BEZ ZGODY SWOJEJ DZIEWCZYNY ZAWIERAŁ NA JEJ NAZWISKO UMOWY TELEKOMUNIKACYJNE

Dodano: 2013-12-20

Krosno Odrzańskie. Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim skierował do sądu akt oskarżenia  przeciwko 29-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w styczniu i lutym  2010r. w Gubinie, w celu zawarcia umowy z jednym z operatorów sieci telekomunikacyjnej na dane osobowe swojej ówczesnej dziewczyny, przedkładał  w punkcie autoryzowanego przedstawiciela tej firmy jako autentyczną umowę o świadczenie  usług  telekomunikacyjnych,  na której podrobił odręczny podpis pokrzywdzonej oraz posłużył się dokumentem stwierdzającym  jej tożsamość, w postaci dowodu osobistego.

 Jak ustalono dnia 07.11.2012r.  do Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze wpłynęło pisemne zawiadomienie pokrzywdzonej   o zawarciu na jej dane osobowe umówo świadczenie usług telekomunikacyjnych przez  jej byłego chłopaka.

W toku wszczętego w sprawie postępowania  przygotowawczego ustalono, iż w  okresie  obejmującym początek  2010r. pokrzywdzona była związana z oskarżonym, w tym przez  okres dwóch miesięcy oboje wspólnie zamieszkiwali w Gubinie.

W dniu 06.01.2010r., oskarżony udał się do punktu handlowego operatora sieci telekomunikacyjnej w Gubinie, gdzie bez wiedzy i zgody pokrzywdzonej  po przedłożeniu jej dowodu osobistego doprowadził do sporządzenia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Następnie podrobił odręczny podpis pokrzywdzonej pod umową i ponownie zaniósł dokument do przedstawiciela sieci,  przedkładając, jako umowę podpisaną przez wskazaną w umowie kobietę. W wyniku podrobienia podpisu na umowie i przedłożenia podrobionego w ten sposób dokumentu, doszło do zawarcia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

W ten sam sposób miesiąc później, w dniu 04.02.2010 r., oskarżony    doprowadził    do    zawarcia    kolejnej    umowy    o    świadczenie    usług telekomunikacyjnych   z   tą samą siecią. Tym razem również posłużył się do tego celu dokumentem stwierdzającym tożsamości pokrzywdzonej  oraz podrabiał  jej odręczny podpis na umowie.

Pomimo   początkowego   wywiązywania   się   z   obu   w/w   umów,   w   dniu     08.11.2011 r. na skutek zaprzestania opłacania abonamentu, całkowicie zawieszono aktywację kary SIM przydzielonych do w/w umów oraz wszczęto przeciwko pokrzywdzonej postępowanie  egzekucyjne  prowadzone  przez  komornika w celu egzekucji kwot za nieopłacone usługi telekomunikacyjne.

Po otrzymaniu informacji o prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym pokrzywdzona powiadomiła organy ścigania o wyłudzeniu na podstawie jej danych osobowych umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

Oskarżonemu za posługiwanie się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Za podrabianie dokumentów grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

W Prokuraturze Rejonowej w Krośnie Odrzańskim zarejestrowano 32 sprawy z art. 275 par 1 kk - penalizującego przestępstwo bezprawnego  posługiwania się dokumentem innej osoby oraz 56 spraw z art. 270 par j kk - określającego materialne fałszerstwo dokumentu. /jcz

Zobacz także:

-w Ciekawie,..nie tylko o prawie;

Fałszerstwo dokumentu -Słowo "dokument" w rozumieniu powszechnym nie jest jednoznaczne, a dostępne słowniki wymieniają co najmniej jego sposobów rozumienia. Dokumentem w znaczeniu prawnym jest pisemne oświadczenie woli w postaci graficznych znaków słownych opatrzone własnoręcznym podpisem oraz oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej, opatrzone podpisem elektronicznym. Ta ostatnia forma oświadczenia woli zyskała status dokumentu od momentu wejścia w życie przepisów ustawy o podpisie elektronicznym. Bardziej tradycyjne definicje dokumentu ograniczają się do stwierdzenia, że dokument to po prostu zapis informacji mających znaczenie prawne. Poniższe uwagi odnoszą się do takiego właśnie sposobu pojmowania dokumentu. Więcej

Podpis, parafa - fałszerstwo czy autentyk
-Podpis jest istotnym elementem każdego dokumentu, czyli szczególnej postaci oświadczenia woli, jaką jest jego forma pisemna. Bez naniesienia podpisu, o którym mówi się, że jest konstytutywnym elementem dokumentu, nie dochodzi do zachowania pisemnej formy oświadczenia woli. Podpis pozwala przede wszystkim na identyfikowanie osoby składającej oświadczenie woli. Miejsce złożenia podpisu wskazuje na zakończenie oświadczenia przez usytuowanie pod tekstem. Z tego powodu treści umieszczone pod podpisem nie uważa się za objęte formą pisemną złożonego nad nim oświadczenia. Więcej