ZATAIŁ PRZED LISTONOSZEM FAKT ŚMIERCI OJCA I ODEBRAŁ JEGO EMERYTURĘ

Dodano: 2013-09-09

Nowa Sól. Prokurator Rejonowy w Nowej Soli skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 48-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 7 marca 2013 r. w jednej z miejscowości powiatu nowosolskiego, działając w celu osiągnięci korzyści majątkowej doprowadził pracowników ZUS w Nowej Soli do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 1181,87 zł poprzez zatajenie przed pracownikiem Poczty Polskiej informacji o śmierci ojca i odbiór za ojca świadczenia emerytalno -rentowego, działając tym samym na szkodę ZUS.

Oskarżony przyznał się do zarzucanego czynu i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Prokurator wniósł o skazanie go na kare 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata próby oraz naprawę szkody.

 W Prokuraturze Rejonowej w Nowej Soli w 2013 r. zarejestrowano 321 spaw z art. 286 par 1 kk- oszustwa.

 W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd oskarżonemu za oszustwo grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. /jcz

zobacz także;

 -w Ciekawie..nie tylko o prawie:
 Oszustwo Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania. czytaj więcej...

Wyrok bez rozprawy Całe dziesiątki lat polscy widzowie amerykańskich filmów kryminalnych intrygowani byli specyficznym dla tego kraju sposobem orzekania w sprawach karnych - ugodą pomiędzy prokuratorem a przyszłym oskarżonym. Niezależnie od różnorakich zastrzeżeń podnoszonych pod adresem takiego sposobu kończenia śledztwa, jednemu nie można było zaprzeczyć: nawet najbardziej skomplikowane sprawy kończyły się znacznie szybciej i były mniej kosztownie niż wynikało to z polskich doświadczeń. czytaj więcej..