PODZIĘKOWANIA PROKURATORA OKRĘGOWEGO - LIST DO MIESZKAŃCÓW OKRĘGU ZIELONOGÓRSKIEGO
Dodano: 2016-04-20
Zielona Góra. W czerwcu 2010 roku, objąłem na okres sześciu lat, wówczas kadencyjną, funkcję prokuratora okręgowego w Zielonej Górze. Było to dla mnie ogromnym wyzwaniem i zaszczytem, tym bardziej, że Ustawa nie pozwalała na powtarzanie kadencji. Od samego początku wiedziałem, że dany mi czas muszę wykorzystać jak najlepiej i z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców okręgu zielonogórskiej prokuratury.
Funkcja prokuratora w społeczeństwie nie należy do łatwych. Daje jednak ogromną satysfakcję, jeżeli wykorzystuje się wszystkie możliwości prawne w kształtowaniu polityki karnej, a dzięki temu uzyskuje się realną możliwość eliminacji wielu patologii w życiu społecznym.
W 2010 roku uznałem, że do najważniejszych priorytetów sprawowanego przeze mnie urzędu zaliczyć należy:
- poprawę bezpieczeństwa na drogach publicznych;
- zwiększenie skuteczności działań prokuratury w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a przede wszystkim podniesienie poziomu ochrony pokrzywdzonych tym przestępstwem;
- zdecydowane zwalczanie korupcji na wszystkich szczeblach;
- podniesienie surowości kar wymierzanych sprawcom przestępstw narkotykowych;
- skuteczne zwalczanie przestępczości gospodarczej;
- zwiększenie zaskarżalności przez prokuraturę orzeczeń wydawanych w postępowaniu wykonawczym, a w szczególności związanych z wydawaniem warunkowych zwolnień z odbywania kary pozbawienia wolności oraz
- znaczące rozszerzenie działań prokuratury w zakresie prawa cywilnego i administracyjnego, aby możliwa była realizacja podstawowych zadań prokuratury - stania na straży praworządności i ponoszenia odpowiedzialności za ściganie przestępstw.
Każdego dnia starałem się podejmować działania zmierzające do realizacji wszystkich obranych celów. Inspirowana przeze mnie policyjna akcja "Trzeźwy kierowca" skutecznie przyczyniła się do urzeczywistnienia zasady nieuchronności kary dla sprawców tego przestępstwa. Wskazana przez prokuratora zmiana organizacji ruchu na drodze krajowej K-27 nazywanej przez media "drogą śmierci" spowodowała, że przestali na niej ginąć masowo ludzie.
Wspólna inicjatywa Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze
i zielonogórskiej prokuratury zaowocowała innowacyjną w skali kraju internetową platformą (www.tarcza.lubuskie.pl), która stanowi dobrą płaszczyznę współpracy wszystkich podmiotów niosących pomoc ofiarom przemocy domowej. Lubuska Niebieska Tarcza chroni ofiary przemocy szerząc antyprzemocową edukację oraz niosąc informację o wszystkich służbach udzielających pomocy osobom pokrzywdzonym na terenie całego województwa lubuskiego.
Determinacja w walce z przestępczością narkotykową i gospodarczą zaowocowała rozbiciem zorganizowanych struktur przestępczych i surowymi karami dla jej członków. Podobnie przed sądami toczy się teraz jednocześnie kilka procesów wobec prominentnych osób, które zostały oskarżone o korupcję lub niegospodarność. W walce z odradzającą się przestępczością samochodową zielonogórska prokuratura osiągnęła sukces powołując jeden z pierwszych w Polsce polsko-niemiecki zespół śledczy tzw. JIT, który doprowadził do rozbicia dużej, zorganizowanej grupy przestępczej kradnącej samochody po obu stronach Odry.
Nadal podejmowane są przez prokuraturę działania mające na celu walkę o ograniczenie tzw. drobnej przestępczości, która jest najbardziej uciążliwa dla mieszkańców. Prokuratorzy szeroko korzystają z możliwości inicjowania postępowań cywilnych i administracyjnych, a później aktywnie uczestniczą w tych sprawach. Takie innowacyjne spojrzenie na zadania prokuratora w tym zakresie zainicjowane zostało działalnością nieuczciwych przedsiębiorców, którzy po głośnej sprawie wybuchów maszynek gazowych na osiedlu Pomorskim w Zielonej Górze w 2010 roku usiłowali wielu mieszkańcom zaoferować nowe urządzenia doliczając bardzo wysokie marże. Wówczas prokuratura wystąpiła z szeroką akcją edukacyjną, a w imieniu osób, które same nie mogły doprowadzić do unieważnienia niekorzystnych umów kierowała postępowanie na drogę sądową.
Przez ostatnie sześć lat doświadczałem wielokrotnie zaufania, jakim mnie obdarzali mieszkańcy okręgu powierzając mi swoje problemy, zwracając się do mnie, jako prokuratora, o pomoc. Zawsze starałem się w takich sytuacjach udzielić zainteresowanym rady, służyłem swoją wiedzą i doświadczeniem. Mam nadzieję, że nigdy tego zaufania nie zawiodłem, choć nierzadko byłem zmuszony podejmować decyzje trudne....lub bardzo trudne.
Prawdziwym wyzwaniem stało się dla mnie jednak, jako prokuratora okręgowego, dążenie do zmiany mentalności podległych mi pracowników tak, aby zawsze na pierwszym miejscu stawiali oni pokrzywdzonego i potrzebę szeroko rozumianej jego ochrony. Chciałem, aby restytucja utraconego przez niego w wyniku przestępstwa szacunku i godności, ale także majątku, stała się immanentną częścią każdego wyroku.
W tym zakresie - to muszę przyznać z pokorą - nie odniosłem spektakularnych sukcesów. Inicjowane przeze mnie postępowania karne i dyscyplinarne względem nielicznej garstki osób, która dopuściła się haniebnych zachowań opisywanych w mediach, nie przyniosły oczekiwanych skutków. Udało mi się natomiast jasno spolaryzować postawy tych dla których dobro - znaczy dobro, a zło zawsze będzie zasługiwało na piętnowanie. Za to tym, w których miałem zawsze oparcie, którzy byli moimi sojusznikami gotowymi iść w wyznaczonym kierunku - bardzo dziękuję!
W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim przedstawicielom władz samorządowych oraz wojewódzkich, za wspieranie podejmowanych przez prokuraturę działań.
Składam szczególne podziękowanie wszystkim prokuratorom i pracownikom prokuratury, którzy mnie wspierali w dążeniu do podniesienia skuteczności w zwalczaniu przestępczości i różnych przejawów patologii społecznej. Dziękuję wszystkim funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz innych służb współpracujących z prokuraturą, których profesjonalizm zawsze bardzo ceniłem.
Podziękowania składam również przedstawicielom środków masowego przekazu, którzy nierzadko krytycznie opisując patologie życia społecznego, jednocześnie dostrzegali trud jaki wkładają prokuratorzy w walce o godność człowieka i praworządność.
4 marca 2016 roku weszła w życie nowa Ustawa - Prawo o prokuraturze, która znosząc kadencyjność sprawowanego urzędu wyposaża każdego przełożonego w nowe instrumenty prawne pozwalające na sprawniejsze kierowanie podległą mu jednostką. Mam nadzieję, że dokonujące się zmiany spowodują, że realizacja misji zielonogórskiej prokuratury: służyć, chronić, pomagać, żądać ukarania stanie się łatwiejsza, a prokuratura będzie postrzegana pozytywnie przez społeczeństwo, któremu służy.
Nie przestaję być prokuratorem i dlatego mam nadzieję, że swoją pracą będę mógł wspierać swojego następcę. Wierzę, że podejmie on - tak, jak ja - wyzwania związane z podnoszeniem poziomu bezpieczeństwa obywateli i będzie mądrze służyć społeczeństwu. Tego mu z całego serca życzę.
/ - / dr Alfred Staszak