AKT OSKARŻENIA DLA KIEROWCY PŁUGO-PIASKARKI ZA ŚMIERĆ 38 - LETNIEGO MĘŻCZYZNY I OBRAŻENIA 39-LETNIEJ KOBIETY

Dodano: 2016-07-14

Żagań. Prokurator Rejonowy w Żaganiu skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 60-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 07.01.2016 r. na drodze krajowej nr DK18 kierując samochodem ciężarowym - pługo-piaskarką   naruszył nieumyślnie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że wjeżdżając z drogi podporządkowanej nie zachował należytej ostrożności i wymusił pierwszeństwo względem jadącego drogą główną pojazdu typu laweta i w ten sposób doprowadził do zderzenia z w/w pojazdem.

W wyniku wypadku, na skutek doznanych obrażeń czaszkowo - mózgowych śmierć poniósł 38-letni pasażer pojazdu, natomiast 39-letnia pasażerka pojazdu odniosła obrażenia ciała w postaci urazu twarzoczaszki ze złamaniem i krwiakiem przedniej ściany zatoki szczękowej lewej, złamaniem kości nosa i licznych urazów twarzy oraz powierzchniowego urazu barku prawego tj. obrażenia, które naruszyły czynność narządu ciała i spowodowały rozstrój zdrowia na czas powyżej 7 dni.

Oskarżonemu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. /jcz

zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:

- Wypadek komunikacyjny
-W rozumieniu kodeksu karnego, spowodowanie wypadku w komunikacji to zdarzenie wynikające z naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, w następstwie którego inna niż sprawca naruszenia osoba doznała obrażeń ciała lub poniosła śmierć [art. 177 § 1-2 k.k.].więcej..

- Oględziny miejsca zdarzenia
- Zwrot "Już starożytni ..." pasuje do tematyki oględzinowej wyjątkowo dobrze. Faktycznie, jak podaje prof. Brunon Hołyst, już w Starożytnym Egipcie powoływano w razie potrzeby specjalne komisje do prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia oraz do zabezpieczania i oceny śladów [P. Horoszowski, Niewłaściwe tendencje we współczesnej kryminalistyce, Problemy Kryminalistyki 1957 nr 10, s. 512]. Co ciekawe, protokoły oględzin z tamtego okresu wskazują na pewne elementy łączenia oględzin z eksperymentem i z drobiazgową dokładnością opisują te czynności śledcze.więcej..

- Sekcja  zwłok
-Właściwiej należałoby powiedzieć sądowo-lekarska sekcja zwłok, albowiem do tego rodzaju badania zwłok ludzkich odnoszą się przytoczone tu uwagi. Proponowane przez różnych autorów definicje można podsumować następująco: sądowo-lekarska sekcja zwłok to otwarcie i zbadanie co najmniej trzech jam ciała tj. czaszki, klatki piersiowej i szyi oraz jamy brzusznej w celu ustalenia przyczyny śmierci, jej charakteru i związku przyczynowego z działaniem innych osób. więcej..