OSZUST ZAGROZIŁ KOLEDZE, ŻE JEŚLI NIE WYDA MU SWOJEGO DOWODU OSOBISTEGO TO GO POBIJE
Dodano: 2011-11-18
Krosno Odrzańskie. Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 34-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 09 marca 2006 r. w jednej z miejscowości gm. Cybinka, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, po uprzednim grożeniu pobiciem zmusił pokrzywdzonego do wydania jego dowodu osobistego, po czym, podrobił jego podpis na wniosku o pożyczkę, umowie pożyczki oraz potwierdzeniu otrzymania gotówki, czym wprowadził w błąd firmę pożyczkową co do tożsamości pożyczkobiorcy oraz zamiaru spłaty pożyczki, a następnie doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia pieniędzmi w kwocie 1500,- złotych działając na szkodę swojego kolegi.
Jak ustalono, w dniu 09 marca 2006 roku do domu pokrzywdzonego przyjechała przedstawicielka firmy pożyczkowej, celem zawarcie z nim umowy pożyczki. W domu tym oprócz pożyczkobiorcy był także oskarżony, który jeszcze przed przyjazdem przedstawiciela, rozmawiał z nim przez telefon odnośnie uzgodnień pożyczki, po czym zagroził pokrzywdzonemu, że jak nie da swojego dowodu do umowy, to "mu wleje". Następnie był cały czas obecny podczas zawierania umowy przez pokrzywdzonego, zaś pod wnioskiem o pożyczkę, umową pożyczki i na potwierdzeniu otrzymania gotówki złożył za pokrzywdzonego podpis, co potwierdziła opinia z zakresu badań pismoznawczych.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia korespondujące z ustalonym stanem faktycznym. Podejrzany wyraził również chęć konsensualnego załatwienia sprawy tj. złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.
W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd grozi mu kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. /jcz
ZOBACZ TAKZE:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie :
- Oszustwo - Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania. czytaj wiecej..
- Fałszerstwo dokumentu- Słowo "dokument" w rozumieniu powszechnym nie jest jednoznaczne, a dostępne słowniki wymieniają co najmniej jego sposobów rozumienia. Dokumentem w znaczeniu prawnym jest pisemne oświadczenie woli w postaci graficznych znaków słownych opatrzone własnoręcznym podpisem oraz oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej, opatrzone podpisem elektronicznym. Ta ostatnia forma oświadczenia woli zyskała status dokumentu od momentu wejścia w życie przepisów ustawy o podpisie elektronicznym. Bardziej tradycyjne definicje dokumentu ograniczają się do stwierdzenia, że dokument to po prostu zapis informacji mających znaczenie prawne. Poniższe uwagi odnoszą się do takiego właśnie sposobu pojmowania dokumentu. czytaj więcej..
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 160799276