33-LATEK ZABIŁ SĄSIADA ZADAJĄC MU 12 RAN KŁUTYCH NOŻEM

Dodano: 2015-09-04

Nowa Sól. Prokurator Rejonowy w Nowej Soli skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 33-letniemu mężczyźnie . Oskarżony w dniu 17 grudnia 2014 r. w jednej w podnowosolskich miejscowości , działając w bezpośrednim zamiarze pozbawienia życia, zadał pokrzywdzonemu kilkanaście uderzeń nożem w okolice klatki piersiowej , głowy, brzucha, i szyi przy czym rana kłuta klatki piersiowej spowodowała nagłą i gwałtowną śmierć pokrzywdzonego.

Jak ustalono obaj mężczyźni (oskarżony i pokrzywdzony) byli sąsiadami i w opisanym dniu doszło między nimi do kłótni. Napastnik kierował wyzwiska i groźby ze swojego mieszkania , a gdy pokrzywdzony wyszedł przed dom i próbował wyjaśnić spór podszedł do niego oskarżony "uzbrojony" w nóż i metalową pałkę policyjną. Przed blokiem doszło między mężczyznami do szarpaniny , podczas której oskarżony zadał pokrzywdzonemu kilkanaście uderzeń nożem.

Po zdarzeniu odnaleziono w pobliskiej studni pałkę, w którą uzbrojony był napastnik , jak również w pobliskim pomieszczeniu gospodarczym - nóż, którego rozmiar odpowiadał rozmiarom ran stwierdzonych podczas sekcji zwłok. Nadto ustalono, że w dniu 29 listopada 2014 r. oskarżony w tej samej miejscowości dopuścił się innych przestępstw m.in. uszkodził drzwi wejściowe do jednego ze sklepów, w którym awanturował się podczas zakupu alkoholu i zagroził 2 pracującym w nim ekspedientkom - pozbawieniem życia. Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywocie.

W Prokuraturze Rejonowej w Nowej Soli w 2015 r. zarejestrowano 2 sprawy z art. 148 kk/jcz

Czytaj więcej:

- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Areszt tymczasowy Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. Więcej

  Ujęcie sprawcy przestępstwa -Niektórzy utożsamiają je z zatrzymaniem, inni widzą w nim przede wszystkim akt uprawnionej obywatelskiej samoobrony przed bezprawnym działaniem sprawcy przestępstwa. Wśród znawców tematu panuje natomiast zgoda, co do tego, że ujęcie - w przeciwieństwie do zawiadomienia o wiadomym fakcie przestępstwa - nie stanowi ani prawnego ani obywatelskiego obowiązku. Prawo ujęcia gwarantuje natomiast bezkarność każdemu, kto podejmie się schwytania sprawcy przestępstwa w chwili dokonywania tego czynu lub tuż po jego popełnieniu. Zachowanie dozwolone nie może być bowiem jednocześnie karalne nawet wówczas, gdy formalnie wyczerpuje znamiona czynu zabronionego. Więcej