ARESZT DLA 33 -LETNIEGO RECYDYWISTY ZA UDERZENIE POLICJANTA I ZNIEWAŻANIE

Dodano: 2016-12-02

Nowa Sól. Prokurator Rejonowy w Nowej Soli skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 33-letniego mężczyzny podejrzanego o to, że  22 listopada 2016 r. w Nowej Soli działając w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa  kilkakrotne słownie  używając gróźb karalnych zmuszał funkcjonariuszy  policji do zaniechania podjętej przez nich prawnej czynności służbowej,  a następnie kilkukrotnie znieważał tych funkcjonariuszy policji a następnie naruszył  nietykalność cielesną  jednego z policjantów uderzając go pięścią w głowę  podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych.
 
Ustalono nadto, że podczas tego samego zdarzenia - przejazdu radiowozem do szpitala oskarżony znieważał funkcjonariuszy  poprzez wypowiadanie pod ich adresem słów wulgarnych.
 
Sąd Rejonowy w Nowej Soli przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. /jcz

zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:

- Recydywa -"Recedere" z łac. oznacza po prostu "ponowną wpadkę". Ujmując rzecz w języku prawniczym, pojęciem tym określamy ponowne popełnienie przestępstwa przez osobę już karaną, powrót do przestępstwa. Recydywistą w rozumieniu prawa karnego nie jest więc ten, kto popełnia kolejno kilka przestępstw po sobie, nawet przedzielonych znaczną przerwą. Warunkiem podstawowym uznania sprawcy za recydywistę w jest ustalenie, że kolejne przestępstwo popełnił on już po ukaraniu go za przestępstwo wcześniejsze.więcej..

- Areszt tymczasowy-Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni.więcej..