BEZPIECZNY DŁUGI WEEKEND NA DROGACH OKRĘGU ZIELONOGÓRSKIEGO
Dodano: 2012-11-05
Drogi okręgu zielonogórskiego corocznie na przełomie października i listopada przemierzają tysiące podróżnych. Obserwowany wzmożony ruch drogowego wynika z głęboko zakorzenionej tradycji odwiedzania grobów bliskich. Ostatnie lata nie sprzyjały jednak uczestnikom ruchu drogowego. Było niebezpiecznie. Tylko w zeszłym roku, w ciągu 5-dniowego tzw. świątecznego listopadowego "długiego weekendu" miało miejsce 9 wypadków, w których zginęły 3 osoby. Tegoroczne powroty z grobów najbliższych były bezpieczne. Z policyjnych doniesień wynika, że na obszarze funkcjonowania prokuratur okręgu zielonogórskiego miały miejsce 2 wypadki.
Do obu zdarzeń doszło w dniu 1 listopada.
Pierwszy wypadek wydarzył się w miejscowości Przyczyna Górna. Jak ustalono kierujący samochodem osobowym m-ki Ford Mondeo 45-letni mężczyzna nie zachował należytej ostrożności i nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, w wyniku czego na łuku drogi W-278 w miejscowości Przyczyna Górna, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w prawidłowo jadący z przeciwka samochód osobowy m-ki Seat Toledo, kierowany przez 31-letniego mężczyznę, a następnie w jadący z przeciwka samochód osobowy m-ki VW Passat. W wyniku zaistniałego zdarzenia kierujący samochodem m-ki Seat Toledo doznał obrażeń ciała w postaci złamania podudzia prawego, złamania panewki miednicy, złamania przedramienia lewego.
Kolejny wypadek również spowodowany był poniekąd brawurą kierującego.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że 21-letni kierujący, w stanie nietrzeźwości (1,8 promila), samochodem osobowym Volkswagen Passat w miejscowości Bobrowice, nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, na łuku drogi uderzył w budynek gospodarczy. W wyniku zderzenia odniósł obrażenia w postaci złamania kości lewej łopatki oraz ogólnych potłuczeń.
Pomimo bezustannych apeli Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze, który ostrzega przed brawurą, prosząc o rozwagę i zachowanie bezpieczeństwa na drogach, a szczególnie wstrzemięźliwość alkoholową kierujących, a także organizowanych na szeroką skalę akcjom Policji, w okresie od 31 października do 4 listopada zatrzymano 51 kierujących pojazdy mechaniczne pod wpływem alkoholu. To więcej niż w zeszłym roku.
Przypomnijmy
Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, za chociażby nieumyślnie naruszenie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym i spowodowanie wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli natomiast następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Spowodowanie takiego wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub ucieczka z miejsca wypadku zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności./APa
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 160800698