WERBOWALI POD SKLEPAMI BEZROBOTNYCH I NAMAWIALI ICH DO ZACIĄGANIA POŻYCZEK - PROKURATOR PRZEDSTAWIŁ 172 ZARZUTY

Dodano: 2014-02-04

Nowa Sól. Prokurator Rejonowy w Nowej Soli skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 19 osobom: 16 mężczyznom i 3 kobietom. Oskarżonym zarzucono wyłudzanie pożyczek i kredytów. Prokurator przedstawił sprawcom 172 zarzuty.

Jak ustalono, główni z oskarżonych 44-letni i 32-letni mężczyzna odbywali w podobnym czasie karę pozbawienia wolności. W tym samym okresie czasu mieli przerwę w odbywaniu kary pozbawienia wolności . Oboje byli wielokrotnie karani za przestępstwa z art. 286§1kk - tj. oszustwa. Wspólnie weszli w porozumienie z 32-letnim znajomym i powzięli zamiar wyłudzania pożyczek z jednej z firm udzielających pożyczek. Szukali oni osób bezrobotnych, nie stroniących od alkoholu, których namawiali na zaciąganie pożyczek. Wielokrotnie przygotowywali zawarcie takiej umowy podrabiając umowy najmu lokali, w których rzekomo mieli zamieszkiwać pożyczkodawcy, czy też zaświadczenia o zatrudnieniu. Osoby te werbowali z Nowej Soli, Niedoradza i innych pobliskich miejscowości.

 I tak w dniu 22 listopada 2012 roku oskarżeni pod sklepem w miejscowości nieopodal Nowej Soli nakłonili do zawarcia umowy pożyczki jednego oskarżonych . W/w znajdował się pod wpływem alkoholu i wyraził zgodę na zawarcie takiej pożyczki. Oskarżeni zawieźli go do Nowej Soli, gdzie przygotowali mu umowę najmu lokalu w Nowej Soli. Tam też przybył przedstawiciel firmy pożyczkowej , który zawarł z nim umowę pożyczki na kwotę 2000zł. Kwotę pożyczki przejęli oskarżeni a bezrobotny otrzymał za zawarcie umowy alkohol i papierosy.

 Do kolejnej umowy pożyczki trzej oskarżeni nakłonili innego bezrobotnego, którego spotkali jadąc samochodem przez pobliską wieś. Oskarżeni nakłonili go do zawarcia umowy kredytowej. I tak w dniu 25 listopada 2012 roku w Nowej Soli, w sklepie ze sprzętem RTV bezrobotny zawarł z jednym z banków umowę kredytu w wysokości 3187,32 zł na zakup telewizora LG i nawigacji. Mężczyzna zgodnie z zaleceniami oskarżonych wprowadził w błąd przedstawiciela tego banku co do źródła i wysokości dochodów podając nieprawdziwie, gdzie pracuje. Bezrobotny i pozostali oskarżeni nie mieli zamiaru ani możliwości spłaty kredytu.

 Według takiego samego procederu oskarżeni postąpili jeszcze kilkadziesiąt razy, wyłudzając w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 Główni oskarżeni zostali tymczasowo aresztowani, wobec pozostałych osób zastosowano inne środki zapobiegawcze.  Za oszustwo grozi im kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Za oszustwo popełnione w recydywie grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

W Prokuraturze Rejonowej w Nowej Soli w 2013 r. zarejestrowano 475 spraw z art. 286 par 1 kk - penalizującego przestępstwo oszustwa. /jcz

Zobacz także;

- w Ciekawie..nie tylko o prawie:

 - Oszustwo- jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania. czytaj więcej..