POSŁUŻYŁ SIĘ ZNALEZIONYM DOWODEM OSOBISTYM DO ZACIĄGNIĘCIA KREDYTU GOTÓWKOWEGO PRZEZ INTERNET
Dodano: 2016-03-10
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu wniosek w trybie art. 335 kpk (dobrowolne poddanie się karze) wobec 20-letniego mężczyzny.
Oskarżony w nieustalonym czasie , nie wcześniej niż do 6 marca 2015 r. w Zielonej Górze przywłaszczył znaleziony dowód osobisty, a następnie za pośrednictwem sieci Internet , doprowadził jedną ze spółek udzielających pożyczek do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 600 zł przez zawarcie umowy pożyczki , po uprzednim wprowadzeniu pracowników firmy pożyczkowej w błąd co do tożsamości osoby ubiegającej się o pożyczkę oraz zamiaru wywiązania się z obowiązku spłaty zaciągniętego zobowiązania.
Jak ustalono właściciel dowodu osobistego zgłosił się na KMP w Zielonej Górze informując, że nieznana mu osoba wzięła "na niego" kredyt , na podstawie dowodu, który utracił on w 2011 r. Na podstawie danych IP oraz bankowych ustalono, że sprawcą oszustwa był 20-letni mieszkaniec Zielonej Góry.
Oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu. Złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Prokurator wniósł o skazanie go na karę łączną 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby oraz obowiązek naprawienia szkody w całości.
W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd oskarżonemu za oszustwo grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. /jcz
zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:
- Oszustwo -Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania.więcej..