ZAWIADOMIENIE DLA OSÓB POKRZYWDZONYCH W SPRAWIE PR 2 DS 1231.2019 PROKURATURY REJONOWEJ W ŻARACH
Dodano: 2020-03-04
ZAWIADOMIENIE dla osób pokrzywdzonych w sprawie PR 2 Ds. 1231.2019 Prokuratury Rejonowej w Żarach o przesłaniu aktu oskarżenia Prokuratura Rejonowa w Żarach zawiadamia pokrzywdzonych w sprawie PR 2 Ds. 1231.2019, że 28 lutego 2020 roku skierowała do Sądu Rejonowego w Żarach akt oskarżenia przeciwko Dawidowi C., podejrzanemu o to, że 10 września 2019r. na trasie Nowiniec -Stara Woda, woj. lubuskiego, nieumyślnie sprowadził katastrofę w ruchu lądowym, w ten sposób, że kierując samochodem osobowym marki VW golf o nr rej. FZ 87714, naruszył zasady bezpieczeństwa, jadąc z nadmierną prędkością, nie opanował pojazdu i zjechał na przeciwległy pas, wskutek czego, uderzył w prawidłowo jadący autobus marki AUTOSAN o nr rej. FZ 0733C i zmusił do wjechania do przydrożnego rowu, czym stworzył zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób - przewożonych czterdziestu czterech małoletnich oraz pięciorga dorosłych, to jest o przestępstwo z art. 173 § 2 kodeksu karnego
POUCZENIE PODEJRZANEGO
1. Prokurator może umieścić w akcie oskarżenia wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kary lub środka karnego za występek zagrożony karą nieprzekraczającą 10 lat pozbawienia wolności bez przeprowadzenia rozprawy, jeżeli okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte (art. 335 § 1 kpk).
2. Do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono występek może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego, wymierzenie mu określonej, kary lub środka karnego bez przeprowadzenia postępowania dowodowego. Jeżeli oskarżony nie ma obrońcy z wyboru, sąd może na jego wniosek, wyznaczyć mu obrońcę z urzędu (art. 387 § 1 kpk).
3. Sąd może uwzględnić wniosek oskarżonego o wydanie, wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości i cele postępowania zostaną osiągnięte, mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości; uwzględnienie takiego wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie sprzeciwią się temu prokurator, a także pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego tego wniosku (387 § 2 kpk). Sąd może uzależnić uwzględnienie wniosku oskarżonego od dokonania w nim wskazanej przez siebie zmiany (art. 387 § 3 kpk).
4. Sąd przychylając się do wniosku może uznać za ujawnione dowody wymienione w akcie oskarżenia lub dokumenty przedłożone przez stronę.
5. Jeżeli wniosek zostanie złożony przed rozpoczęciem rozprawy, sąd rozpozna go na rozprawie.
POUCZENIE POKRZYWDZONEGO
1. Pokrzywdzony, aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, może złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego (art. 54 § 1 kpk).
2. Pokrzywdzony, aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, może wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych, wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa (art. 62 kpk).
3. Zgodnie z art. 107 § 2 kpk za orzeczenie co do roszczeń majątkowych uważa się również orzeczenia nakładające obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz nawiązkę orzeczoną na rzecz pokrzywdzonego, jeżeli nadają się one do egzekucji w myśl przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
4. Jeżeli nie wytoczono powództwa cywilnego, pokrzywdzony, a także prokurator, zgodnie z art. 49a kpk, może aż do zakończenia pierwszego przesłuchania, pokrzywdzonego na rozprawie głównej złożyć wniosek, o którym mowa w art. 46 § 1 kodeksu karnego (wniosek o naprawienie wyrządzonej szkody w całości lub części, a także zadośćuczynienia za doznaną krzywdę)