JESIEŃ W OKRĘGU ZIELONOGÓRSKIM W CIENIU ZAMACHÓW SAMOBÓJCZYCH
Dodano: 2011-11-10
W okresie od 01 września - 08 listopada b.r. na terenie kognicji prokuratur okręgu zielonogórskiego 38 osób odebrało sobie życie. W tym czasie zarejestrowano 65 spraw, które związane są z zagadnieniem zamachu samobójczego. 27 spraw, to te, które dotyczyły nieudanych prób samobójczych, bądź też te, w których podejrzany namawiał inną osobę do targnięcia się na własne życie, lub udzielał jej w tym pomocy.
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że osobami, decydującymi się na dokonanie zamachu na swoje życie, są głównie osoby młode. Sprawy te są szokujące dla środowiska i rodziny, która często nie zdawała sobie sprawy z problemów i myśli, jakie dręczyły samobójców.
Składający zeznania najbliżsi osób, które targnęły się na własne życie często deklarują, że nic nie wskazywało na to, że dojdzie do samobójstwa. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku 18-letniego mężczyzny, który w dniu 26 września wyszedł z domu nakarmić psa i już nie wrócił. Zaniepokojony długą nieobecnością syna ojciec wyszedł go poszukać. Znalazł go powieszonego w budynku gospodarczym. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon, wykluczając udział osób trzecich. Jak ustalono, chłopak był najlepszym uczniem w szkole, nigdy nie wyartykułował, że ma myśli samobójcze. Śmierć chłopca była szokiem dla rodziny i środowiska.
Błędne byłoby jednak twierdzenie, że po takie rozwiązanie problemów sięgają jedynie ludzie młodzi. W dniu 16 października b. r. na własne życie targnął się 72-latek. Mężczyzna nadużywał alkoholu i wielokrotnie groził, że ze popełni samobójstwo. Żona znalazła go w miejscu ich zamieszkania.
Z uwagi na zanotowaną zwiększoną liczbę zamachów samobójczych, do jakich doszło na obszarze działania prokuratur okręgu zielonogórskiego w okresie od 01 września do 8 listopada, apelujemy o wzmożoną czujność rodziców, rodziny, znajomych. Pamiętajmy, że szczególna troska o najbliższych może uchronić ich przez popełnieniem "życiowego" błędu.
Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, kto namową lub przez udzielnie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Warto także przypomnieć, że za znęcanie się fizycznie lub psychicznie nad
osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym
stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze
względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, grozi kara pozbawienia wolności
od 3 miesięcy do lat 5, a gdy następstwem takich działań jest targnięcie się
pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od
lat 2 do 12.
/APa
Zobacz także w :
- Ciekawie ... nie tylko o prawie:
Samobójstwo - Jest uważane za symptom społecznego nieprzystosowania. Powszechnie uważa się, że samobójca z przyczyn środowiskowych [zewnętrznych] lub tkwiących w jego psychice [endogennych, wewnętrznych] nie potrafi prawidłowo ukształtować sobie relacji ze środowiskiem społecznym, w którym przyszło mu egzystować. Samobójstwo jest działaniem godzącym w jedną z najważniejszych wartości - ludzkie życie. Unicestwienie własnego życia wymaga przezwyciężenia jednego z najsilniejszych popędów, jakim jest instynkt życia. Jego następstwa dotykają nie tylko osobę samobójcy. czytaj więcej
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 160896408