze orzeczenia (a tymi są wyroki oraz postanowienia) i zarządzenia doręcza się w uwierzytelnionych odpisach, w sytuacjach, w których ustawa nakazuje ich doręczenie, a więc np. w przypadku wydania postępowania o powołaniu biegłego, wydaniu postanowienia o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia, postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia, postanowienia w przedmiocie dowodów rzeczowych, postanowienia o zawieszeniu śledztwa lub dochodzenia, postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym czy postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy. Pismo takie doręcza się za pokwitowaniem odbioru. Stosownie do treści art. 132 § 1 k.p.k. pisma doręcza się adresatowi osobiście. Możliwe jest także doręczenie pisma procesowego za pośrednictwem telefaksu lub poczty elektronicznej. W takim przypadku dowodem doręczenia jest potwierdzenie transmisji danych. Możliwość taką daje art. 132 § 3 k.p.k., który został dodany ustawą nowelizującą z 10 stycznia 2003 roku. Organ prowadzący postępowanie karne ma obowiązek doręczenia orzeczeń, a więc wyroków bądź postanowień pod wskazany przez stronę lub osobę, której prawa zostały naruszone adres dla doręczeń.  Art. 138 k.p.k. stanowi, że strona (a w postępowaniu przygotowawczym jest nim podejrzany lub pokrzywdzony), a także osoba niebędąca stroną, której prawa zostały naruszone, przebywająca za granicą ma obowiązek wskazać adresata dla doręczeń w kraju, w razie zaś nieuczynienia tego, pismo wysłane na ostatnio znany adres w kraju albo jeżeli adresu tego nie ma, załączone do akt sprawy uważa się z doręczone. O obowiązku takim organ prowadzący postępowanie powiadamia podejrzanego przed pierwszym przesłuchaniem w tym charakterze po przedstawieniu mu zarzutu, na piśmie, co oskarżony potwierdza własnoręcznym podpisem (art.. 300 k.p.k.), a inne osoby, w tym pokrzywdzonego wtedy, gdy zaistnieją okoliczności wskazujące na taką potrzebę, np. w zależności od rodzaju aktywności zawodowej takiej osoby, wiążącej się z częstymi wyjazdami zagranicznymi. W tym ostatnim przypadku obowiązek taki należy wywieść z art. 16 § 2 k.p.k., który stanowi, że organ prowadzący postępowanie powinien w miarę potrzeby udzielić uczestnikom postępowania informacji o ciążących obowiązkach i o przysługujących im uprawnieniach także w wypadkach, gdy ustawa wyraźnie obowiązku takiego nie stanowi. Przyczyną wprowadzenia tego rodzaju regulacji związane jest z tym, że konieczność doręczania pism procesowych za granicę nie tylko spowodowałoby zwiększenie wydatków w toku postępowania, ale również przyczyniłoby się do zbędnego jego przewlekania. Jeżeli strona postępowania karnego nie podając nowego adresu zmienia miejsce zamieszkania lub nie przebywa pod wskazanym przez siebie adresem, to wówczas pisma pod ten adres wysłane uważa się za doręczone. Zasady doręczeń pism procesowych, o których mowa w art. 138 k.p.k. przestają obowiązywać, wówczas, gdy osoba, o której w tym przepisie mowa poda adres poczty elektronicznej. Wprawdzie o tym, czy adresat jest rezydentem krajowym, czy nie decyduje adres jego serwera, niemniej jednak osoba przebywająca za granicą może bez najmniejszego trudu odbierać pocztę elektroniczną wysyłaną pod jej (polskim) adresem elektronicznym także wtedy, gdy przebywa za granicą. Można więc przyjąć, że w sytuacji, gdy istnieje możliwość korzystania z tej formy doręczania pism procesowych, wskazanie adresata dla doręczeń w kraju nie jest niezbędne, zaś przesyłka elektroniczna wysłana na polski "adres" elektroniczny może być uważana za doręczoną niezależnie od tego, w jakim miejscu świata przebywa adresat, o ile oczywiście nadeszło potwierdzenie transmisji danych.  Aby otrzymać korespondencję dotyczącą aktualnego stanu sprawy drogą elektroniczną strony postępowania przygotowawczego oczywiście winny zgłosić stosowny wniosek prowadzącemu postępowanie, podając w nim adres elektroniczny. Można również zgłosić taki wniosek do protokołu przesłuchania przed organem procesowym, a wówczas adres taki winien zostać wpisany przez wykonującego czynność procesową do odpowiedniej rubryki protokołu przesłuchania świadka bądź podejrzanego./mj/

  • Nick: Red. do gazety stołecznej

    Data dodania: 2008-03-10 13:57:08

    Odpowiedź dla: gazeta stołeczna- Nie ma najmniejszych przeszkód ku temu, aby strony postępowania przygotowawczego (pokrzywdzony, podejrzany) kontaktowały się z prowadzącym je prokuratorem za pośrednictwem poczty elektronicznej.Kwestię tę reguluje m. in. art. 132 § 3 k.p.k., który stanowi, że pisma procesowe mogą być doręczane za pośrednictwem telefaksu lub poczty elektronicznej. W takim wypadku dowodem doręczenia jest potwierdzenie transmisji danych. Aby otrzymać korespondencję dotyczącą aktualnego stanu sprawy drogą elektroniczną strony postępowania przygotowawczego oczywiście winny zgłosić stosowny wniosek prowadzącemu postępowanie, podając w nim adres elektroniczny. Można również zgłosić taki wniosek do protokołu przesłuchania przed organem procesowym, a wówczas adres taki winien zostać wpisany przez wykonującego czynność procesową do odpowiedniej rubryki protokołu przesłuchania świadka bądź podejrzanego.Pamiętać należy, że prowadzący postępowanie przygotowawcze związany jest tajemnicą śledztwa, stąd też nie na wszystkie pytania strony postępowania przygotowawczego tą drogą będzie mógł udzielić odpowiedzi. Ta zasada obowiązują również w przypadku korzystania z tradycyjnych form komunikowania się, czyli formy pisemnej lub osobistej./mj/

  • Nick: Ciekawy

    Data dodania: 2008-03-10 13:11:25

    Jakie skutki prawne spowoduje bezprawne przeprowadzenie postępowania karnego mimo braku uzasadniającej je podstawy faktycznej z art. 303 k.p.k. ?

  • Nick: Red.do wierzyciela

    Data dodania: 2008-03-09 00:03:33

    Odp. dla wierzyciel - Ukrywanie przez dłużnika majątku w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądowego, czego skutkiem jest ograniczenie lub udaremnienie zaspokojenia wierzyciela stanowi przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. W celu wszczęcia i przeprowadzenia postępowania karnego w tej sprawie powinien Pan złożyć zawiadomienie w najbliższej jednostce policji lub w prokuraturze. (ml).

  • Nick: Red.do Czytelnika

    Data dodania: 2008-03-09 00:01:53

    Odp. dla czytelnik- Odpowiedzialności karnej na podstawie kodeksu karnego podlega osoba, która czyni przygotowania do popełnienia przestępstw: 1) wszczęcia i prowadzenia wojny napastniczej (art. 117 kk), 2) ludobójstwa (art. 118 kk), 3) zamachu stanu (art. 127 kk), 4) zamachu na konstytucyjny organ Rzeczypospolitej Polskiej (art. 128 kk), 5) zamachu na jednostkę Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (art. 140 kk), 6) sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu, zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach, uprowadzenia statku wodnego lub powietrznego, umieszczenia na statku wodnym lub powietrznym urządzenia lub substancji zagrażających bezpieczeństwu osób lub mieniu znacznej wartości (art. 168 kk w związku z art. 163§1 kk, albo w związku z art. 165§1 kk, albo w związku z art. 166§1 kk albo w związku z art. 167§1 kk), 7) katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym (art. 175 kk w związku z art. 173§1 kk), 8) wzięcie zakładnika (art. 252 kk), 9) fałszowania dokumentu (art. 270 kk), 10) fałszowania pieniędzy (art. 310 kk). Niekiedy jako ciekawostkę podaje się (zgodnie z prawdą), że nie podlega karze przygotowanie do zabójstwa. Poza kodeksem karnym karalność przygotowania do popełnienia niektórych przestępstw przewidują m. in.: ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii czy ustawa o wyrobie napojów spirytusowych. (ml).

  • Nick: Sarenka

    Data dodania: 2008-03-07 22:18:59

    Bardzo dobra strona dla osób które sie interesują prawem . Bardzo sie interesuje prawem bo chciała bym w przyszłości tez zostać prokuratorem.I dlatego mam pytanie.Czy mogę poprosić o odpowiedz? Wyczytałam u Państwa w dziale \"prawo o prokuraturze\" ,ze prokurator okręgowy jest przełożonym prokuratorów prok.okręgowej, prokuratora rejonowego i prokuratorów prok. rejonowej. To znaczy jeżeli dobrze rozumiem polecenie służbowe prokuratorowi rejonowemu i prokuratorom prokuratury rejonowej może wydać tylko prokurator okręgowy nikt inny z prokuratury okręgowej. Prokurator prokuratury okręgowej nie jest zwierzchnikiem prokuratora prokuratury rejonowej ,ani tym bardziej prokuratora rejonowego i nie może im w związku z tym wydawać żadnych poleceń służbowych. Czy dobrze zrozumiałam to co czytałam w dziale \"prawo o prokuraturze\" ?

  • Nick: mecenas29

    Data dodania: 2008-03-07 21:40:28

    \"...Również przy okazji działalności służbowej dążyć do uzyskania korzyści...\" Mam pytanie: O czyją i jaką korzyść tu idzie??? To zdanie zapisane jest w zasadach relacji dla stron w zbiorze zasad etycznych na stronie Stowarzyszenia Prokuratorów RP.! A może to tylko znowu żart prokuratorów !? Czy na tym polega dyskrecjonalność władzy sędziego, prokuratora, policjanta czy swobodna ocena dowodów? Bardzo mi zależy na wyjaśnieniu tych kilku słów, które moim zdaniem nie powinny się tam znależć. Serdecznie dziękuję za wnikliwą i pouczającą stronkę, która jednocześnie przyczyni się do usunięcia wg mnie skandalicznego zdania. Pozdrawiam z nadzieją na odpowiedż.

  • Nick: poszkodowana

    Data dodania: 2008-03-07 14:23:23

    Serdecznie dziękuję i proszę mi odpowiedzieć czy zawiadomienie w takiej formie dotyczy również niewinnego oskarżenia. Niniejszym pismem zawiadamiam prokuraturę... o uzasadnionym podejrzeniu i prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa art 266kk.... przez pracownika prokuratury... które polegało na ujawnieniu treści...w sprawie... o sygn. oraz oskarżeń o udział w ... (tym przestępstwie). Sprawa dotyczy zamordowania kilku osób a nie kradzieży gruszek. Moim zdaniem jest to wystarczające zawiadomienie panie redaktorze. Jednak, gdyby się ono okazało nie zawiadomieniem tylko korespondencją wówczas je ponowię. Raz jeszcze serdecznie dziękuję za okazaną pomoc.

  • Nick: Red. do Komendanta

    Data dodania: 2008-03-07 13:45:45

    Odp. dla komendant powiatowy- Według Regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury lustrację przeprowadza się stosownie do potrzeb, w szczególności gdy pojawią się sygnały o istotnych nieprawidłowościach w działalności danej prokuratury. W przeciwieństwie do wizytacji, która ma charakter kompleksowy o obejmuje wszystkie obszary działalności jednostki, lustrację przeprowadza się po to, aby skontrolować: 1) prawidłowość praktyki na określonych odcinkach pracy, lub 2) przyczyn uchybień w pracy albo 3) nieprawidłowości w działaniu danej prokuratury. Lustracja obejmuje m. in.: kontrolę realizacji ustawowych zadań przez określoną jednostkę prokuratury, ocenę wypełniania obowiązków służbowych przez prokuratorów i pracowników sekretariatu. Do wydania zarządzenia o przeprowadzeniu wizytacji lub lustracji uprawnieni są: Prokurator Generalny (w prokuraturze krajowej oraz w prokuraturach apelacyjnych) oraz prokurator apelacyjny (w prokuraturach okręgowych i rejonowych) i są to ich suwerenne decyzje. Oczywiście informacje o nieprawidłowościach pochodzące od społeczeństwa mogą stanowić inspirację dla wydania zarządzenia o przeprowadzeniu lustracji. Na marginesie należy zauważyć, że od 2007 roku obowiązuje nowy Regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, który zastąpił powoływany przez Pana regulamin z 1992 roku. Tekst nowego Regulaminu jest dostępny na Naszej stronie w dziale Prawo o prokuraturze. (ml).

  • Nick: Red. do poszkodowanej

    Data dodania: 2008-03-07 13:40:38

    Odp. dla poszkodowana- W Pani pytaniu należy wyodrębnić 2 zagadnienia i do każdego z nich odnieść się z osobna. Po pierwsze, Pani zawiadomienie dotyczyło tylko przekroczenia uprawnień (nie dotyczyło niewinnego oskarżenia). W takim przypadku wszczęcie postępowania wyłącznie w sprawie przekroczenia uprawnień było działaniem prawidłowym. Organ postępowania przygotowawczego jest uprawniony i zobowiązany zarazem do wszczęcia i prowadzenia postępowania wtedy, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Z materiałów, którymi dysponuje prokurator musi wynikać co najmniej poważne prawdopodobieństwo, że popełniono określone przestępstwo. Z treści maila wynika, że nie zawiadamiała Pani prokuratury o niewinnym oskarżeniu i dlatego prokurator mógł nie odnieść się do tej kwestii. Po drugie należy przypomnieć, że organ postępowania karnego kształtuje swoje przekonanie (np. co do winy lub niewinności określonej osoby) na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów, które ocenia swobodnie z uwzględnieniem zasad prawidłowego rozumowania, a także wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego. Prokuratora nie wiąże ani opinia ekspertów, ani zdanie którejkolwiek ze stron zainteresowanych rozstrzygnięciem sprawy. Określając zakres uprawnień prokuratora przy ocenie materiału dowodowego, Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 17 września 2001 r. bardzo stanowczo podkreślił, że "stwierdzenie błędów śledztwa oraz sposobu jego zakończenia, a także naprawa wszelkich uchybień następuje w ramach postępowania zażaleniowego". W przypadku wniesienia aktu oskarżenia jego zasadność podlega weryfikacji przez niezawisły sąd na rozprawie głównej lub w innym trybie zastrzeżonym dla procedur sądowych. Oczywiście pogląd ten zachowuje aktualność tylko przy założeniu, że prokurator decydując się na wniesienie aktu oskarżenia działał w dobrej wierze, a więc był przekonany o winie osoby oskarżonej, a przynajmniej o przewadze argumentów oskarżenia nad argumentami przemawiającymi za umorzeniem postępowania.(ml).

  • Nick: Czytelnik

    Data dodania: 2008-03-07 11:01:13

    W związku z pytaniem czytelniczki i udzieleniem jej odpowiedzi uprzejmie proszę o sprecyzowanie, które przestępstwa zostały zaliczone do przestępstw ściganych już w postaci przygotowania. Dziękuje z góry w imieniu wszystkich czytelników.