W KOMPLEKSIE LEŚNYM UJAWNIONO CZASZKĘ ORAZ KORPUS CIAŁA
Dodano: 2016-11-22
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze poinformował o tym, że 20.11.2016 r. w Zielonej Górze w jednym z kompleksów leśnych ujawniono czaszkę oraz osobno - korpus ciała. Obecnie nie jest możliwa identyfikacja osoby.
Z uwagi na charakter stwierdzonego rozkładu ciała i brak możliwości ustalenia tożsamości zmarłego - powołano biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej AM we Wrocławiu. W/w wykonają w czwartek sekcję zwłok połączoną z pobraniem odpowiednich narządów do dalszych badań, w tym zlecono również wyizolowanie profilu DNA celem wykonania badań porównawczych.
O kolejnych ustaleniach w sprawie będziemy informowali w odrębnych komunikatach. /jcz
zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:
Oględziny miejsca zdarzenia- Zwrot "Już starożytni ..." pasuje do tematyki oględzinowej wyjątkowo dobrze. Faktycznie, jak podaje prof. Brunon Hołyst, już w Starożytnym Egipcie powoływano w razie potrzeby specjalne komisje do prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia oraz do zabezpieczania i oceny śladów [P. Horoszowski, Niewłaściwe tendencje we współczesnej kryminalistyce, Problemy Kryminalistyki 1957 nr 10, s. 512]. Co ciekawe, protokoły oględzin z tamtego okresu wskazują na pewne elementy łączenia oględzin z eksperymentem i z drobiazgową dokładnością opisują te czynności śledcze.więcej..
-Sekcja zwłok- Właściwiej należałoby powiedzieć sądowo-lekarska sekcja zwłok, albowiem do tego rodzaju badania zwłok ludzkich odnoszą się przytoczone tu uwagi. Proponowane przez różnych autorów definicje można podsumować następująco: sądowo-lekarska sekcja zwłok to otwarcie i zbadanie co najmniej trzech jam ciała tj. czaszki, klatki piersiowej i szyi oraz jamy brzusznej w celu ustalenia przyczyny śmierci, jej charakteru i związku przyczynowego z działaniem innych osób. więcej..
Profilowanie genetyczne- Znane jest także pod terminami "analiza DNA", "daktyloskopia genetyczna", "genetyczny odcisk palca". Początki praktycznego zastosowania tej dzisiaj już niemal klasycznej metody identyfikacji śladów biologicznych sięgają połowy lat 80-tych XX w. i kojarzone są słusznie z nazwiskiem brytyjskiego uczonego A. Jeffreysa. Podstaw teoretycznych do niej dostarczyły badania Watsona i Cricka opublikowane w prestiżowym periodyku naukowym "Nature".więcej..
- AFIS, czyli Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej - Proste tłumaczenie angielskiej nazwy Automated Fingerprint Identification System jest jednak trochę mylące. W kryminalistyce sam termin "identyfikacja" jest rozumiany wprawdzie wieloznacznie i identyfikacją jest także przypisanie konkretnego przedmiotu do jakiejś klasy obiektów. Z uwagi na właściwości linii papilarnych, w szczególności ich indywidualność, ślady daktyloskopijne tradycyjnie kojarzą się jednak z kategorycznym i jednoznacznym ustaleniem tożsamości konkretnej osoby, która je pozostawiła. AFIS takie ustalenie bardzo przyspiesza i ułatwia, ale nim nie jest.więcej..