HANDEL NIELEGALNYMI SAMOCHODAMI - 6 OSKARŻONYCH

Dodano: 2006-05-30. Zielona Góra - Wydział VI.

Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 6 mężczyznom w wieku od 23 do 39 lat. Oskarżeni w okresie od września 2004 r. do maja 2005 r. na terenie zachodniej Polski, działając w warunkach czynu ciągłego oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej posługując się sfałszowanymi dokumentami w zakresie sprzedaży pojazdów i ich wprowadzenia do Polski występowali w fikcyjnych rolach nabywcy i właścicieli samochodów przed funkcjonariuszami Urzędu Celnego i Wydział Komunikacji, kradli luksusowe samochody i wyłudzali fikcyjne odszkodowania od firm ubezpieczeniowych. Sprawcy nadto brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej dysponującej bronią, a także zajmującej się handlem ludźmi.

W maju 2005 r. KPP w Żarach w drodze prowadzonych czynności operacyjno - rozpoznawczych pozyskała informacje wskazujące na realizowany na terenie Żar handel pochodzącymi z kradzieży samochodami i ich wartościowymi podzespołami.

W początkowej fazie wszczęto odrębne postępowania przygotowawcze, w dalszym przebiegu połączone we wdrożonym śledztwie - w związku z ustaleniami wskazującymi, że w obu tych przypadkach czołową rolę pełnił główny z oskarżonych - 33 letni mieszkaniec Żar.

Istotne potwierdzenie sprawstwa głównego z oskarżonych w procederze handlu nielegalnymi samochodami i pochodzącymi z kradzieży podzespołami wynikało m.in. z ustaleń poczynionych na bazie zabezpieczonego zasobu informatycznego, w tym poczty elektronicznej oraz informacji od jednej z firm informatycznych dot. internetowych ogłoszeń sprzedaży z konta jednego znanych internetowych portali aukcyjnych.

Zgromadzone materiały dowodowe dały podstawę do przyjęcia zasadniczego założenia śledczego, że 33 mieszkaniec Żar oraz współpracujący z nim współoskarżeni przyjmowali kradzione na szkodę obcokrajowców wartościowe samochody, zlecali następnie przerobienie fabrycznej numeracji identyfikacyjnej tych pojazdów oraz wytworzenie fałszywych dokumentów pozorujących ich zakupienie w Niemczech, a finalnie dokonywali sprzedaży danego samochodu osobie trzeciej czerpiąc z tego bezprawne korzyści majątkowe.

Sprawcy w większości zostali tymczasowo aresztowani. W stosunku do pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe wraz z zakazem opuszczania kraju.

Grozi im kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

zobacz także:
- Kradzież
- Kradzieże samochodów
- Pozoracja przestępstwa
- Areszt tymczasowy