FAŁSZYWIE ZEZNAWAŁ, ŻE KTOŚ PODROBIŁ JEGO PODPIS NA POTWIERDZENIU ODBIORU PRZESYŁKI Z SĄDU

Dodano: 2013-12-18

Nowa Sól. Prokurator Rejonowy w Nowej Soli skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 29-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 1 sierpnia 2013 roku w Nowej Soli , składając zeznania w charakterze świadka w toku dochodzenia i będąc pouczonym o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań zeznał nieprawdę, że podpis znajdujący się na zwrotnym poświadczeniu odbioru przesyłki ze stycznia 2013 roku z Sądu Rejonowego w Kościanie Wydziału Rodzinnego i dla Nieletnich nie jest jego podpisem i że został on podrobiony oraz że nie odebrał on adresowanej do niego przesyłki.

Jak ustalono w dniu 27 czerwca 2013 roku, na rozprawie przed Sądem Rejonowym, w toku postępowania oskarżony oświadczył, że nie odebrał przesyłki i nie składał podpisu na zwrotnym potwierdzeniu jej odbioru.

Wobec uzasadnionego podejrzenia zaistnienia przestępstwa fałszerstwa dokumentu Prokuratura Rejonowa w Nowej Soli nadzorowała w tym kierunku dochodzenie. W jego toku 29-latek przesłuchany został w charakterze świadka.

 W dniu 1 sierpnia 2013 roku mężczyzna po uprzednim pouczeniu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań zeznał nieprawdę ,że podpis na zwrotnym potwierdzeniu przesyłki z sądu został podrobiony i że nie odebrał on żadnej przesyłki.

W toku dochodzenia powołano biegłego z zakresu badań pisma. W wydanej opinii biegły stwierdził w sposób kategoryczny ,że podpis znajdujący się na potwierdzeniu odbioru przesyłki poleconej nakreślony został przez oskarżonego.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do postawionego mu zarzutu i skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Wniósł o dobrowolne poddanie się karze. W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd oskarżonemu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W Prokuraturze Rejonowej w Nowej Soli w 2013 r. zarejestrowano 52 sprawy z art. 233 par 1 k.k. - penalizującego składanie fałszywych zeznań. /jcz

 Zobacz także;
- w Ciekawie..nie tylko o prawie;

- Fałszywe zeznania - Fałszywe zeznania Istotą fałszywego zeznania jest świadome przedstawienie przez świadka faktów obiektywnie niezgodnych z rzeczywistością. W teorii procesu karnego oraz kryminalistyki podkreśla się, że podstawowym warunkiem uznania zeznania za fałszywe jest ustalenie, iż świadek relacjonując o określonych faktach czynił to nieszczerze. Nieszczerość oznacza przede wszystkim zamiar wprowadzenia organu procesowego w błąd i przekonanie świadka, że rzeczywisty przebieg zdarzenia był inny niż przedstawiony przez niego. więcej..

- Podpis, parafa - fałszerstwo czy autentyk - Podpis jest istotnym elementem każdego dokumentu, czyli szczególnej postaci oświadczenia woli, jaką jest jego forma pisemna. Bez naniesienia podpisu, o którym mówi się, że jest konstytutywnym elementem dokumentu, nie dochodzi do zachowania pisemnej formy oświadczenia woli. Podpis pozwala przede wszystkim na identyfikowanie osoby składającej oświadczenie woli. Miejsce złożenia podpisu wskazuje na zakończenie oświadczenia przez usytuowanie pod tekstem. Z tego powodu treści umieszczone pod podpisem nie uważa się za objęte formą pisemną złożonego nad nim oświadczenia. czytaj więcej..