39-LATEK OSKARŻONY O NARAŻENIE NA USZCZUPLENIE PODATKU AKCYZOWEGO W KWOCIE 1 MLN 795 TYS. 140 ZŁ
Dodano: 2017-07-06
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 39-letniemu mężczyźnie.
Oskarżony działając w krótkich odstępach czasu i z wykorzystaniem takiej samej sposobności uchylił się od opodatkowania i nie ujawnił właściwemu organowi, tj. Naczelnikowi Urzędu Celnego, przedmiotów opodatkowania poprzez niezłożenie w wymaganych terminach, deklaracji dla podatku akcyzowego w związku ze sprzedażą w miesiącach od stycznia do grudnia 2011 r. niezarejestrowanych 89 samochodów osobowych różnych marek, w wyniku czego nastąpiło narażenie na uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie 1 mln 795 tys. 140 zł, tj. dużej wartości.
Jak ustalono, oskarżony prowadził działalność gospodarczą, która polegała przede wszystkim na sprzedaży samochodów we własnym komisie samochodowym. Część tych pojazdów, w celu uniknięcia wysokich opłat podatku akcyzowego była przerejestrowywana w celu nadania im statusu samochodu ciężarowego. Zmiany te ujmowane były jedynie w dokumentach, podczas gdy faktycznie nie dokonywano jakichkolwiek przeróbek. Ogółem oskarżony w 2011 r. nie ujawnił Naczelnikowi Urzędu Celnego przedmiotów opodatkowania w postaci 89 samochodów, co spowodowało uszczuplenie podatku w w/w kwocie.
Na podstawie art. 100 ust. 1 pkt 3 lit.b ustawy z dnia 06.12.2008 r. o podatku akcyzowym w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyza jest pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
W przypadku firmy oskarżonego podatnik był zobowiązany bez wezwania składać deklaracje podatkowe za miesięczne okresy rozliczeniowe w terminie do 25 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Powyższe ustalenia stały się podstawą do sporządzenia postanowienia o przedstawieniu zarzutów 39-latkowi.
Podejrzany nie stawiał się na szereg wezwań. Zwrócono się o pomoc prawną - wykonania czynności procesowych z podejrzanym do jednej z Komend Policji. Podczas przesłuchania nie przyznał się do winy. Nie zaprzeczył jednak, że sprzedał w/w pojazdy w swoim komisie.
Ustalono nadto, że pojazdy te miały wystawione dokumenty, które miały wskazywać, że są to pojazdy ciężarowe. W rzeczywistości były to auta osobowe, w których nie dokonywano żadnych zmian. O tym, że żadnych zmian nie wprowadzono w tych pojazdach świadczy ponadto dokumentacja fotograficzna, protokoły oględzin oraz zeznania świadków.
Zgodnie z przepisami kks art. 54.§ 1: Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Art. 37.§ 1 :Sąd stosuje nadzwyczajne obostrzenie kary, jeżeli sprawca popełnia umyślnie przestępstwo skarbowe, powodując uszczuplenie należności publicznoprawnej dużej wartości albo popełnia umyślnie przestępstwo skarbowe, a wartość przedmiotu czynu zabronionego jest duża. /jcz
zobacz także:
- w Precedensach
- Akcyza