WPADŁA PRZEZ MYLNY REGON
Dodano: 2005-12-08. Zielona Góra.
W dniu 19 lipca 2005 r. zawiadomiono prokuraturę Rejonową w Zielonej Górze o sfałszowaniu dokumentów dotyczących Stowarzyszenia Turystycznego.
Jak ustalono w 2005 r. osoby prowadzące działalność turystyczną w okolicy lubuskich jezior postanowiły powołać stowarzyszenie w celu wydzierżawienia od Lasów Państwowych jednego Z ośrodków wypoczynkowych.
Na jednym z pierwszych spotkań ustalono, że sprawami formalno - prawnymi związanymi z powstaniem stowarzyszenia ma zająć się oskarżona. Zobowiązała się ona do rejestracji stowarzyszenia w Sądzie Rejonowym.
Sprawy związane z wpisem przedłużały się. Po pewnym czasie podejrzana sama zadzwoniła do stowarzyszenia informując, że już dokonała jego wpisu do KRS i już zostało one zarejestrowane. Przekazała na tą okoliczność stowarzyszeniu rzekomo potwierdzające to dokumenty.
Jak ustalono jednak odpis z KRS-u oraz pieczęć sądu na statucie stowarzyszenia zostały podrobione w ten sposób, że sprawczyni zeskanowała inny aktualny odpis KRS na swoim komputerze wraz z podpisami i pieczęciami i naniosła na nim dane stowarzyszenia.
Po pewnym czasie koś ze stowarzyszenia zauważył, że na dokumentach znajduje się nieprawidłowy numer REGON. Wystąpiono wówczas do KRS z prośbą o sprostowanie danych. Okazało się wtedy, że takie stowarzyszenie w ogóle nie zostało zarejestrowane a numer mu rzekomo przyznany jest numerem zupełnie innej firmy.
Oskarżonej z powyższe czyny grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Zobacz także:
- Fałszerstwo dokumentu
- Fałszerstwo intelektualne, czyli urzędowe poświadczenie nieprawdy
- Prokurator, a ocena materiału dowodowego