ODPOWIE ZA SFAŁSZOWANIE ZAŚWIADCZENIA ZUS O NIEZALEGANIU W OPŁACANIU SKŁADEK
Dodano: 2015-10-26
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu wniosek w trybie art. 335 kpk (dobrowolne poddanie się karze - oskarżenie bez przeprowadzania rozprawy) wobec 55-letniego mężczyzn .
W/w w bliżej nieustalonym dniu pomiędzy 21.01 a 5.02.2015 r. w celu użycia za autentyczny przerobił dokument w postaci zaświadczenia ZUS I Oddział w Poznaniu o niezaleganiu w opłaceniu składek poprzez poprawienie daty wydania zaświadczenia o niezaleganiu przez płatnika składek "Usługi Ogólnobudowlane.." w opłaceniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz wpisaniu numeru zaświadczenia, które faktycznie nigdy nie zostało wydane.
Oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.
Prokurator wniósł o skazanie go na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat próby, nadto o karę grzywny w wymiarze 500 zł i zasądzenie kosztów postępowania.
W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd oskarżonemu za fałszerstwo grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. /jcz
Zobacz także:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Fałszerstwo dokumentu
Słowo "dokument" w rozumieniu powszechnym nie jest jednoznaczne, a dostępne słowniki wymieniają co najmniej jego sposobów rozumienia. Dokumentem w znaczeniu prawnym jest pisemne oświadczenie woli w postaci graficznych znaków słownych opatrzone własnoręcznym podpisem oraz oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej, opatrzone podpisem elektronicznym. Ta ostatnia forma oświadczenia woli zyskała status dokumentu od momentu wejścia w życie przepisów ustawy o podpisie elektronicznym. Bardziej tradycyjne definicje dokumentu ograniczają się do stwierdzenia, że dokument to po prostu zapis informacji mających znaczenie prawne. Poniższe uwagi odnoszą się do takiego właśnie sposobu pojmowania dokumentu. Więcej