19-LATKA KUPOWAŁA RZECZY W INTERNECIE, PO CZYM PODRABIAŁA POLECENIA WYKONANIA PRZELEWÓW
Dodano: 2015-08-06
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 19-letniej kobiecie. Oskarżona w dniu 20 sierpnia 2014r. w Elblągu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadziła za pośrednictwem sieci internetowej pokrzywdzonego, do niekorzystnego rozporządzenia pieniędzmi w kwocie 350 PLN, poprzez wprowadzenie w błąd w ten sposób, iż dokonała u w/w zakupu markowego obuwia sportowego, uprzednio wysyłając podrobiony dokument w postaci potwierdzenia przelewu, czym działała na szkodę pokrzywdzonego.
Nadto ustalono, że oskarżona podobnych czynów dopuściła się jeszcze dwukrotnie. I tak w dniu 05 września 2014r. w Elblągu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej usiłowała doprowadzić za pośrednictwem sieci internetowej tego samego pokrzywdzonego, do niekorzystnego rozporządzenia pieniędzmi w kwocie 335 PŁN, poprzez wprowadzenie w błąd w ten sposób, iż wysłała do w/w podrobiony dokument w postaci potwierdzenia przelewu a następnie zażądała zwrotu tych pieniędzy, tłumacząc, że nie było właściwego rozmiaru butów.
Z kolei w okresie od 09 września 2014r. do 24 września 2014r. w Łodzi, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadziła za pośrednictwem sieci internetowej 2 kobiety, prowadzące sklep internetowy do niekorzystnego rozporządzenia pieniędzmi w kwocie 482,96 PŁN, poprzez wprowadzenie w błąd w ten sposób, iż dokonała u w/w zakupu towaru w postaci spodni, uprzednio wysyłając dwa podrobione dokumenty w postaci potwierdzenia przelewów z dnia 09 i 24 września 2014r.
Oskarżonej za oszustwo grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. /jcz
zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:
- Oszustwo Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania.więcej..