KONFERENCJA TRZECH PAŃSTW
Dodano: 2005-09-26. Konferencja.
Konstrukcja spotkania przewidywała trzy odrębne bloki tematyczne, a mianowicie:
1. zwalczanie korupcji, ustawodawstwo, struktury i strategia specjalna
2. pierwsze doświadczenia w stosowaniu europejskiego nakazu aresztowania
3. aktualne zmiany w ustawodawstwie karnym
Przedstawiona problematyka miała swoje odzwierciedlenie w przygotowanych wcześniej przez każdą ze stron referatach (przetłumaczonych na 3 języki).
Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze przygotowała referat (część teoretyczną ) na temat zwalczania korupcji w Polsce. W trakcie konferencji nastąpiła szersza wymiana poglądów i doświadczeń co do każdego z wyżej wymienionych zagadnień. Zwrócono uwagę, iż przyjęte w ustawodawstwach poszczególnych państw instrumenty prawne umożliwiają podjęcie zdecydowanej walki ze zjawiskiem korupcji, a zwłaszcza pozbawiania sprawców przestępstw korupcyjnych korzyści majątkowych z nich uzyskanych. Prokuratorzy niemieccy przybliżyli zadania nowo powstałej w strukturach tamtejszej prokuratury jednostki o nazwie - INES (Zintegrowana Jednostka Śledcza Saksonii), która zajmuje się ściganiem najbardziej skomplikowanych przypadków korupcji. Przedmiotem ożywionej dyskusji stał się wyrok niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2005 roku uznającego ustawę o europejskim nakazie aresztowania (ENA) za nieważną.
Uczestnicy biorący udział w spotkaniu podkreślili znaczenie jakie daje ta instytucja w skutecznej walce z przestępczością i wyrazili nadzieje, iż szybko zostaną przezwyciężone problemy prawne jak i techniczne hamujące jej stosowanie.
W ramach zajęć uczestnicy konferencji obejrzeli nowo wyremontowany budynek Sądu w Górlitz, a także siedzibę Dyrekcji Policji.
Spotkanie zakończyła konferencja prasowa. Stronę polską reprezentował Prokurator Okręgowy Jan Wojtasik.