WŁAŚCICIEL FIRMY PODROBIŁ NA FAKTURZE PODPIS KUPUJĄCEGO SAMOCHÓD BMW X 6
Dodano: 2016-08-19
Krosno Odrzańskie. Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim skierował do sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze wobec 29-letniego mężczyzny. Oskarżonemu zarzucono, że w dniu 21 grudnia 2015 r. w jednej z miejscowości powiatu krośnieńskiego, w celu użycia za autentyczny podrobił fakturę VAT sprzedaży samochodu ciężarowego BMW X-6, pomiędzy swoją firmą, podrabiając podpis kupującego na fakturze.
Oskarżony następnie tak podrobiony dokument przedłożył w dniu 19 kwietnia 2016 r. jako autentyczny w Wydziale Komunikacji, celem potwierdzenia zgłoszenia o sprzedaży pojazdu.
Oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.
Prokurator wniósł o skazanie go na karę grzywny, orzeczenie przepadku dowodów rzeczowych i zasądzenie kosztów postępowania.
Wobec oskarżonego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zabezpieczenia majątkowego.
W razie odrzucenia wniosku przez sąd, oskarżonemu za fałszerstwo grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. /jcz
zobacz także:
- Fałszerstwo dokumentu -Słowo "dokument" w rozumieniu powszechnym nie jest jednoznaczne, a dostępne słowniki wymieniają co najmniej jego sposobów rozumienia. Dokumentem w znaczeniu prawnym jest pisemne oświadczenie woli w postaci graficznych znaków słownych opatrzone własnoręcznym podpisem oraz oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej, opatrzone podpisem elektronicznym. Ta ostatnia forma oświadczenia woli zyskała status dokumentu od momentu wejścia w życie przepisów ustawy o podpisie elektronicznym. Bardziej tradycyjne definicje dokumentu ograniczają się do stwierdzenia, że dokument to po prostu zapis informacji mających znaczenie prawne. Poniższe uwagi odnoszą się do takiego właśnie sposobu pojmowania dokumentu.więcej..
Fałszerstwo intelektualne, czyli urzędowe poświadczenie nieprawdy - Stanowi szczególnie drastyczny przykład czynu skierowanego przeciwko wiarygodności dokumentów [art.270 § 1-3 kk]. Może być popełnione przez osobą mającą prawny status funkcjonariusza publicznego lub szczególny tytuł prawny [upoważnienie] do wystawienia dokumentów określonego rodzaju. Zwykle chodzi o osoby obdarzone cechą zaufania publicznego posiadające kompetencję wystawienia [wytworzenia] dokumentu publicznoprawnego, któremu przysługuje domniemanie prawdziwości.więcej..