CZYNNA NAPAŚĆ NA FUNKCJONARIUSZY STRAŻY GRANICZNEJ

Dodano: 2016-05-10

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 44 letniemu mężczyźnie, który w nocy z 6 na 7 października 2015 r. w Munster na terenie Niemiec oraz w Olszynie, pomógł w ukryciu samochodu marki Audi A6 pochodzącego z kradzieży z włamaniem, w ten sposób, że przyjął ten pojazd od nieustalonej osoby, a następnie przejechał nim z terytorium Niemiec do Polski, przez przejście graniczne w Olszynie. Oskarżony działał w warunkach recydywy czyli powrotu do przestępstwa.
 
Dodatkowo oskarżony  7 października 2015 r. jechał ww samochodem znajdując się pod wpływem substancji psychotropowej w postaci amfetaminy i meta amfetaminy.
 
Oskarżony tego samego dnia dopuścił się również czynnej napaści na funkcjonariuszy Straży Granicznej w ten sposób, że jadąc opisanym wyżej samochodem i mimo dawanych mu przez funkcjonariuszy sygnałów do zatrzymania  nie reagował i kontynuował jazdę w ich kierunku z nadmierną prędkością powodując, że w celu uniknięcia potrącenia funkcjonariusze zmuszeni zostali do odskoczenia przed nadjeżdżającym pojazdem, który kontynuując jazdę uderzył w stojący przy drodze pojazd służbowy.
 
Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 7,5 roku.
 
Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Kradzieże samochodów - Mają swój rytm roczny, tygodniowy i dobowy. W ciągu roku nasilenie kradzieży tego rodzaju występuje od sierpnia do grudnia, a najwięcej ich zdarza się w październiku. W rytmie tygodniowym kradnie się samochody przede wszystkim we czwartki, a nieco tylko mniej w środy. W ciągu doby najbardziej niebezpieczny dla właścicieli pojazdów czas to późny wieczór, wieczór zwłaszcza godziny od 21,00 do 01, 00. Ta cykliczność nie jest oczywiście przypadkowa. Samochody ukradzione we czwartek są gotowe do sprzedaży na giełdzie w sobotę lub niedzielę. Potrzebny jest czas na ich odpowiednie przygotowanie. Jednocześnie ogranicza się ryzyko długiego ich przechowywania./0prac. jw./ Więcej