LISTONOSZ PODPISAŁ SIĘ ZA POKRZYWDZONEGO NA POTWIERDZENIU ODBIORU PRZESYŁEK

Dodano: 2013-11-22

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 41 mężczyźnie, który będąc zatrudnionym w firmie na stanowisku listonosza w dniach 08 i 09 lipca 2013 r. w Świebodzinie podrobił podpis pokrzywdzonego na potwierdzeniach odbioru przesyłek.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że oskarżony w wyżej wymienionych dniach podpisał się imieniem i nazwiskiem pokrzywdzonego na potwierdzeniach odbioru przesyłek.

Podczas przesłuchania mężczyzna wskazał, że motywem jego postępowania był fakt, że nie mógł odnaleźć odbiorcy przesyłek.

W Prokuraturze Rejonowej w Świebodzinie od początku roku zarejestrowano 75 spraw, których przedmiotem były przestępstwa z art. 270 par. 1 kk (podrobienie dokumentu i użycie jako autentyczny).

Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat./AP

Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Fałszerstwo intelektualne, czyli urzędowe poświadczenie nieprawdy
- Stanowi szczególnie drastyczny przykład czynu skierowanego przeciwko wiarygodności dokumentów [art.270 § 1-3 kk]. Może być popełnione przez osobą mającą prawny status funkcjonariusza publicznego lub szczególny tytuł prawny [upoważnienie] do wystawienia dokumentów określonego rodzaju. Zwykle chodzi o osoby obdarzone cechą zaufania publicznego posiadające kompetencję wystawienia [wytworzenia] dokumentu publicznoprawnego, któremu przysługuje domniemanie prawdziwości. Więcej

Fałszerstwo dokumentu - Słowo "dokument" w rozumieniu powszechnym nie jest jednoznaczne, a dostępne słowniki wymieniają co najmniej jego sposobów rozumienia. Dokumentem w znaczeniu prawnym jest pisemne oświadczenie woli w postaci graficznych znaków słownych opatrzone własnoręcznym podpisem oraz oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej, opatrzone podpisem elektronicznym. Ta ostatnia forma oświadczenia woli zyskała status dokumentu od momentu wejścia w życie przepisów ustawy o podpisie elektronicznym. Bardziej tradycyjne definicje dokumentu ograniczają się do stwierdzenia, że dokument to po prostu zapis informacji mających znaczenie prawne. Poniższe uwagi odnoszą się do takiego właśnie sposobu pojmowania dokumentu. Więcej