FIKCYJNY HANDEL ZŁOMEM NA ŁĄCZNĄ KWOTĘ PONAD 1 MLN ZŁOTYCH
Dodano: 2014-08-04
Krosno Odrzańskie. Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 50 letniemu mężczyźnie. Oskarżonemu zarzucono, że w okresie od maja do lipca 2010 r. w jednej z pod krośnieńskich w miejscowości, jako spółki, będąc osobą uprawnioną do zarządzania spółką, podejmowania w jej imieniu decyzji gospodarczych i odpowiedzialną za prawidłowość rozliczeń zobowiązań spółki wystawił dwadzieścia jeden nierzetelnych faktur VAT dokumentujących w ich treści transakcje sprzedaży towarów złomu, które w rzeczywistości nie były wykonane przez spółkę na łączną kwotę 1 124 928,60 zł brutto w tym VAT 202 857,83 zł, o dużej wartości przedmiotu czynu, na rzecz ustalonej firmy z województwa dolnośląskiego.
Oskarżonemu zarzucono nadto, że w podobnym okresie czasu 2010 r. prowadził nierzetelnie księgi takie jak rejestr zakupów i sprzedaży VAT, poprzez posługiwanie się nierzetelnymi fakturami zakupu złomu od różnych firm.
Przestępczy proceder ujawnił inspektor kontroli skarbowej podczas prowadzenia postępowania kontrolnego wobec spółki, której prezesem był oskarżony. Postępowanie prowadzone było w zakresie prawidłowości rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług za okres od stycznia do lipca 2010 r. Ustalenia dokonane w toku postępowania kontrolnego zawarte zostały w protokole z kontroli podatkowej oraz decyzji dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej Zielonej Górze, w której organ kontroli skarbowej ujawnił posługiwanie się nierzetelnymi fakturami zakupu złomu oraz wystawianie nierzetelnych faktur sprzedaży tego złomu dokumentujące w swojej treści transakcje, które w rzeczywistości nie były wykonane.
Po zapoznaniu się z otrzymanymi materiałami z postępowania kontrolnego zostało wszczęte śledztwo zakończone niniejszym aktem oskarżenia.
Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego każdy kto fakturę lub rachunek, wystawia w sposób nierzetelny albo takim dokumentem posługuje się, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. Sąd stosuje nadzwyczajne obostrzenie kary, jeżeli sprawca popełnia umyślnie przestępstwo skarbowe, powodując uszczuplenie należności publicznoprawnej dużej wartości albo popełnia umyślnie przestępstwo skarbowe, a wartość przedmiotu czynu zabronionego jest duża. /jcz
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 160778878