ZATRZYMANIE FUNKCJONARIUSZY POLICJI
Dodano: 2016-01-12
Zielona Góra. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze - V Wydział Śledczy prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy policji oraz dokonanie innych czynów, w tym o charakterze korupcyjnym.
Postępowanie wszczęte zostało w październiku 2015 roku w oparciu o czynności przeprowadzone przez Biuro Spraw Wewnętrznych KGP w Gorzowie Wlkp. Na podstawie zebranego materiału dowodowego w dniach 5 i 6 stycznia 2016 roku na polecenie prokuratora zatrzymano 8 osób, w tym dwóch funkcjonariuszy policji Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie.
Jednemu z policjantów zarzucono dokonanie oszustwa oraz szeroko rozumianych czynów o charakterze korupcyjnym ( w tym powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i odpłatne oferowanie pomocy w załatwianiu spraw) , nadużycie uprawnień na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a także czynu z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Drugiemu z policjantów zarzucono dokonanie czynów z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz przekroczenie uprawnień na szkodę interesu publicznego.
Pozostałym osobom zarzucono dokonanie m. in. czynów polegających na tzw. płatnej protekcji, przestępstw oszustwa oraz z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Na wniosek prokuratora - w dniu 8.01.2016 roku Sąd Rejonowy w Zielonej Górze zastosował wobec trzech podejrzanych, w tym obu funkcjonariuszy policji środki zapobiegawcze o charakterze izolacyjnym - areszty tymczasowe na okres 3 miesięcy.
Wobec pozostałych 5 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów policji i zakazów opuszczania kraju.
Mające charakter rozwojowy śledztwo kontynuowane jest przez prokuratorów Wydziału V Śledczego Prokuratury Okręgowej oraz BSW KGP - Wydział w Gorzowie Wlkp. /zf
zobacz także:
- w Ciekawie nie tylko o prawie:
- Dozór Policji -Podobnie, jak inne środki zapobiegawcze, można go stosować w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa i tylko wówczas, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że podejrzany popełnił zarzucane mu przestępstwo.więcej
- Kaucja, czyli poręczenie majątkowe -Kaucja stanowi sumę pieniężną złożoną jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania. Kaucja, znana u nas głównie z amerykańskich filmów kryminalnych, a pozwalająca podejrzanemu na opuszczenie aresztu i odpowiadanie z tzw. wolnej stopy, w polskim procesie karnym jest środkiem zapobiegawczym określanym jako poręczenie majątkowe. więcej
- Areszt tymczasowy -Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. więcej..
- w Precedensach - w kategorii : Korupcja