ZADAŁ POKRZYWDZONEMU KILKA CIOSÓW NOŻEM
Dodano: 2016-08-29
Nowa Sól. Prokurator Rejonowy w Nowej Soli skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 41 letniemu mężczyźnie, który 21 maja 2016 r. działając w bezpośrednim zamiarze pozbawienia życia zadał pokrzywdzonemu kilka ciosów nożem , lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na interwencję osób trzecich i udzieloną pomoc medyczną. Pokrzywdzony doznał trzech ran kłutych klatki piersiowej, jednej rany pomiędzy linią łopatki a linią pachową tylną, jednej rany przykręgosłupowej z uszkodzeniem tkanek międzyżebrza, oraz innych.
Obrażenia te spowodowały ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu.
Na wniosek prokuratora w toku śledztwa Sąd Rejonowy w Nowej Soli zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.
Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności nie krócej niż 8 lat, kara 25 lat lub dożywocie./AP
Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Areszt tymczasowy
Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. Więcej http://www.zielona-gora.po.gov.pl/index.php?id=36&ida=2905
Ujęcie sprawcy przestępstwa
Niektórzy utożsamiają je z zatrzymaniem, inni widzą w nim przede wszystkim akt uprawnionej obywatelskiej samoobrony przed bezprawnym działaniem sprawcy przestępstwa. Wśród znawców tematu panuje natomiast zgoda, co do tego, że ujęcie - w przeciwieństwie do zawiadomienia o wiadomym fakcie przestępstwa - nie stanowi ani prawnego ani obywatelskiego obowiązku. Prawo ujęcia gwarantuje natomiast bezkarność każdemu, kto podejmie się schwytania sprawcy przestępstwa w chwili dokonywania tego czynu lub tuż po jego popełnieniu.
Zachowanie dozwolone nie może być bowiem jednocześnie karalne nawet wówczas, gdy formalnie wyczerpuje znamiona czynu zabronionego. Więcej
http://www.zielona-gora.po.gov.pl/index.php?id=36&ida=2897
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 160754925