FIKCYJNE OSOBY I WYŁUDZONY SPRZĘT

Dodano: 2005-01-25. Zielona Góra.

Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 4 osobom: 2 mężczyznom w wieku od 27 do 55 lat i 2 kobietom w wieku od 30 do 52 lat. Oskarżeni w okresie od 2002 r. do 2003 r. w Zielonej Górze, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, po uprzednim podaniu w 129 umowach kredytowych danych personalnych nieistniejących osób i załączeniu do nich odcinków przekazów pocztowych ZUS, wprowadzali w błąd banki co do autentyczności załączonych dokumentów i wyłudzali sprzęt komputerowy na łączną kwotę ponad 115 000 zł.

Jak ustalono jeden z oskarżonych mężczyzn namówił kolegę, aby ten wraz z żoną otworzył sklep komputerowy w Zielonej Górze. Zaoferował im swoją pomoc w tym zakresie. Po kilku miesiącach oskarżony wraz siostrą - współoskarżoną, przekonali właścicieli sklepu komputerowego, by w oparciu o spreparowane dane osobowe i podrobione dokumenty m.in. odcinki przekazów pocztowych , wypisy z treści orzeczeń lekarskich orzeczników ZUS oraz zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach dokonywać wyłudzeń kredytów.

Mechanizm tego działania był taki, że oskarżeni wymyślali imię, nazwisko, adres, numer ewidencyjny PESEL, numer dowodu osobistego i drugiego dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz źródło utrzymania osoby na którą bank miał udzielić kredytu. Następnie podrabiali przy użyciu komputera odcinki przekazu pocztowego, wypisy z treści orzeczeń lekarskich oraz zaświadczenia o zatrudnieniu. Tak spreparowane dokumenty przekazywali właścicielom sklepu komputerowego, którzy kierowali je do banku. Bank w oparciu o taką umowę przyznawał faktycznie nieistniejącej osobie kredyt na zakup sprzętu komputerowego a prowizję sprzedawcy przelewał na konto sklepu. Procederem tym zajmowali się jeszcze dwaj inni członkowie rodzin oskarzonych.

Sprawcy wyłudzeń w większości zostali tymczasowo aresztowani. Za powyższe czyny grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.