CZŁONKOWIE ZORGANIZOWANEJ GRUPY PRZESTĘPCZEJ OSKARŻENI

Dodano: 2013-11-26

Zielona Góra. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze akt oskarżenia przeciwko 11 członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Śledztwo prowadzone było przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - Delegaturę w Zielonej Górze w sprawie funkcjonowania w okresie od co najmniej lutego 2012 roku do 12 lutego 2013 roku, w jednej z podzielonogórskich miejscowości oraz na terenie całego kraju  grupy przestępczej  o zmiennym składzie osobowym, która miała określony sposób działania, komunikowania się oraz przestępczego rozliczania finansowego i połączona była wspólnym celem, którym było popełnianie umyślnego przestępstwa skarbowego.

Jak ustalono w trakcie postępowania, przestępstwa oskarżonych polegały na nabywaniu, przechowywaniu, przewożeniu i pomaganiu w zbyciu wyrobów akcyzowych w postaci pociętego tytoniu bez uprzedniego oznaczenia polskimi znakami akcyzy, z pominięciem należności publicznoprawnych, co spowodowało uszczuplenie przez sprawców należności wielkiej wartości.

 Śledztwo w opisanym powyżej zakresie zostało wszczęte postanowieniem z dnia 2 listopada 2012 roku, a decyzja o wszczęciu postępowania przygotowawczego została podjęta po przeanalizowaniu materiałów procesowych przekazanych przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Zielonej Górze.

 Ustalono, że w latach 2012 i 2013 r. roku funkcjonariusze Urzędów Celnych na terenie całej Polski sukcesywnie zatrzymywali w oddziałach Poczty Polskiej oraz w oddziałach firm kurierskich zarówno pojedyncze, jak i większe ilości przesyłek zawierających pocięty tytoń do palenia. Ogłoszenia o sprzedaży pociętego tytoniu do palenia oskarżeni zamieszczali w prasie lokalnej, w telegazecie i w Internecie.

 I tak stwierdzono, iż w okresie od co najmniej lutego 2012 roku do 12 lutego 2013 roku :

 - 26- letni mężczyzna dopuścił się paserstwa pociętego tytoniu do palenia w ilości łącznej co najmniej 3130, 50 kilogramów, o wartości rynkowej co najmniej 1. 119. 811, 00 złotych, która to ilość wskazywała na zamiar wprowadzenia do obrotu, przez co nastąpiło uszczuplenie podatku akcyzowego wielkiej wartości w kwocie co najmniej 1. 838. 667, 00 złotych.

 - kolejny, 34-letni oskarżony dopuścił się paserstwa pociętego tytoniu do palenia w ilości łącznej co najmniej 4857, 60 kilogramów, o wartości rynkowej co najmniej 1. 737 612, 00 złotych, która to ilość wskazywała na zamiar wprowadzenia do obrotu, przez co nastąpiło uszczuplenie podatku akcyzowego wielkiej wartości w kwocie co najmniej 2. 853. 062, 00 złotych.

 - 37-letniemu oskarżonemu zarzucono, że nabywał, przechowywał oraz zlecał współoskarżonemu przewożenie oraz nadawanie przesyłek z pociętym tytoniem do palenia w ilości co najmniej 408, 00 kilogramów, o wartości rynkowej co najmniej 145. 946, 00 złotych, która to ilość wskazywała na zamiar wprowadzenia do obrotu, przez co nastąpiło uszczuplenie podatku akcyzowego małej wartości w kwocie co najmniej 239. 635, 00 złotych.

 - 25 -letni oskarżony w okresie od co najmniej czerwca 2012 roku do co najmniej 27 września 2012 roku dopuścił się paserstwa pociętego tytoniu do palenia w ilości łącznej co najmniej 1021, 00 kilogramów, o wartości rynkowej co najmniej 365. 222, 00 złotych, która to ilość wskazywała na zamiar wprowadzenia do obrotu, przez co nastąpiło uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie co najmniej 599. 674, 00 złotych.

 - 31-letni oskarżony przewoził oraz przesyłał, jak również pomagał w zbyciu pociętego tytoniu do palenia, działając na zlecenie w/w oraz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w ilości łącznej co najmniej 9147, 60 kilogramów, o wartości rynkowej co najmniej 3. 272. 188, 00 złotych, która to ilość wskazywała na zamiar wprowadzenia do obrotu, przez co nastąpiło uszczuplenie podatku akcyzowego wielkiej wartości w kwocie co najmniej 5. 372. 750, 00 złotych.

 - 33-letni oskarżony w okresie od co najmniej lutego 2012 roku do 12 lutego 2013 roku przechowywał, przewoził, przesyłał, jak również pomagał w zbyciu pociętego tytoniu do palenia, działając na zlecenie jednego z oskarżonych , w ilości łącznej co najmniej 3781, 60 kilogramów, o wartości rynkowej co najmniej 1. 352. 716, 00 złotych, która to ilość wskazywała na zamiar wprowadzenia do obrotu, przez co nastąpiło uszczuplenie podatku akcyzowego wielkiej wartości w kwocie co najmniej 2. 221. 084, 00 złotych.

 - 40-letni oskarżony, w okresie od co najmniej września 2012 roku do 12 lutego 2013 roku, pomagał w/w mężczyźnie - bratu w paserstwie pociętego tytoniu do palenia poprzez pakowanie do woreczków foliowych pociętego tytoniu do palenia oraz odbieranie od klientów telefonicznych zamówień na pocięty tytoń do palenia w ilości łącznej co najmniej 55, 00 kilogramów, o wartości rynkowej co najmniej 19. 674, 00 złotych, która to ilość wskazywała na zamiar wprowadzenia do obrotu, przez co nastąpiło uszczuplenie podatku akcyzowego małej wartości w kwocie co najmniej 32. 304, 00 złotych, w zamian za co otrzymał od brata korzyść majątkową.

 Ustalono, że oskarżeni uczynili sobie z popełnienia przestępstwa skarbowego stałe źródło dochodu - był to dochód wielokrotny, o charakterze stałym, uzyskiwany powtarzalnie, w zbliżonych kwotach pieniędzy. W czasie objętym zarzutami zarobki z paserstwa pociętego tytoniu do palenia stanowiły podstawowy dochód i źródło utrzymania oskarżonych.

 Zgodnie z obowiązującą linią orzecznictwa, w zakresie czynu z art. 258 § 1 kk /udziału w zorganizowanej grupie przestępczej/, podnieść należy, że przestępstwo to ma charakter formalny i znamiona przynależności do zorganizowanej grupy przestępczej wypełnia samo przystąpienie do niej i pozostawanie w jej strukturze, wystarczy pozostawać w strukturze grupy, nawet nie pełniąc funkcji i nie wykonując żadnych zadań, a tylko  czynności pomocnicze. Nie każda grupa ludzi ze sobą w jakiś sposób (towarzyski, rodzinny) powiązanych, a nawet nie każdy zespół współsprawców popełniających przestępstwo, choćby mieli precyzyjnie podzielone role, skoordynowane działania itd., są "zorganizowaną grupą" z art. 258 § 1 kk, ale te tylko co najmniej trzyosobowe zespoły ludzkie, w których istnieje jakaś struktura wewnętrzna o pewnym stopniu trwałości oraz widoczne przywództwo. Powołując się na dominującą linię orzecznictwa, to podkreślić należy, że branie udziału w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw sprowadza się do akceptowania jej zasad, wykonywaniu poleceń i zadań, identyfikacji z grupą i przejawiania aktywności. Polega na wspólnych akcjach przestępczych, dokonywaniu podziału łupów pochodzących z przestępstw i podejmowaniu czynności mających uniemożliwić wykrycie sprawców. Wszystkie te cechy były charakterystyczne dla postępowania oskarżonych w niniejszej sprawie.

Ponadto progiem karalnego zorganizowania grupy przestępczej jest istnienie między jej członkami chociażby niewysokiego, ale widocznego stopnia powiązań organizacyjnych i hierarchicznych. Z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności - paserstwo pociętego tytoniu do palenia - wymagającej ściśle określonych przedsięwzięć organizacyjnych oraz wielokrotną powtarzalność całego procederu i skuteczne funkcjonowanie przyjętego mechanizmu nabywania i przygotowywania paczek z pociętym tytoniem do palenia oraz przesyłania tak przygotowanych paczek do stałych odbiorców, wynika wysoki stopień powiązań istniejących w ramach struktury służącej do popełniania przestępstw.

Objęci niniejszym aktem oskarżenia mężczyźni w większości zostali tymczasowo aresztowani. Większość z nich uprzednio była karana sądownie.

 Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego /art. 65 par 1 kks/, kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe stanowiące przedmiot czynu zabronionego lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby akcyzowe przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

 W przypadku w/w artykułu sąd stosując nadzwyczajne obostrzenie kary, wymierza karę pozbawienia wolności w wysokości nie niższej niż 3 miesiące do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego podwójnie, co nie wyłącza wymierzenia w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę także kary grzywny grożącej za to przestępstwo, a kwota uszczuplonej należności publicznoprawnej lub wartość przedmiotu czynu zabronionego jest wielka.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oskarżonym grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. /jcz

zobacz także;
- w Precedensach:
- Zorganizowana grupa przestępcza / formy organizacyjne / cechy trwałości
- Zorganizowana grupa przestępcza/ struktura i cele/ stopień wiedzy
- Zorganizowana grupa przestępcza/ Obostrzenie wymiaru kary/ Przesłanki