NAPADŁ NA EKSPEDIENTA SKLEPU, ZAGROZIŁ PRZEDMIOTEM PRZYPOMINAJĄCYM BROŃ PALNĄ I PRÓBOWAŁ OKRAŚĆ
Dodano: 2016-07-13
Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 33-letniego mieszkańca Żar. Prokurator zarzucił podejrzanemu, że w dniu 8.07.2016 roku w Żarach usiłował dokonać rozboju. Mężczyzna używając przemocy poprzez szarpanie oraz posługując się przedmiotem przypominającym broń palną, zagroził sprzedawcy natychmiastowym użyciem siły, żądając wydania pieniędzy znajdujących się w kasie, a następnie zabrał sztangę papierosów, usiłując w ten sposób dokonać kradzieży mienia na szkodę właściciela sklepu.
Jak ustalono podejrzany zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na postawę pokrzywdzonej oraz klienta sklepu, którzy zatrzymali sprawcę odbierając mu przedmiot przypominający broń, uniemożliwiając jednocześnie oddalenie się z miejsca zdarzenia, do czasu przyjazdu Policji.
W ostatnich dniach Sąd Rejonowy w Żarach zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. /jcz
zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie :
- Rozbój, rabunek, napad rabunkowy -
Jest to szczególnie drastyczny sposób dokonania kradzieży. Polega za zaborze cudzego mienia w celu jego przywłaszczenia przy użyciu przemocy wobec osoby lub groźby natychmiastowego użycia przemocy. Innym sposobem dokonania rozboju jest zabór cudzego mienia przez doprowadzenie pokrzywdzonego do stanu nieprzytomności lub bezbronności. więcej..
- Areszt tymczasowy- Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. więcej..