OSKARŻENI O POŚWIADCZANIE NIEPRAWDY W WYCENACH SAMOCHODÓW W CELU ZANIŻANIA NALEŻNOŚCI PODATKOWYCH
Dodano: 2017-06-23
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 2 mężczyznom w wieku 46 lat oskarżając ich o zaniżanie wycen samochodów w opiniach załączanych do deklaracji podatkowych, a na ich podstawie zaniżania należności podatkowych. Pierwszemu z oskarżonych zarzucono, że działając w określonym zamiarze aby ustalona osoba w wycenach wartości rynkowej markowych pojazdów do celów podatkowych poświadczyła nieprawdę zaniżając jego wartość, a tym samym aby uniknęła zapłaty prawidłowej kwoty podatku akcyzowego , na potrzeby wydania opinii dostarczał tej osobie zdjęcia innych pojazdów tej samej marki uzasadniając dokonanie ich niższej wyceny , a następnie takie wyceny przedkładał w Urzędzie Celnym w celu zaniżenia wysokości należnego podatku akcyzowego. We wszystkich opiniach znajdował się opis o przeprowadzeniu oględzin pojazdów, a do opinii załączono zdjęcia dotyczące innych pojazdów , co bezspornie stanowiło poświadczenie nieprawdy. Dzięki takiemu procederowi podatek akcyzowy został pomniejszony o ponad 100 tys. zł. Mężczyźnie przedstawiono 13 zarzutów.
Drugiemu z oskarżonych - rzeczoznawcy postawiono zarzut wykorzystania tego rodzaju opinii dostarczanych przez współoskarżonego , oraz opinii wydanych przez inną ustaloną osobę, gdzie również wartość znacząco zaniżono, były to jednak opinie wydawane na podstawie dokumentacji fotograficznej dostarczonej przez zleceniobiorcę.
Mężczyzna ten jako rzeczoznawca był uprawniony do dokonywania wyceny wartości pojazdów i wystawiania dokumentów ją poświadczających w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w postaci wynagrodzenia oraz korzyści dla współoskarżonego w postaci obowiązku zapłaty niższej należności podatkowej w opinii technicznej wykonanej na potrzeby ustalenia wartości rynkowej pojazdu do celów podatkowych dla współoskarżonego, tym samym poświadczał nieprawdę co do faktu dokonania oględzin samochodów i ich wycen. Mężczyźnie przedstawiono 5 zarzutów.
Zgodnie z przepisami kodeksu karnego, art.271.§1.Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§2.W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. §3.Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8./Jcz